אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אירופה סגרה במגמה מעורבת; יוון ירדה ב-3.9%, מוסקבה צללה ב-4.5% צילום: בלומברג

אירופה סגרה במגמה מעורבת; יוון ירדה ב-3.9%, מוסקבה צללה ב-4.5%

פוטסי בלונדון עלה ב-0.3%, דאקס הגרמני ננעל ביציבות וקאק הצרפתי התחזק ב-0.5%. אכזבה מנתון הצמיחה ברוסיה ומהבחירות המוקדמות ביוון

29.12.2014, 18:37 | שי סלינס

המסחר באירופה ננעל היום (ב') במגמה מעורבת. פוטסי בלונדון עלה ב-0.3%, דאקס הגרמני ננעל ביציבות וקאק הצרפתי התחזק ב-0.5%. הדרמה היומית שייכת לשווקים של רוסיה ויוון - הבורסה ברוסיה צללה ב-4.5% אחרי נתוני מאקרו מאכזבים, וביוון המדד המרכזי איבד 3.9% על רקע ההליכה לבחירות מוקדמות.

קראו עוד בכלכליסט

פוטסי קאק דאקס מילנו

יוון תערוך בחירות בזק לפרלמנט ב-25 בינואר 2015; זאת לאחר שראש הממשלה אנטוניוס סמאראס נכשל בניסיון השלישי והאחרון שלו לשכנע את המחוקקים לתמוך במועמדו לנשיאות; רק 168 מהם תמכו במועמד, סטברוס דימאס - פחות מ-180 הקולות הדרושים.

ברקע להקדמת הבחירות עומד, המשבר הכלכלי שאליו נקלעה יוון ויחסיה מול האיחוד האירופי. נכון להיום, מפלגת השמאל SYRIZA מובילה בסקרים וידועה בתור המתנגדת הראשית לתכניות הצנע שהטילו האירופאים על יוון. על פי SYRIZA, יוון צריכה להכריז על "תספורת" לבעלי החוב היווני ולבטל כליל את כל תכניות הסיוע.

 

ירידות במוסקבה

התמ"ג של רוסיה בנובמבר השנה נמוך ב-0.5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, כך עולה מנתונים שפרסם היום המשרד לפיתוח כלכלי של המדינה. מדובר בפעם הראשונה מאז אוקטובר 2009 שהצמיחה במדינה נמצאת במגמה שלילית. לעומת זאת, ב-11 החודשים שקדמו לנובמבר, הצמיחה הממוצעת בתמ"ג עמדה על 0.6%.

ההשפעה השלילית על התמ"ג נובעת מירידה בפעילות במשק, בעיקר בתחומי התעשייה המסורתית, הבנייה, השרותים ויבוא מוצרים, כך לפי נתוני המשרד.

 

אנטוניס סאמארס ראש ממשלת יוון היוצא, צילום: רויטרס אנטוניס סאמארס ראש ממשלת יוון היוצא | צילום: רויטרס אנטוניס סאמארס ראש ממשלת יוון היוצא, צילום: רויטרס

 

בלידר שוקי הון אומרים היום כי בחירות מוקדמות מעלות את החשש שהממשלה הבאה לא תקיים את תנאי ההסכם עם האיחוד האירופי לגבי יעדי התקציב. "מחלוקת זו עלולה לסלול את הדרך להוצאת יוון מהאיחוד האירופי, ולכן מחזירה אותנו לחששות של 2012 לגבי פירוק גוש היורו. לא ברור אם הוצאת יוון מגוש היורו יכולה להתבצע בלי זעזוע פיננסי ביתר מדינות אירופה, בפרט באותן המדינות עם החוב הממשלתי הגדול וקצב הצמיחה הנמוך כגון איטליה וצרפת", אומרים בלידר.

באי.בי.אי אומרים כי תוצאות ההצבעה, גם אם היו צפויות, הינן שליליות במיוחד עבור שוקי ההון ביוון - אך לא רק בהם. "לעת עתה, ההשפעה על שוקי ההון הנוספים באירופה צפויה להיות מתונה. עם זאת, במידה שהתרחיש השלילי של נצחון מפלגת השמאל Syriza  יתממש, תירשם עלייה ניכרת באי הוודאות באיחוד האירופי, מה שיגרור ככל הנראה לתגובה שלילית בשוקי ההון באירופה. מפלגה זו מתנגדת לתוכניות הסיוע ולוויתורים שעשתה יוון בעבר בלחץ האיחוד האירופי, גם במחיר של יציאה של יוון מהאיחוד האירופי. ב-28 בפברואר 2015 צפויה להסתיים תוכנית החילוץ הנוכחית של יוון ולנוכח עליית התשואות החדה שנרשמה באיגרות החוב הממשלתיות, יוון לא תוכל לגייס מימון מהשווקים. המשמעות היא שעל הממשלה החדשה ביוון יהיה לנהל משא ומתן עם ראשי הטרויקה על מנת לחדש את תוכנית הסיוע, או שיוון תמצא את עצמה פעם נוספת בתוואי של משבר חובות ממשלתיים. במקרה שמפלגת Syriza תזכה בבחירות, תרכיב את הממשלה החדשה, ולא תשכיל להגיע להבנות עם ראשי הטרויקה, כך שהיא תישאר ללא מקורות מימון. מהניתוח שהוצג לעיל עולה שלתרחיש זה הסתברות לא מבוטלת להתממש.

מעבורת מול חופי יוון

במקביל לדרמה בפרלמנט - דרמה נוספת מתרחש מול חופי ימה של יוון. מאות נוסעים נלכדו על מעבורת מכוניות שעולה באש מול חופי המדינה. ברויטרס מדווחים כי ספינות ששטו בסמוך מתקשות לחלץ את הנוסעים בשל תנאי מזג האוויר הקשים, שכוללים רוחות חזקות וגלים גבוהים. לפי משמר החופים היווני, 150 אנשים נחלצו כבר מהמעבורת נורמן אטלנטיק, שנשאה על סיפונה קרוב ל-500 נוסעים ואנשי צוות ו-200 כלי רכב.

המעבורת שלחה אותות מצוקה לאחר שאש פרצה בסיפון התחתון. בשלב זה עוד לא ידוע אם יש נפגעים בקרב הנוסעים או האם נפלו חלקם למים. בזמן ששלחה את האותות המעבורת הייתה מרוחקת 81.5 ק"מ צפון מערבית מהאי קורפו. לפי בכיר במשמר החופים, ספינות נוסעים ומיכליות ששטו בסמוך מנסות ליצור טבעת מסביב למעבורת שעולה באש כדי לעזור לחסום את הרוח ולאפשר לסירות הצלה קטנות להתקרב, אולם הים הסוער הקשה על המהלך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות