אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרצוג: "טרכטנברג יהיה המוביל החברתי-כלכלי והמועמד לשר אוצר ברשימתנו" צילום: דמיטרי שבצ'ינקו

בחירות 2015

הרצוג: "טרכטנברג יהיה המוביל החברתי-כלכלי והמועמד לשר אוצר ברשימתנו"

ציפי לבני ויצחק הרצוג הכריזו על הצטרפותו של פרופ' מנואל טרכטנברג לרשימתם; על פי הערכות הוא ישובץ באחד משני המקומות הריאליים הפנויים לפי שעה, המקום ה-11 או המקום ה-16; "מנו מצטרף אלינו עם תפישה כלכלית חברתית מגובשת שמבינה שהמדינה צריכה לחזור ולקחת אחריות על תחומים כמו רווחה, חינוך ובריאות"

31.12.2014, 12:35 | רוני זינגר

אחרי שבועות של משא ומתן מצטרף הבוקר (ד') פרופ' מנואל טרכטנברג לרשימה המשותפת של מפלגת העבודה-התנועה. הבוקר יודיעו הצדדים על הצטרפותו הרשמית וזאת בתום משא ומתן ארוך שארך שבועות ובסיומו לא נקבע מיקום ברור לשיבוצו של טרכטנברג והמיקום ייקבע ככל הידוע בהמשך, לאחר הפריימריס.

קראו עוד בכלכליסט

מנואל טרכטנברג, צילום: עמית שעל מנואל טרכטנברג | צילום: עמית שעל מנואל טרכטנברג, צילום: עמית שעל

עם זאת, טרכטנברג ישובץ באחד משני המקומות הריאליים הפנויים לפי שעה, המקום ה-11 או המקום ה-16. המקום ה-11 שמור לדמות ביטחונית שראש המפלגה הרצוג עדיין מנסה לגייס. בעבר דובר על שאול מופז כאפשרות, וכעת נעשים ניסיונות לבדוק אפשרויות אחרות. המקום ה-16 הוא השיריון הבא השמור לראש התנועה ציפי לבני. במגעים שקדמו להצטרפות טרכטנברג הוא ביקש מקום גבוה יותר ברשימה ואולם עד כה הדבר לא התאפשר. עם זאת, בשני המקומות הפנויים מדובר בשיבוצים ריאליים.

בכל מקרה נודע כי טרכטנברג קיבל הבטחה לתיק בכיר אם וכאשר תרכיב המפלגה ממשלה, וטרכטנברג יוצג כדמות הכלכלית הבכירה והמרכזית של המפלגה.

"סיכמנו, ציפי לבני ואני, שטרכטנברג הוא המוביל בתחום החברתי כלכלי והוא המועמד שלנו לשר האוצר כשנקים את הממשלה. מן הראוי שכלכלת ישראל - התחום שהכי משפיע על האזרח - יהיה בידייו של בעל ניסיון וחזון", כך אומר היום יצחק הרצוג יו"ר מפלגת העבודה במסיבת עיתונאים בה הודיעו הוא ולבני על הצטרפותו של פרופ׳ טרכטנברג לרשימה המאוחדת של המפלגות.

"החיבור עם מנו הוא סגירת מעגל"

"החיבור של לבני ושלי גם הוכיח את עצמו בכך שהציג מודל מנהיגות אחר ששם את האגו בצד ואת טובת המדינה והאזרחים בראש. הציבור קץ במשחקים פוליטיים, מאס בפוליטיקה של הישרדות וסולד מפוליטיקאים שדואגים רק לאינטרסים של עצמם, זוהי השחיתות השלטונית האמיתית. 6 שנים שישראל משותקת תחת ראש ממשלהחסר אופק וחזון, אנחנו רוצים לראות יוזמה דרך וכיוון חדש. אותו רה"מ שאמר 'לא היה לי זמן לעסוק במצוקת הדיור', המהלך שלנו גרם להרבה מאוד אנשים לצאת לפעולה. אחד מהם הוא טרכטנברג, או מנו כפי שכולם מכירים אותו. מנו מייצג את הציונות בהתגלמותה. הוא עלה ארצה כנער וקשר עתידו במדינת ישראל ובעשר אצבעות הגיע לעמדה חשובה מאוד בכלכלה הישראלית, מרגיש מחויבות מוסרית למה שקורה כאן. את הדוקטורט עשה בהרוורד, אבל מעבר לזה מנו הוא איש עשייה והיה ראש המועצה הכלכלית-חברתית במשרד רה"מ. יצא לי לעבוד איתו כשר הרווחה וביחד הצגנו בפעם הראשונה יעד לאומי מוסכם להורדת העוני והגדלת תעסוקה וביד אחרת הובלנו מהפכה בטיפול בניצולי השואה", אמר הרצוג.

הרצוג המשיך: "מנו מצטרף אלינו עם תפישה כלכלית חברתית מגובשת כזו שמתחברת לנימיה ההיסטוריים של העבודה, שמה את האדם במרכז, מבינה שהמדינה צריכה לחזור ולקחת אחריות למען אזרחיה על תחומים שנסוגה מהם כמו רווחה, חינוך ובריאות, רואה במגזר העסקי כשהוא פועל בהגינות שותף ולא אויב, תפישה שמסתכלת על צרכי האזרחים ויוזמת פתרונות ארוכי טווח ולא טאטוא בעיות מתחת לשטיח. ללבני לי ולמנו היו שעות שבהן דסדסנו את הכיוון הכלכלי על 3 נושאים - דיור, יוקר מחייה והעוני והפערים החברתיים. ביחד נביא פתרון לישראל כך שדירה בישראל לא תהיה בגדר חלום רחוק, ביחד נביא פתרון ליוקר המחיה שלא זכה לטיפול מאז המחאה החברתית. נביא פתרון לילדים הגדלים בעוני ויש עוד נושא אחד: יש קשר ישיר בים הרווחה הכלכלית של ישראל למצבה המדיני של ישראל. קשר שמנסה לטעון כי מי שחושב שאין קשר בין רווחה למדיניות חוץ מונע מאינטרס פוליטי צר. אי אפשר לטפל בתחום אחד בלי לעסוק בשני, ואנחנו נציג בפני הציבור חבילה כוללת כי אי אפשר לעשות חצי עבודה. סימכנו שטרכטנברג הוא המוביל בתחום החברתי כלכלי והוא המועמד לשר האוצר כשנקים ממשלה. מן הראוי שכלכלת ישראל התחום שהכי משפיע על האזרח יהיה בידייו של בעל ניסיון וחזון. החיבור עם מנו הוא סגירת מעגל".

טרכטנברג דרש בתחילת הדרך את המקום ה-8, השמור ללבני ברשימה מיד לאחר המקום שלה, השני. ואולם עמיר פרץ סרב להעניק את המקום שלו לטובת הרכש החדש מבחוץ, ובכך זז טרכטנברג קצת אחורה בשיבוצו ברשימה.

ברשימה המאוחדת נמצאים כאמור גם עמיר פרץ וכן ח״כ אראל מרגלית הרואים עצמם כמועמדים כלכליים בכירים לתיק כלכלי אפשרי במידה שהמפלגה תתבקש להרכיב ממשלה.

פרופ׳ טרכטנברג הודיע לפני כשבועיים לראש הממשלה בנימין נתניהו על פרישתו מתפקידו כיו״ר הוועדה לתכנון ולתקצוב המועצה להשכלה גבוהה וזאת לצורך ״פתיחת האפשרות ליטול חלק במערכת הבחירות הקרובה״. טרכטנברג הוא פרופסור לכלכלה בעל דוקטורט מהרווארד, מכהן כיו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה והיה ראש הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי - "ועדת טרכטנברג" שקמה בעקבות המחאה החברתית.

בא לפרוע את השטר

"אני מעריך את החלטת הרצוג לבני להטיל עליי את אחת המשימות החשבוות הובלת התחום החברתי כלכלי בחיבור שלכם בין העבודה לתנועה כדי שביחד נוכל לחולל את השינוי שכל כך רוצים אותו. מודה לכם על האמון, אני מודה לגודל האחריות והשעה. זה קורה בזמן שכולנו משתוקקים לדרך חדשה שתוביל לחברה צודקת יותר לשוויון הזדמנויות אמיתי שדואג לאדם העובד ולמוחלש ומפתחת את היזמות והחדשנות. אני לוקח את המשימה כי אני מאמין שיש בכוחי לתרום ולחולל שינוי וכי יש לי חוב שעליי לשלם. לפי 3 וחצי שנים בעת שעמדתי בראש הוועדה שקמה נשאלתי על ידי רבים מהצעירים הערכיים שיצאו לרחובות וזעקו צדק חברתי - שאלו אותי 'למה להאמין לך? שאתה באמת בא לחולל שינוי ולא למוסס את המחאה?'. שאלה לגיטימית. השבתי אז כי התפקיד של הוועדה זה לתרגם לשפה מקצועית ולהמלצות את הרצון לכמיהה לשינוי וצריך לתת לדרג הפוליטי הזדמנות לעשות זאת. באחד המפגישם עם הצעירים אמרתי 'אם זה לא יסתייע, אם הממשלה לא תעשה את שלה אני מתחייב להרתם אישית כדי להשלים את המשימה'. יש המלצות שבוצעו וגם בעת בחירות צריך להיות הוגן ולומר זאת. אבל באותה מידה אין מנוס מלהגיד את מה שיודע כל אחד - הממשלות שכיהנו מאז נכשלו בטיפול בבעיה מספר 1 - הדיור - שהחריפה וגם לא נתנו מענה ליוקר המחייה ושיעור העוני המחפיר לפערים הגדולים ולפריון העבודה הנמוך שגורם לשכר ריאלי שהולך ויורד. אני עומד כאן היום כדי לממש את המחויבות ולפרוע את השטר בתקווה שהפעם אוכל לעשות זאת בתוך הממשל שתקום בהנהגת הרצוג ולבני שמיומה הראשון תניף את הדגל הכלכלי חברתי לכן אני איתם. יש להם אחריות לדור שלם שמרגיש שהאופק קודר ושהמדינה הפנתה גב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
למגיב 1 - ואכן יש לנו מנהיג ראוי!
ביבי מוביל, ביבי פורץ דרך, ביבי גאון כלכלי. אין ספק שמדובר במנהיג משכמו ומעלה ולהלן רשימת ההשגים -- הסופרטנקר! ששפך בנזין על מדורת המחירים, ישראל מהמובילות בעולם בעליית מחירי הנדל"ן, כ-60% תחת שלטון המנהיג הנערץ. רגישות חברתית! המנהיג הנערץ מחויב לאזרח, לכן הפערים התרחבו מאוד תחת שלטונו ויוקר המחיה זינק. ישראל מובילה במערב בפערים. עוצמה ובטחון! רקטות על תל אביב ונתב"ג, מבצע בעזה שנכשל עוד לפני שהתחיל בשל דיפלומטיה לקויה (או ליתר דיוק - העדר דיפלומטיה). איראן עושה מה שבא לה ובבית הלבן לא סופרים את המנהיג הנערץ ואת הקיסרית שרה. שיוויון חובות! החרדים עדיין מחכים שהמנהיג הדגול יקרא אותם לצבא ובנתיים נהנים מדיור מוזל ומהעלמת עין של רשויות המס. אבל העיקר שהעבירו חוק, חוק שרק אדיוט מאמין שקואליצית ביבי/בנט/חרדים לא תקבור אותו עמוק באדמה. אתה אומר שרק נתניהו והליכוד ראויים להוביל את המדינה? השאלה שלי היא לאיפה בדיוק הם מובילים אותה. אני אומר שלא רק שבוז'י וציפי עדיפים על הוד מעלת המנהיג הנערץ, אלא אפילו בובו הקוף מהספארי יהיה רה"מ עדיף ממנו. בובו לראשות הממשלה!
אזרח  |  31.12.14
7.
טרכטנברג טועה לגבי הדיור- הצפה בהיצע תוריד את מחיר השכירות ומחיר הדירות ב 10% לכל היותר
וגם זה יקח 4-5 שנים עד שיורגש בשטח. הסיבה? שכר הדירה ב 10 השנים האחרונות עלה בסך הכל 10%-15% יותר גבוה מהעליה שנרשמה בשכר נטו הממוצע בישראל. סגירת המחסור בדירות תחזיר את המצב לקדמותו, ואמורה לגרום לירידה בשיעור זהה במחירי הנכסים . העליה של 90% במחיר הדירות נובעת בעיקר מעידוד משקיעים לרכוש (מבחינת מדיניות מיסוי על פקדונות בבנק ועל השקעות בבורסה) ומעידוד ענק לרכוש שמגיע בגלל הריבית בעולם כולו שנמצאת כמעט על אפס. כל עוד החזרי המשכנתא נמוכים יותר משכר הדירה , אנשים קונים דירה כי זה מקל עליהם לסגור את החודש. הם לוקחים ריבית משתנה כי הם לא מאמינים שהיא תעלה, וגם אם כן הם חושבים שהם יסתדרו (לא מבינים את האפקט של ריבית דריבית כאשר הריבית חוזרת ל 4%) כל עוד הריבית נמוכה, אף משקיע לא מוכר את הדירות שלו כי אין לו איפה לשים את הכסף. אז יש לנו הרבה יותר קונים, גם יד ראשונה וגם משקיעים, והרבה פחות מוכרים. רק כשישנו את המצב הזה המחירים ירדו משמעותית. אבל זה דורש העלאות מסים שהם בחירה, למשל מסים על השקעות בנדלן במטרה לנצל את זה שאנשים יכולים להתחמק מתשלום המס על ידי מכירת הנכסים ועל ידי אי-רכישתם מראש. לפיד פחד להעלות מסים על השכבה האמידה שמרוויחה יופי משכר דירה שנכנס.
אזרח  |  31.12.14
לכל התגובות