אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"קפלן הסתיר שלבייב שלח אותו הביתה אחרי 3 חודשים" צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

"קפלן הסתיר שלבייב שלח אותו הביתה אחרי 3 חודשים"

המנכ"ל של אלון חברת הדלק סירב לקבל את החלטת בעלי המניות באלון למנות למחליפו את אביגדור קפלן, שהתקבלה לפני שבועיים. שלשום, בישיבת דירקטוריון סוערת, אושר המינוי שמאותת על כוונות של שותפו לדחוק אותו החוצה מניהול הקבוצה

07.01.2015, 07:03 | גולן חזני ורחלי בינדמן

בתום ישיבת דירקטוריון סוערת שלשום בלילה החליט דירקטוריון אלון חברת הדלק לאשר את מינויו של אביגדור קפלן למנכ"ל אלון במקומו של דודי ויסמן. "קפלן איננו ראוי לתפקיד, ולא רק בשל גילו המבוגר", הטיח המנכ"ל המודח והנסער בדירקטורים. הוא האשים את קפלן כי לא ציין בקורות החיים שהביא בפני הדירקטורים את התקופה שבה כיהן כמנכ"ל אפריקה ישראל משך מספר חודשים ב־1997, שנגמרה בעזיבתו על רקע חילוקי דעות עם הבעלים, לב לבייב. "הייתי שם רק שלושה־ארבעה חודשים", נימק קפלן, שנכח בישיבה. "לבייב שלח אותך הביתה", אמר ויסמן, "אתם שולחים אותי אחרי יותר מ־20 שנה, אבל צריך למנות לתפקיד מישהו ראוי".

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי הישיבה כונסה לאחר שוויסמן סירב לקבל את החלטת בעלי המניות באלון למנות את קפלן, שהתקבלה לפני שבועיים באסיפת בעלי המניות. מהלך זה נעשה בהסכמת בעלי המניות המורכבים מארגון הקניות של הקיבוצים (47%) ומחברת ביילסול (53%), שבה מחזיקים בירן (80%) וויסמן (20%).

אחרי ההחלטה שיגרה היועצת המשפטית של אלון חברת הדלק, עו"ד אורטל קליין, חוות דעת שבה ציינה כי אלון נדרשת לנהל ממשל תאגידי הולם, ולפיכך הדירקטורים הם שאחראיים למהלך. כמו כן טענה כי חוות דעתה נתמכת בידי שופט בדימוס. עמית בן־יצחק, המייצג את הקיבוצים כיו"ר ארגון גרנות, התייעץ בסוגיה עם המשפטן שרון חנס, שמצא את החלטת האסיפה חוקית וקבילה, אם כי בחברות־הבנות, הדירקטורים הם שיצטרכו להכריע.

ויסמן לא העמיד את עצמו לתפקיד המנכ"ל, אלא הציע לבחור ברואה חשבון בכיר מאחד המשרדים הגדולים, במנכ"ל לשעבר בקבוצת אי.די.בי או בלימור גנות, שהתפטרה מהקבוצה. ויסמן ייאלץ לוותר על מרבית שכרו בגובה מיליוני שקלים בשנה ולהסתפק בשכר הנמוך יותר שהוא מקבל מאלון US כמנכ"ל. המכה הגדולה ביותר עבורו באותה ישיבה היתה שלילת זכות החתימה בחברה.

צעד ראשון לדחיקת ויסמן

עוד נודע ל"כלכליסט" כי מינוי קפלן הוא רק צעד ראשון בשרשרת מהלכים שצפוי בירן להוביל להדרת ויסמן מניהול עסקי הקבוצה. זאת בד בבד עם מאמציו לשכנע את ויסמן למכור לו את חלקו.

גורמים בסביבת בירן מציינים כי התהליך הטבעי, שצפוי להתרחש בחודשים הקרובים, הוא מינוי קפלן לתפקידים ניהוליים גם בחברות־הבנות הציבוריות של הקבוצה.

כיום משמש ויסמן מנכ"ל החברה־הבת המחזיקה בפעילות המשמעותית של אלון חברת הדלק - אלון רבוע כחול הציבורית. זו פועלת בתחום הדלק והגז ובתחום המזון דרך רשת מגה. הקבוצה מחזיקה ברשתות ורדינון, נעמן וד"ר בייבי, במותר הסלולר YouPhone, ברדיו 103 FM, רדיו אקו 99 FM וישראל פוסט. לקבוצה מחזור מחירות של 15 מיליארד שקל.

בסביבת ויסמן דוחים כל אפשרות להדחתו מתפקיד מנכ"ל אלון רבוע כחול, וטוענים: "ויסמן לעולם לא יעזוב את מפעל חייו". עם זאת, גם את תפקידו כמנכ"ל החברה־האם הפרטית, קבוצת אלון, ויסמן לא רצה לעזוב - ובכל זאת את מקומו תפס אביגדור קפלן.

בעקבות האירועים התפטר אתמול מנכ"ל רוזבאד רביד ספיר, המזוהה עם ויסמן. ב־14 בדצמבר ניתן היה למצוא רמז נוסף לבאות: לימור גנות, אשת סודו של ויסמן ומי ששימשה לצדו כמנכ"לית משותפת של אלון רבוע כחול, הודיעה על התפטרותה במחאה על הדחתו הצפויה של ויסמן מהחברה־האם.

בסמוך להתפטרותה, ב־24 בדצמבר, בתוך דיווח של חברת אלון רבוע כחול על מינוי יו"ר חדש - עמית בן יצחק במקום איציק בדר שפרש - נכללה הודעה של הדירקטוריון. ההודעה נועדה לחזק את צוות ההנהלה הקיים: "דירקטוריון אלון רבוע כחול מביעים את תמיכתם בהנהלת החברה והנהלת החברות־הבנות, ברקע דיווחים לתקשורת בנושא, ומבקשים לציין שאין בכוונת הדירקטוריון לבצע שינויים שאינם נחוצים בהנהלה". על פי הערכות בדר, נציג הקיבוצים בדירקטוריון, תמך מאז ומתמיד בוויסמן, ועזיבתו אגב את דירקטוריון קבוצת אלון ואת אלון רבוע כחול הקלה על הדחת ויסמן.

לכאורה, המסר של חברי דירקטוריון, שבהם היו"ר עמית בן יצחק, דודי ויסמן, שלמה אבן, דיאנה בוגוסלבסקי, מרדכי ונטורה, אברהם מירון, דוד אלפנדרי, עוזי ברעם, ד"ר דן וייס, עודד רובינשטיין ויונל כהן (הנציג הבכיר של בירן בקבוצת אלון), הוא שאין כוונה לבצע שינויים נוספים בהנהלה, ובכלל זה החלפת ויסמן.

יש זהות כמעט מלאה בין חברי דירקטוריון אלון רבוע כחול לדירקטוריון החברה־האם, אלון חברת הדלק, שהדיחו את ויסמן. מלבד אבן, רק בוגולובסקי, ונטורה ורובינשטיין, נציגי התעשייה הקיבוצית, יושבים בדירקטוריון אלון רבוע כחול בלבד. מכיוון שרוב הדירקטורים בחברה־האם תמך בהדחתו של ויסמן, נציגי הקיבוצים הם שיכריעו אם ויסמן יודח מתפקידו גם באלון רבוע כחול. למרות תמיכתו של בדר, שעזב, בוויסמן, לא ברור מה תהיה עמדת השלושה בעניין.

ויסמן מכהן באלון רבוע כחול כמנהל עסקים ראשי וכדירקטור. יהודה ונדרולדה הוא סמנכ"ל הכספים, אורטל קליין היא מזכירת החברה, מוטי קרן משמש כמנכ"ל החברה־הבת מגה קמעונאות וישראל יניב מכהן כמנכ"ל החברה־הבת דור אלון. זאב שטיין הוא מנכ"ל רבוע כחול נדל"ן, זרוע הנדל"ן של הקבוצה.

מי יקנה את מי

לפני שבועיים התבטא ויסמן לראשונה ביחס לסכסוך שנתגלע בינו לבין בירן. "שרגא ואני ביחד 37 שנה. עד כה היה לנו תיאום ציפיות מלא, מזלנו שפר עלינו בסך הכל", אמר על הבמה בוועידת התחזיות של כלכליסט". ההידרדרות ביחסים יוחסה, ככל הנראה, למערכת היחסים בין בירן לשלושת בניו: "במשפחת בירן חלו שינויים ולכן אין כבר תיאום ציפיות מושלם. כך או כך זה עסק ששנינו מאוד אוהבים ולא רוצים שיפגע". אלא שאז הטיל ויסמן פצצה וחשף כי ברצונו לקנות את חלקו של בירן בקבוצה. "כרגע אני מנהל מו"מ לקנות את שרגא בירן, וגם אם זה לא יצליח אשאר באלון כי זה מפעל חיי", הדגיש.

בירן וויסמן שולטים בקבוצת אלון דרך חברת ביילסול הפרטית. ביילסול מחזיקה ב־53% מאלון חברת הדלק, שבידיה כמה החזקות משמעותיות: אלון רבוע כחול (72.7%), אלון USA (כ־55%), אלון חיפושי גז (80.3%) ואחזקה בכביש 6. בנוסף, לביילסול החזקה של 82% בחברת הנדל"ן הכושלת רוזבאד, שמצליחה לעמוד בהתחייבויות לנושיה, בעיקר מחזיקי אג"ח, בזכות הזרמות בעלים חוזרות ונשנות.

על פי הערכות, שווי החברות בקבוצת אלון עומד על 3.5 מיליארד שקל, אלא שהחוב הפיננסי הגבוה שלה, הנאמד ב־2.7 מיליארד שקל, מוריד את שווי הקבוצה ל־700־900 מיליון שקל. לפיכך, כדי לרכוש את חלקו של בירן ידרש ויסמן להביא מהבית 560־720 מיליון שקל.

לוויסמן אחזקה ישירה (4.6%) באלון USA, הנסחרת בארה"ב במחיר שגוזר לאחזקה זו שווי של 150 מיליון שקל; וכן במניות של אלון חיפושי גז בשווי 37 מיליון שקל. באחרונה מכר ויסמן אחזקותיו הישירות באלון רבוע כחול ב־7.2 מיליון שקל, כך שבסך הכל ברשותו הון נזיל של כ־200 מיליון שקל - עדיין לא די לביצוע ההשתלטות. בשוק מעריכים כי ההיפך הוא שיקרה, וכי בירן, הנחשב מיליארדר, הוא שיקנה את אחזקותיו של ויסמן.

 

שרגא בירן (מימין) ודודי ויסמן, צילום: אוראל כהן עמית שעל שרגא בירן (מימין) ודודי ויסמן | צילום: אוראל כהן עמית שעל שרגא בירן (מימין) ודודי ויסמן, צילום: אוראל כהן עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות