אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השלד הבורסאי קמן רוצה להתמזג עם חברת גידול אצות בחוף דור צילום: אלעד גרשגורן

השלד הבורסאי קמן רוצה להתמזג עם חברת גידול אצות בחוף דור

לפי העסקה המוצעת, בעלי "רד גולד" יקבלו 60% מהחברה הבורסאית ויימזגו לתוכה את פעילות האצות - שכרגע לא מייצרת הכנסות

29.12.2014, 14:51 | גיל קליאן

ב-1 בפברואר יכריעו בעל המניות של השלד הבורסאי קמן קפיטלהאם להזרים לו חיים חדשים בדמות פעילות חדשה – גידול חקלאי של אצות אדומות כדי להפיק ג'ל ואבקה של אגרוז – פעילות שמאוגדת כיום תחת חברה עם השם המבטיח "רד גולד" (זהב אדום). מדובר בעסקה שתביא פעילות חדשה לשלד הבורסאי מצד אחד, אבל מהצד השני גם כמה "סוכריות" עבור בעלי עניין ומתווכים.

קראו עוד בכלכליסט

בעסקה המוצעת, בעלי המניות הנוכחיים של קמן קפיטל יישארו עם 40% מהחברה, כאשר 60% ממניות קמן קפיטל יועברו לבעלי המניות הקיימים של רד גולד, שהיא חברה שמאוגדת בפנמה. תמורת המניות יקבלו בעלי המניות של קמן את הבעלות על רד גולד.

לרד גולד אין הכנסות (החברה מפסידה, עם גרעון בהון והערת "עסק חי", וכמו סטארט אפים רבים אחרים היא זקוקה להזרמות הון כדי לשרוד) והיא למעשה סטארט אפ להפקת ג'ל אגרוז מגידול חקלאי של אצות אדומות בבריכות. לחברה קרקע בפנמה עליה רצתה בעבר להקים בריכות לגידול אצות כאלה, אבל המהלך לא צלח בינתיים, ולחברה אין את האישורים הנדרשים לכך. אחרי הכישלון בפנמה, פנתה החברה לחברת דור דגי ים ממושב דור, על מנת להקים בריכות כאלה בחוף דור.

קמן הגיעה לעסקה חמושה בהערכת שווי לרד גולד, של חברת S-Cube – שנוקבת בשווי של 68.1 מיליון שקל לפעילות האצות (שכעת כאמור קיימת רק בתיאוריה) של רד גולד. כך, העסקה תשקף מחיר למניה של 18.5 שקלים – לעומת מחיר של אגורה אחת למניית החברה כיום (קמן החלה היום להיסחר ברשימת השימור), כל זאת כאמור לפי הערכת השווי של רד גולד.

אצות במעבדה, צילום: צפריר אביוב אצות במעבדה | צילום: צפריר אביוב אצות במעבדה, צילום: צפריר אביוב

רד גולד נמצאת כיום בבעלות שמואל ישראל ויחיאל פוטש, שמחזיקי בבעלות על החברה בחלקים שווים. אריאל ישראל, בנו של שמואל, מנהל את החברה וייקבל 6% מהחברה במקרה שתמוזג לשלד הבורסאי. בנוסף, ביילה פוטש, אמו של יחיאל פוטש, צפויה לקבל לכיסה בונוס של 100 אלף דולר (אגב, אלישבע פוטש, אשתו של יחיאל פוטש, מכהנת כיו"ר קמן). כמו כן, כחלק מהעסקה תקבל חברת דור דגי ים אופציות ל-2.4% מהחברה הממוזגת, במחיר מימוש של 10 אגורות.

רד גולד בעצם מחזיקה בטכנולוגיה להפקת אגרוז מאצות אדומות בשם Gracilaria. אגרוז הוא חומר גלם שמשמש לבדיקות DNA, מוצרי טיפוח, מוצרי מזון, דשן וצבעים. רד גולד מציינת בדיווח כי "נכון למועד זה, רד גולד סיימה את שלב המחקר והפיתוח של גידול האצות בבריכות גידול ותהליך הפקת אגרוז באיכות גבוהה וקבועה מהאצות והיא פועלת להקמתן של בריכות לגידול האצות במתחם המיועד לכך, אשר בו תגדל את האצות וכן תקים מעבדה לצורך הפקת האגרוז. בנוסף, רד גולד נמצאת בשלב מתקדם של גידול ראשוני של האצות לצורך הפקת האגרוז והעברת דוגמיות של החומר המופק לפרסום ושיווק המוצר בקרב לקוחות פוטנציאלים".

נכון להיום הפיילוט של רד גולד הוא באמצעות בריכות גידול על שטח של דונם. אם הפיילוט יצליח, רד גולד מתכננת להרחיב את שטח הגידול לבריכות על 100 דונם. השוק הראשוני של רד גולד הוא השוק המדעי, ובכוונת החברה לנסות להתרחב לשוק הקוסמטי, בהנחה והפיילוט אכן יוכיח כי החברה יכולה להפיק אגרוז בצורה יעילה ואיכותית מאצות אדומות.

למעשה, הייחודיות של החברה היא גידול האצה בבריכות. כיום ייצור האגרוז באמצעות האצה מתבצע באמצעות איסוף האצה מהים – כאשר שינויים בהיצע האצה והאיכות שלה גוררים גם תנודות גדולות במחירי האגרוז. על פי מחירי האגרוז כיום, מעריכי השווי צופים כי רד גולד תוכל לרשום מכירות של מיליון דולר ב-2015, ולצמוח להיקף מכירות של 29 מיליון דולר בשנת 2019. כמו כן צופים מעריכי השווי כי בעוד החברה תרשום הפסד תפעולי של 1.1 מיליון דולר ב-2015, היא תוכל להגיע לרווח תפעולי של 9.6 מיליון דולר בשנת 2019, שיהיה 32.8% מהכנסות החברה.

כדי להגיע לתוצאות הכספיות היפות האלה, מעריכים מעריכי השווי כי רד גולד תצטרך להשקיע 3 מיליון דולר בבריכות עצמן וכן במפעל עיבוד.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות