אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלב השאלה הזהה: האם תפעלו לקידום השקיפות בקק"ל? צילום: ויקיפדיה

בחירות 2015

שלב השאלה הזהה: האם תפעלו לקידום השקיפות בקק"ל?

בעקבות הפרסום אתמול ב"כלכליסט" כי הניסיון להחיל ביקורת מלאה של מבקר המדינה על קק"ל נחל כישלון, פנינו לכל המפלגות הגדולות בשאלה אם ירימו את דגל השקיפות בקק"ל בבחירות הקרובות. רובן השיבו בעמימות

01.01.2015, 10:34 | שאול אמסטרדמסקי
בעקבות הפרסום אתמול ב"כלכליסט" כי הניסיון להחיל ביקורת מלאה של מבקר המדינה על קק"ל נחל כישלון, פנינו לכל המפלגות הגדולות בשאלה זהה אחת: האם תרימו את דגל השקיפות בקק"ל בבחירות הקרובות, והאם תפעלו על מנת להחיל עליה ביקורת מלאה של ביקורת המדינה. פרט למרצ ויש עתיד, כל המפלגות השיבו תשובות עמומות ומתחמקות שמעידות על כך שככל הנראה אין להן כוונה לקדם שקיפות בקק"ל. בלטה לרעה הבית היהודי שפשוט סירבה להגיב.

קראו עוד בכלכליסט

כדאי לשים לב במיוחד לתשובה של שרת המשפטים לשעבר ציפי לבני, שבתפקידה הקודם קידמה את הצעת החוק להחיל את ביקורת המדינה על קק"ל באופן מלא - הצעה שהליכוד וישראל ביתנו טרפדו. התגובה של לבני מפורשת והולכת עד הסוף, אולם היא רצה בבחירות יחד עם מפלגת העבודה, שהתגובה שלה התחמקה לחלוטין מהשאלה.

קק"ל מנהלת קרקעות ציבור ששוות יותר מ־6 מיליארד שקל ומפוקחת על ידי כמה גופי ביקורת, בהם מבקר הפנים של המוסדות הציוניים ורשם ההקדשות במשרד המשפטים. עם זאת, היא כפופה לביקורת של מבקר המדינה באופן חלקי, והוא יכול לבדוק רק את החלק בתקציבה שמנוהל על ידי חטיבת פיתוח הקרקע.

מימין: יו"ר קק"ל אפי שטנצלר ורה"מ בנימין נתניהו נוטעים עץ, צילום: עמית שאבי מימין: יו"ר קק"ל אפי שטנצלר ורה"מ בנימין נתניהו נוטעים עץ | צילום: עמית שאבי מימין: יו"ר קק"ל אפי שטנצלר ורה"מ בנימין נתניהו נוטעים עץ, צילום: עמית שאבי

הליכוד:

"בצמרת המפלגה טרם גובשה עמדה בנושא".

 

ישראל ביתנו:

"קק"ל צריכה להתמקד ברכישת קרקעות לעם היהודי. זו היתה מטרת הקמתה, זהו ייעודה ובזה עליה להתמקד".

העבודה:

"מפלגת העבודה מאמינה בערך השקיפות, ולכן מברכת על העובדה כי מאז הפכה קק״ל לחברה לתועלת הציבור, היא נוהגת בשקיפות".

ציפי לבני:

"הוועדה שהקים נתניהו היא דיל עם קק"ל כדי לבלום את החוק שיזמתי להכפפת קק"ל למבקר המדינה. בכוונתנו לחדש את היוזמה ולהחיל את עקרון השקיפות והביקורת על קק"ל".

מרצ:

"מרצ דוגלת בהגברת השקיפות בכל גוף ציבורי שממומן על ידי המדינה או בגופים פרטיים בעלי נגיעה נרחבת למגזר הציבורי".

כולנו:

"יש לפקח על קק"ל תוך שקיפות ציבורית מלאה. העברת כספי קק״ל באופן קבוע ושנתי תשמש לטובת פתרון משבר הדיור ומטרות ציבוריות נוספות".

יש עתיד:

"הכפפת קק"ל לחוק יסודות התקציב ולמבקר המדינה וגביית מס בהיקף של כמיליארד שקל מקופת קק"ל הם שני דברים שהתעקשנו להכניס בתקציב 2015. גם בכנסת הבאה נמשיך בכל הכוח מאיפה שניסו לעצור אותנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות