אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"לקחתי רשימה של אנג'לים ופרסמתי אותה בגוגל־דוקס" צילום: נמרוד גליקמן

"לקחתי רשימה של אנג'לים ופרסמתי אותה בגוגל־דוקס"

המשקיע הישראלי אדן שוחט החליט בצעד חריג לחשוף את רשימת המשקיעים שלו, בעקבותיו צצו רשימות דומות גם בשבדיה ובספרד

31.12.2014, 10:19 | מאיר אורבך

לאחר שנים של שמירה על סודיות מתחילה ישראל, ואירופה בעקבותיה, לחשוף את רשימות משקיעי ההייטק בה. עד היום היו רשימות המשקיעים סוד כמוס וכדי להגיע למשקיעים יזמים היו חייבים להיות בעלי קשרים.

יריית הפתיחה לפריצת המעגל בישראל נורתה כאשר אדן שוחט, אחד היזמים והמשקיעים המוכרים בארץ, החליט לפתוח לעיני כל את רשימת המשקיעים שלו בגוגל. בשיחה עם "כלכליסט" מסביר אדן שהסיבה לכך היתה הרצון שלו לסייע ליזמים בשלבים מאוד מוקדמים. "אני משקיע כיום בעיקר בסבבים ראשונים של חברות אבל לא בשלבי הסיד, כך שלכל פנייה שאני מקבל בתחום אני נאלץ לסרב, ובמקביל נשאל על ידי היזמים למי לפנות", אמר. "כתוצאה מכך החלטתי לקחת רשימה של כמה עשרות אנג'לים, ולשים אותה בגוגל דוקס כך שתהיה זמינה לכולם". בתוך 24 שעות מהרגע שהעלה אותה לפייסבוק הרשימה הכפילה את עצמה.בעקבות מעשהו החלוצי של אדן מתפתחות ומתפרסמות רשימות שכאלו גם בשבדיה ובספרד.

אדן שוחט. "בזכות הקהילה", צילום: עמית שעל אדן שוחט. "בזכות הקהילה" | צילום: עמית שעל אדן שוחט. "בזכות הקהילה", צילום: עמית שעל

כאשר אדן מנסה להסביר את הצלחתו של הרעיון מחוץ לגבולות ישראל הוא אומר שמדובר בצורך אמיתי שהיה קיים, אבל שלא היה אף אחד שסיפק אותו קודם לכן, ומשום כך, מרגע שהיה מי שעשה זאת, הוא התפשט במהרה והפך פופולרי עד מאוד.

לרשימה פתוחה שכזו, שמכילה בתוכה את פרטיהם של משקיעים גדולים, מתלווים מיני חששות. אחד החששות הדומיננטים של רשימה מסוג זה, הוא שימוש לרעה שיעשו בה ספאמרים או אנשים שלא קשורים לקהילה. לכן הוקמה רשימת ספאמרים על ידי שוחט, שגם אותה אימצו הרשימות האירופאיות.

"ברמה הכי בסיסית הרשימה הראתה שעדיין יש תחושה של קיבוץ מודרני", אומר שוחט. "כולם בישראל רוצים לעזור זה לזה. ברגע שנתת לאנשים לעשות טוב הם עושים טוב. מידע רוצה להיות חופשי. האינפורמציה תהיה זמינה ונגישה והתעשייה תצליח יותר".

עוד הוסיף כי "אני עשיתי את הצעד הראשון, אבל לרוב עשתה את זה הקהילה ולא אני. אני חושב שהרשימה היא הסופה המושלמת לקראת 2015. יש אנשים שרוצים לבנות חברות יותר גדולות, ויש מי שעשו את זה ומחפשים להשקיע. יש כסף זמין בארץ. אני חש שזה הזמן הכי טוב שהיה בישראל לבנות חברות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות