אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התשובה של בן־משה: רכישת כלל ביטוח בעסקת בעלי עניין צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

התשובה של בן־משה: רכישת כלל ביטוח בעסקת בעלי עניין

בעל השליטה מתכנן לרכוש עם שותפים 30% ממניות חברת הביטוח שבידי אי.די.בי. מנכ"ל כלל איזי כהן ובן־משה נפגשו השבוע למרות איסור המפקחת, שלא העניקה לבן־משה ואלשטיין היתר שליטה בחברה. כהן: "הפגישה התקיימה תחת כללי הפיקוח"

31.12.2014, 06:56 | גולן חזני

מוטי בן־משה מבקש לרכוש יחד עם קבוצת משקיעים את השליטה בכלל ביטוח בעסקת בעלי עניין. ל"כלכליסט" נודע כי בן־משה שיתף בתכניתו את המפקחת על הביטוח דורית סלינגר ואת דירקטוריון אי.די.בי, ובכוונתו להגיש הצעת רכישה כבר בשבועות הקרובים.  

קראו עוד בכלכליסט

ככל הנראה מדובר בחלק מתכניתו של בן־משה שאמור להגיש הצעה להזרמת הון לאי.די.בי. על פי הערכות מעוניין בן־משה לרכוש יחד עם שותפים 30% ממניות כלל ביטוח שבידי אי.די.בי, כש־25% נוספים יימכרו באמצעות אי.די.בי לגופים מוסדיים. ל"כלכליסט" נודע כי אחד השמות שעלו כשותף פוטנציאלי לרכישה הוא מאיר שמיר, בעל השליטה במבטח שמיר, אולם שמיר הכחיש מגעים כלשהם לגבי כלל ביטוח.

פגישה עלומה באי.די.בי

עוד נודע ל"כלכליסט" כי איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח, ביקר ביום ראשון במשרדי אי.די.בי במגדלי עזריאלי שבתל אביב, וקיים פגישה עם בן־משה במשרדו. פגישה זו עשויה להיות בעייתית לכאורה מאחר שלמנהלי כלל ביטוח אסור להיפגש עם בעלי השליטה ולדון עימם בנושאים הקשורים בחברת הביטוח, כל עוד אין בידם היתר שליטה בחברה.

נושא השיחה בין כהן ובן־משה איננו ידוע, ומכלל ביטוח נמסר בתגובה כי "כל פגישה מסוג זה מתקיימת תחת כללי הפיקוח ואין בה שום פסול, בדיוק כשם שמר אלשטיין וחברי הדירקטוריון שלו מארגנטינה ביקרו במשרדי כלל ביטוח לפני מספר שבועות". באירוע המדובר נפגשו אלשטיין ואנשיו עם יו"ר כלל דני נווה והמנכ"ל כהן. בראיון ל"כלכליסט" לפני שבוע נשאל כהן אם בתרחיש מסוים יסכים לקנות חלק מכלל ביטוח וענה: "אני מאוד מאמין בכלל, ואם יהיה גוף רציני שישקול לקנות, אדע להסביר למה כלל עדיפה על האחרות. אני לא פוסל את מה שאת מציעה"

כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט" העניקה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר לאלשטיין ובן־משה ארכה של שנה למכירת מניות השליטה בכלל ביטוח. כוונתה של סלינגר היא שהחברה תחל כבר בשבוע הקרוב בהליכים למכירת השליטה בחברה, וכי תשלים את מכירת כל המניות תוך שנה. רכישת השליטה בכלל ביטוח על ידי בעל שליטה הנה הליך מסובך משפטית, שכן בן־משה לא יכול להיות נוכח בכל דיון לגבי המכירה במידה והוא מחליט לרכוש. בנוסף, הכרזה שלו על רכישת החברה עלולה להבריח רוכשים אחרים שיירתעו מהתמודדות עם גורם שהינו בעל שליטה בחברה, ולפגוע במחיר שתקבל אי.די.בי.

תוכניתו זו של בן־משה נרקמת במקביל להצעה שהניח אלשטיין להזרמה מיידית של עד מיליארד שקל לאי.די.בי במסגרת הנפקת זכויות. בן־משה שמתנגד להזרמה זו גורס מנגד כי יש לבצע את ההזרמה על ידי מימוש מניות כלל ביטוח שבידי אי.די.בי. כלל ביטוח נסחרת בשווי שפל של 2.9 מיליארד שקל, בעוד שרק עד יוני האחרון נוהלו מגעים למכירת השליטה בה לקבוצה סינית לפי שווי של 4.6 מיליארד שקל.

הראלי במניה נמשך

אתמול זינקה מניית אי.די.בי פתוח ב־13% נוספים בהמשך לזינוק של 19% שלשום בעקבות ההצעה של אלשטיין. חברת הדירוג P&S מעלות העלתה אתמול את תחזית הדירוג של כלל ביטוח משלילית ליציבה בזכות "הסתברות נמוכה להיתר שליטה לאי.די.בי".

אלשטיין ובן משה, צילום: אוראל כהן, אניה בוכמן אלשטיין ובן משה | צילום: אוראל כהן, אניה בוכמן אלשטיין ובן משה, צילום: אוראל כהן, אניה בוכמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
המשמעות : המלצת קניה לכלל ביטוח בפרמיה של 40-50 אחוז !
בשנה הקרובה צפויה התמחרות ותחרות גדולה בין בן משה וחבורתו לבין אלשטיין וחבורתו על מכירת גרעין השליטה בכלל ביטוח ( וכנראה גם שאר ההחזקה של אידיבי בכלל ביטוח ) התהליך הזה מבטיח מחיר רצפה של 3 מליארד לכלל ביטוח מחיר תקרה של 5 מליארד ומחיר ריאלי של 4-4.5 מליארד . השקעה חסרת סיכון עם סיכוי עצום !
אביב  |  31.12.14
1.
למה לא חוקרים במרץ מי עומד מאחורי בן משה? הרי זה די ברור שהוא "פנים" של מישהו אחר
בשל ההשלכות האפשריות של זהות מי שעומד מאחוריו, לדעתי אפילו המוסד צריך להיות מעורב בחקירה/בדיקה; לא סביר שזה המקרה, אבל תתארו לעצמכם שחיזבאללה או אירן היו פועלים באופן כזה? ואם זה היה קרטל סמים?
31.12.14