אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עכשיו נזכרתם? משרד הבינוי שלף תוכנית מגירה לבניית דירות ב-700 אלף שקל צילום: אוראל כהן

עכשיו נזכרתם? משרד הבינוי שלף תוכנית מגירה לבניית דירות ב-700 אלף שקל

רגע לפני הבחירות מציג מנכ"ל משרד הבינוי תוכנית לפיה המדינה תהפוך ליזמית ותבנה דירות בפריפריה במחירי עלות; מדובר בתוכנית חשובה שעשויה להקל על מצוקת הדיור, אך יש בה רק בעיה אחת - היא לא תוכל לצאת לפועל בימי הממשלה הנוכחית וספק אם הממשלה הבאה תרצה בה

31.12.2014, 18:30 | דותן לוי
רגע לפני הבחירות ונוכח מצוקת דיור שטרם נפתרה בתקופת כהונתה של הממשלה הנוכחית שולף מנכ"ל משרד הבינוי, שלמה בן אליהו, תוכנית מגירה שתוכל להערכתו לשמש את הממשלה הבאה. בן אליהו הציג את התוכנית היום (ד') בכנס סיכום שנה שערך מרכז הבנייה הישראלי בכפר המכבייה, זאת לאחר שהוצגה השבוע למשרד ראש הממשלה כתוכנית משלימה לתוכנית מחיר מטרה, כלומר תוכנית שניתן יהיה ליישם בפריפריה באזורים בהם הקרקע ליחידת דיור נמוכה מ-60 אלף שקל.

קראו עוד בכלכליסט

לפי התוכנית, המדינה עצמה תפעל כיזמית במעגל השני והשלישי לאזור המרכז ותבנה דירות שמחיריהם יעמדו על 650-700 אלף שקל. בהתאם לתוכנית, באזורים בהם מחיר הקרקע והפיתוח עומד על כ-200 אלף שקל, המדינה תיקח הלוואות בערבות מדינה מהבנקים לרכישת הקרקע והבנייה כאשר את הבנייה יבצעו חברות ממשלתיות באמצעות קבלני משנה. על פי  מפתח של כ-4,000 שקל לבנייה למ"ר (במפרט סביר וללא חנייה תת קרקעית ) עלות הבניה לדירת 90 מ"ר תגיע לכ-360 אלף שקל, כאשר המע"מ יהיה רק על רכיב הבנייה וכך אם לוקחים בחשבון גם עלויות מימון ניתן יהיה למכור את הדירות במחירים זולים במיוחד של 650-700 אלף שקל - כלומר מחירי עלות.

מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו, צילום: גיא אסייג מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו | צילום: גיא אסייג מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו, צילום: גיא אסייג

בן אליהו ציין כי יהיה צורך בתוכנית כזו רק במידה והממשלה הבאה לא תרחיב את תוכנית מחיר מטרה לפריפריה. לגבי מכרזי מחיר מטרה אמר בן אליהו כי הוא ממליץ לקבלנים שמתמודדים היום על מכרזים רגילים שאינם מכרזי מחיר מטרה להתחשב בעובדה שייתכן שבקרוב ישווקו באותם אזורים מכרזי מחיר מטרה. עוד הוסיף כי בכל אזור שבו משווקות כיום קרקעות במחירים העולים על 60 אלף שקל קרקע ליח"ד ישווקו בשנה הבאה מכרזי מחיר מטרה. יחד עם זאת, בן אליהו ציין כי כל התוכנית תתבצע בהדרגה באזורים בהן המדינה כבר שיווקה קרקעות במחיר מלא לקבלנים על מנת שלא לפגוע בקבלנים על ידי יצירת תחרות שלא יוכלו לעמוד בה.

גורמים במשרד הבינוי אמרו כי מדובר בתוכנית שמקודמת בשבועות האחרונים, אך גם שם מבינים כי מדובר בתוכנית שלא ניתן יהיה לקדם עד לכינונה של ממשלה חדשה ולמעשה מדובר בתוכנית מגירה שתיאלץ להמתין בשלב זה. כמו כן, בנקודת הזמן הנוכחית התוכנית נמצאת בשלב הרעיוני בלבד וטרם נסגרו פרטים חשובים כגון למי ימכרו הדירות, לזכאים על פי קריטריונים מסוימים או לציבור הרחב.

חשוב גם לציין כי הפעם האחרונה שבה המדינה בנתה בעצמה בצורה משמעותית הייתה בשנות החמישים והשישים ומזה עשרות שנים שלא נבנו פרויקטים משמעותיים לדיור על ידי המדינה. כמו כן למדינה תוכנית נוספת שניסתה לקדם הממשלה הנוכחית לבינוי פינוי בינוי כלומר בנייה על קרקעות מדינה כאמצעי לפינוי תושבים ממבנים ישנים ובהמשך הריסה המבנים ובניה חדשה במקומם. לתוכנית זו פוטנציאל רב, אך עד כה לא הוצגו בה תוצאות ממשיות ולא נבנתה במסגרתה אף לא דירה אחת. נקודה נוספת היא המחירים בפריפריה אשר בחלקם נמוכים גם ככה, כלומר בערים בגליל כמו צפת או חצור הגלילית, ערד או ירוחם ניתן גם כיום לרכוש דירה במחירים נוחים (כ-800-850 אלף שקל) אך הציבור הרחב אינו ממהר להגיע לישובים הללו בהיעדר תחבורה נאותה ותעסוקה זמינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
מדינה בדרך לכרות את ענף הנדלן
ענף הנדלן הוא ענף חשוב לכלכלת המדינה למרות הדמוניות שמנסים לייחס לו. המדינה אחראית על תחומים רחבים בענף שגרמו לעליית מחירי הדירות: - שיווק קרקעות לכל המרבה במחיר. - בירוקרטיה וסחבת ברשויות. - עודף רגולציה. כעת המדינה רוצה גם להוות מתחרה לקבלנים. ברור שהמדינה עם "יעילותה" הרבה לא תצליח להוות מתחרה רציני (מקסימום היא תצליח להפסיד כסף), אבל היא בדרך להרוג את הענף כיוון שהרבה קבלנים ייצרו פחות דירות מחשש מוצדק וכך שוב צד ההיצע יצא כשידו על התחתונה. אם המדינה באמת רוצה לגרום לירידה במחירי הדיור שתשווק קרקעות בזול, תתייעל מבחינה בירוקרטית תדאג לאשרות עבודה לעובדים זרים ושתשתדל באופן כללי לא להפריע במקום שאינה מבינה.
אא , י-ם  |  01.01.15
לכל התגובות