אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדד הח"כים החברתיים בליכוד: בראש - יריב לוין, במקומות האחרונים - אלקין ונתניהו צילום: יותם פרום

מדד הח"כים החברתיים בליכוד: בראש - יריב לוין, במקומות האחרונים - אלקין ונתניהו

ארגון 'המשמר החברתי' המדרג את חברי הכנסת לפי נוכחותם והצבעותיהם בחוקים חברתיים פרסם היום נתונים לקראת הפריימריז בליכוד; ראש הממשלה נעדר מרוב הצבעות החוק החברתיות ובהן ההצבעה על חוק המזון, הריכוזיות וסיוע בשכר דירה; הח"כ האנטי חברתי מבין כלחברי הכנסת - זאב אלקין

29.12.2014, 17:02 | רוני זינגר

יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין הוא הח"כ החברתי ביותר במפלגת "הליכוד", כך עולה מהמדד השנתי שעורך ארגון "המשמר החברתי" בכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע למקום ה-16 במפלגתו ולמקום ה-119 בקרב כלל חברי הכנסת לפי מדד זה.

קראו עוד בכלכליסט

אנשי "המשמר החברתי" מדרגים את חברי הכנסת לפי נוכחותם והצבעותיהם בהצבעות על חוקים חברתיים שבהם דנה הכנסת האחרונה. לצד לוין, מופיעים גם ח"כ חיים כץ וח"כ גילה גמליאל כח"כים בעלי הנוכחות הגבוהה ביותר בדיונים חברתיים. עם זאת, באופן ממוצע ביחס לכלל סיעות הכנסת האחרות, מדורגת סיעת הליכוד במקום הלפני אחרון ונוכחות חבריה בהצבעות היא הנמוכה ביותר מבין הסיעות הגדולות והבינוניות.

את הנתונים מפרסם "המשמר החברתי" כעת לקראת קיום הפריימריז בליכוד. עוד עולה מהמדד כי חבר הכנסת האנטי-חברתי ביותר בליכוד הוא זאב אלקין. ח"כ דני דנון הגיע למקום ה-10 בסיעת הליכוד אך למקום ה-105 בקרב כלל חברי הכנסת.

ח"כ זאב אלקין. מקום ראשון בליכוד ובכנסת, צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ זאב אלקין. מקום ראשון בליכוד ובכנסת | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ זאב אלקין. מקום ראשון בליכוד ובכנסת, צילום: אלכס קולומויסקי

נתניהו במקום הלפני האחרון במדד החברתי

בבדיקה שנערכה נמצא כי ראש הממשלה נתניהו לא התייצב להצבעות על הרוב המוחלט של הצעות החוק החברתיות המרכזיות בכנסת האחרונה, בהן: חוק המזון, חוק הריכוזיות, חוק קרן רווחי הגז, הצעת חוק סיוע ריאלי בשכר דירה, הצעת חוק להגבלת ההכרה במס למשכורות עתק למנהלים בתאגידים שמנהלים את כספי הציבור, הצעת חוק להרחבת מעגל הילדים הזכאים לארוחה חמה במערכת החינוך, הצעת חוק שמחייבת בתי ספר להפעיל מנגנון השאלת ספרי לימוד, הצעת חוק חובת תשלום המדינה לספקים בתנאי שוטף פלוס שלושים והצעת החוק להרחבת התחולה של מס הכנסה שלילי.

לעומת זאת, נתניהו הצביע באופן לא חברתי בשורה של הצעות חוק, בהן הצבעה נגד הצעת חוק למע"מ מופחת על מוצרי יסוד, הצבעה בעד תיקון השישי לחוק הדיור הציבורי, שהוגדר על ידי חברי כנסת כ"מכת מוות לדיור הציבורי" ונגנז בגלל התנגדות ציבורית, והצבעות נגד הצעות החוק להפסקת ההעסקה של עובדי קבלן בשירות הציבורי, נגד הקמת מקלטים לנשים מוכות בכל רשות מקומית, נגד ביטול האפליה בין גברים לנשים עקרות בית בקבלת קצבת נכות, נגד ההצעה למניעה, לחילוץ ולשיקום מעוני, שהתבססה על המלצות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני ונגד ההצעה להפטר מחובות לחייב המוגבל באמצעים.

נתניהו. נעדר מרוב ההצבעות החברתיות ואף הצביע באופן לא חברתי בשורה של חוקים, צילום: אמיל סלמן נתניהו. נעדר מרוב ההצבעות החברתיות ואף הצביע באופן לא חברתי בשורה של חוקים | צילום: אמיל סלמן נתניהו. נעדר מרוב ההצבעות החברתיות ואף הצביע באופן לא חברתי בשורה של חוקים, צילום: אמיל סלמן

בראש הנעדים - דני דנון

באשר לדנון המתמודד אף הוא לראשות הליכוד בפריימריס הקרובים, נמצא על פי הבדיקה כי בלט לרעה בשיעור הנוכחות בהצבעות חברתיות-כלכליות. בעת כהונתו כסגן שר הביטחון, דנון נעדר מהצבעות חברתיות-כלכליות יותר מכל חבר כנסת אחר בליכוד, למעט ראש הממשלה נתניהו. הנוכחות שלו הלכה וירדה מ-30% בכנס הקיץ ב-2013, דרך 12% בחורף שאחריו ול-4% בכנס הקיץ האחרון. לאחר שפוטר מתפקידו במהלך מבצע "צוק איתן" הוא לא טרח להגיע לאף הצבעה בנושאים חברתיים-כלכליים. ועדת האתיקה של הכנסת אף שללה לדנון שני ימי שכר בגלל העדרויות בכנס החורף הקודם.

דנון. שיא בהיעדרויות דנון. שיא בהיעדרויות דנון. שיא בהיעדרויות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
מה זה "חוק חברתי" ומי קובע איזה חוק הוא "חברתי" ואיזה לא?
אם מישהו מציע חוק שמגביל את זכותו של אדם לעשות שימוש ברכושו הפרטי שאותו קנה במיטב כספו, האם מדובר ב"חוק חברתי"? מרביתנו נאמר שלא. אולם "חוק השכירות ההוגנת" של יאיר לפיד, אשר שווק כ"חוק חברתי", עמד לעשות בדיוק את זה - לאסור על בעלי דירות מלהעלות את דמי השכירות על הדירה שבבעלותם! לדעתי מרבית החוקים המתוייגים על ידי התקשורת כ"חברתיים" הם בכלל אנטי-חברתיים, אבל את זה אין סיכוי שתשמעו מן התקשורת המגויסת. האמת העצובה מסתתרת בין סעיפי החוק, ולא בכותרת המחמיאה שלו...
אורן  |  29.12.14
לכל התגובות