אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ערוץ 10 הוחשך הערב; "ניסיון של נתניהו להביא לסגירת הערוץ"

פרסום ראשון

ערוץ 10 הוחשך הערב; "ניסיון של נתניהו להביא לסגירת הערוץ"

ועד העובדים, בתיאום עם הנהלת הערוץ, החשיך הערב את המסך, באמצע תוכניתו של גיא פינס, עד מחר ב-6 בבוקר. זאת במחאה על החלטת הרשות השנייה לחלט את הערבויות הבנקאיות של הערוץ. זיכיון ערוץ 10 פג בעוד 3 ימים ובהיעדר רישיון עלול הערוץ להיסגר

28.12.2014, 22:23 | אופיר דור

ערוץ 10 הוחשך הוחשך החל מ-22:30 בערב ועד מחר ב-6 בבוקר לאחר שהמגעים עם הרשות השנייה על נושא חילוט הערבויות לא צלחו, והרשות השנייה החליטה לחלט את הערבויות של הערוץ. גורמים בערוץ אומרים כי מאחורי ההקשחה של תנאי הרשות השנייה לערוץ 10 עומד "ניסיון של ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא לסגירת הערוץ". 

קראו עוד בכלכליסט

בערוץ 10 העלו שקופית לפיה "בעוד שלושה ימים ערוץ 10 ייסגר. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמשמש כשר התקשורת, מסרב למצוא פתרון. בשל כך החליט ועד העובדים להפסיק הלילה את שידורי ערוץ 10. השידורים יחודשו בשעה 06:00 בבוקר".

בערוץ 10 ניסו למצוא כל היום פתרון שימנע את חילוט ערבויות הערוץ, אולם היום בשעות הערב החליטה הרשות השנייה לשלוח מכתב לבנק לאומי המורה על חילוט הערבויות בשל חוב דמי זיכיון של 36 מיליון שקל.

גורמים בערוץ אמרו ל"כלכליסט" כי הרשות השנייה חזרה בה היום מהבנות קודמות. לדברי הגורמים, בנק לאומי הסכים להעמיד אשראי קצר מועד לערוץ 10 כדי שיוכל לשלם את החוב לרשות השנייה. בתמורה ביקש הבנק כי הרשות השנייה תודיע שאם הערוץ ייסגר היא לא מתכוונת לחלט ערבויות מעבר ל-36 מיליון שקל של החוב הנוכחי. אם הערוץ יקבל רישיון, הסכים משרד רכש המדיה יוניברסל מקאן להחזיר את הכסף לערוץ 10. לטענת הגורמים, ברשות השנייה הסכימו למתווה אך לאחר מכן נסוגו ממנו.

הזיכיון של ערוץ 10 מסתיים ביום רביעי, ה-31 לדצמבר. ללא הארכת זיכיון או קבלת רישיון, ערוץ 10 צפוי להיסגר במועד זה.

 

הכיתובית הערב בערוץ 10 הכיתובית הערב בערוץ 10 הכיתובית הערב בערוץ 10

ועד עובדי ערוץ 10 הוציא מכתב לעובדי הערוץ על רקע החשכת המסך הערב: "לפני דקות אחדות החלטנו בלב כבד להשבית את שידורי ערוץ 10 ולהחשיך את המסך עד מחר בבוקר. המהלך החריג, שממנו כולנו שאפנו להימנע בכל דרך, נובע מהתעלמותו המתמשכת של ראש הממשלה ושר התקשורת, מר בנימין נתניהו, מהמשבר החריף בתולדות הטלוויזיה המסחרית בישראל. גם בשעה זו, כאשר נותרו שלושה ימים בלבד לתום זכיונו של הערוץ, נמנע נתניהו מלהתערב ומאיים במחדל זה על מקומות העבודה של כולנו.

"חשוב לנו שתדעו כי ערוץ 10 עומד כבר כעת בכל התנאים הנדרשים לקבלת רישיון שידורים קבוע, שיבטיח את המשך פעילותו ללא תלות במערכת הפוליטית: הערב הביע בנק לאומי נכונות להעביר מיד את דמי הזיכיון המלאים לקופת הרשות השנייה - אך לצערנו, הרשות טרם מצאה את הדרך הטכנית לגבות את הסכום המוצע, ולסיים את עננת אי הוודאות המרחפת מעל לחברה.

אנו מצפים מראש הממשלה נתניהו ומחברי מועצת הרשות השנייה לפעול ללא דיחוי להענקת הרישיון ל-15 שנה, במטרה להבטיח את המשך התחרות בין ערוצי הטלוויזיה וחברות החדשות; את מקומות העבודה של אלפי משפחות המתפרנסות משוק התקשורת; ואת הפלורליזם בישראל, ערב בחירות 2015. בשלב זה נשוב לשדר מחר בשעה 6:00. אנו מקווים שתימצא בדחיפות הדרך הראויה לשמור על חופש העיתונות בישראל, ולהביא את ערוץ 10 לחוף מבטחים. נמשיך לעדכנכם כל העת במתרחש".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, כתבה הערב בתגובה: "יום שחור לדמוקרטיה הישראלית. כמו אחרון הבריונים ראש הממשלה נתניהו בוחר לנצל את הרגעים האחרונים של כהונתו השלישית כדי להנחית כאפה מצלצלת אחרונה על חופש הביטוי ולתת לערוץ טלוויזיה בישראל, על מאות עובדיו, להיסגר אך ורק בגלל שהוא לא מתיישר לימין השלטון".

מקאן הכחישה שתקבל הנחה בפרסום עתידי

כפי שנחשף באתר "כלכליסט", חברת רכש המדיה יוניברסל מקאן, מקבוצת מקאן תל אביב, הסכימה ביום חמישי להעניק לערוץ מקדמה של 36 מיליון שקל על חשבון רכש מדיה מצדה לשנתיים הקרובות. אולם יוניברסל מוכנה להעביר את המקדמה רק אם הערוץ יקבל רישיון ל־15 שנה נוספות, בעוד הרשות השנייה דורשת את תשלום החוב כתנאי בסיסי לקיום הדיון על מתן רישיון. ב־2014 רכשה יוניברסל מקאן זמן פרסום בערוץ 10 בסכום כולל של יותר מ־100 מיליון שקל, ולכן באופן טבעי יש לחברה אינטרס שהערוץ ימשיך לפעול. ביוניברסל הכחישו כי קיבלו הנחה בזמן פרסום בתמורה למקדמה לערוץ, והדגישו כי הם רואים חשיבות עליונה בשימור התחרות בענף הטלוויזיה לטובת הצופים והמפרסמים. יו"ר מקאן תל אביב אילן שילוח ניהל בשנה האחרונה מגעים לכניסה להשקעה בערוץ 10, אך בסופו של דבר החליט לסגת מהרעיון.

גניגר דרש להעביר אליו הפקות נוספות

זיכיונו של ערוץ 10 מסתיים ביום רביעי השבוע, 31 בדצמבר, והוא צפוי להיסגר אם לא יקבל עד אז רישיון או שזיכיונו יוארך. הערוץ מתנגד נחרצות למתווה של הארכת זיכיון לתקופת ביניים של חצי שנה או שנה, מכיוון שאז תימשך התלות שלו בדרג הפוליטי. בכל מקרה חלון הזמן לאישור הארכת זיכיון הולך ונסגר כיוון שצעד כזה דורש שינוי חקיקה בכנסת.

במסיבת העיתונאים שכינס ביום חמישי הצהיר ורשבסקי כי הערוץ גייס מימון לתשלום החוב מגורם ישראלי מבוסס. ל"כלכליסט" נודע כי בתחילה התכוונו בערוץ 10 לגייס את המימון מחברת תיא תקשורת, החברה־האם של אולפני הרצליה, שמפיקה את תוכנית הבוקר בערוץ.

אפשרות זו ירדה מן הפרק ביום חמישי אחר הצהריים, בעקבות דרישה של תיא תקשורת להעביר אליה עוד הפקות בערוץ. אנשי תיא תקשורת, בראשות המנכ"ל יואב פרץ והיו"ר עמי גניגר, הגיעו ביום חמישי למשרדי ערוץ 10 וצפו במצגת למשקיעים, והאפשרות שהחברה תשקיע בערוץ 10 עדיין קיימת.

בערוץ פועלים במקביל לנסות ולקבל מקדמות מכמה משרדי פרסום ורכש מדיה נוספים, וזאת במטרה לגייס מימון שיאפשר יציאה להפקות ב־2015. גם אם ייפתר נושא תשלום החוב, ברשות מתחייבים בינתיים רק לכנס את המועצה לדון בבקשת הרישיון. ברשות סבורים כי אי אפשר לאשר לערוץ רישיון בשלב זה כל עוד מבנה הבעלות בו אינו מוסדר והוא אינו יכול להוכיח איתנות פיננסית, ומנסים לדחוף לפתרון זמני שיבטיח את המשך קיומו של הערוץ בתקופה הקרובה. לעומת זאת, בערוץ 10 בטוחים כי הם יכולים לעמוד על הרגליים באופן עצמאי גם ללא תמיכה של בעל מניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
האם לסגור ערוץ טלוויזיה בגלל כתבות לא מחמיאות זה מנהיגות?
פשוט בושה שראש ממשלה במדינה דמוקרטית עושה הכל כדאי שערוץ יסגר ומעוניין להחזיר אותנו לימי המונופול שזה אומר פחות דמוקרטיה , פחות מקומות עבודה (לא רק לעובדי הערוץ, גם למשרדי הפרסום, הפקות, וכו...) מחירים של מוצרים יעלו בגלל פרסום יותר יקר אבל העיקר שלא יעשו כתבות על טיסות מנהיגות כבר אמרתי?
יוני  |  29.12.14
12.
חמש שעות חדשות ביום זה טו מאצ'
כמה אפשר לשמוע פוליטיקה ודיווחים? פעם עבדתי משמרות ובבוקר שידרו אסטרולוגיה ושטויות אחרות. הערוץ פשוט לא מעניין. כל הסדרות ב-YES/הוט. גם הספורט והסרטים. אך הרגולציה מוגזמת. ב-2011 התפנו תדרי ה-UHF ועד היום לא התקיים מכרז לערוצים חדשים. יש לצאת במכרז דחוף ולהעניק רישיונות לכל גוף המעוניין בכך ומשלם על הרישיון. זה ייתן דחיפה רצינית לעידן+ ויוריד מחירי הכבלים.
ישראלי  |  28.12.14
לכל התגובות