אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל משרד הבינוי: "כשהקבלנים מפחדים זה סימן טוב" צילום: ענר גרין

מנכ"ל משרד הבינוי: "כשהקבלנים מפחדים זה סימן טוב"

שלמה בן אליהו הגיב לטענות קבלנים אשר טענו כי נתוני השיא בשיווק קרקעות לבנייה עליהם דיווח משרד הבינוי אינם משקפים את המציאות בשטח

07.01.2015, 14:00 | דותן לוי

"כאשר מיעוט רעשני מהקבלנים מפחד – זה סימן טוב. כאשר אותו מיעוט מנסה לדחוף את רוכשי הדירות לקנות מהר דירות ובמחירים מופרזים – זה רע", כך כתב היום מנכ"ל משרד הבינוי שלמה בן אליהו בתגובה לציטוטים של מספר קבלנים על נתוני השיווק של משרד הבינוי ורשות מקרעי ישראל בימים האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט

פרויקט בנייה, צילום: אלעד גרשגורן פרויקט בנייה | צילום: אלעד גרשגורן פרויקט בנייה, צילום: אלעד גרשגורן

ביום ראשון השבוע פרסמו משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל נתוני שיא של כל הזמנים בשיווק קרקעות למגורים – כ-50,550 יחידות דיור, עלייה של כ-33.5% לעומת 2013, יותר מכפול משנת 2008 ושיא מאז קום המדינה. אלא שלאחר פרסום הנתונים טענו מספר קבלנים כי המכרזים אינם אמיתיים ומשקפים את המצב בשטח. חלק מהטענות התייחסו לכך שמספר המכרזים המשווקים אינו רלוונטי כמו מספר העסקאות שאכן יסגרו בפועל אשר להערכתם יהיה נמוך משמעותית. כן נטען, כי חלק מהמכרזים פורסמו כמעט ללא פרטים וללא חוברת מכרז אשר בלעדיה אין תוקף למכרז וזאת בדומה לפרסום ב"כלכליסט".

עוד מסר בן אליהו, כי "קיימת תמימות דעים בקרב הכלכלנים והמומחים כי הגדלת היצע הקרקעות לבניית דירות היא המפתח להורדת מחירי הדיור. רמ"י ומשרד הבינוי הפתיעו את שוק הנדל"ן בהודעתם ביום ראשון כי בשנת 2014 שיווקו קרקעות לבניית יחידות דיור בהיקף של למעלה מ-50 אלף יחידות דיור, מספר המהווה שיא של כל הזמנים. ישנם קבלנים החוששים משיווק בהיקפים גדולים כל כך, משום שהם יודעים שזהו המפתח להורדת מחירי הדיור, ומחפשים התחכמויות קטנות להסביר מדוע מספר זה אינו מדויק. כל מי שעיניו בראשו ייזהר מהמלצות קבלנים אלו, שכל מטרתן, הלגיטימית כסוחרים, היא להגדיל את רווחיהם ולמכור דירות במחירים מופרזים.

עם זאת, זהו מיעוט קטן בקרב הקבלנים, אשר רובם תומך בפעולות רמ"י ומשרד הבינוי להגדלת היצע הקרקעות לבניית דירות, ושותף למאמץ הגדול להגדיל את היצע הדירות ולהוריד את המחירים. המערכת הבנקאית אף מעודדת את היזמים לגשת למכרזי "מחיר מטרה", שבהם וודאות גבוהה למכירת הדירות יחד עם הורדת העלויות ליזם".

ממשרד הבינוי נמסר עוד כי גם אם שוק הנדל"ן הופתע לטובה בהיקף השיווק ובאיכותו - היזמים והקבלנים שמכירים את הענף מקרוב, לא מופתעים, הם פשוט השתתפו במכרזים ששיווקנו ומתכוונים להצטרף גם למכרזי מחיר מטרה המבטיחים הנחה של למעלה מ-20% מהמחיר כיום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות