אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וינשטיין יבדוק את פרשת העלמות המס בבנק לאומי צילום: צביקה טישלר

וינשטיין יבדוק את פרשת העלמות המס בבנק לאומי

היועץ המשפטי לממשלה יזמן נציגים מבנק ישראל, מהרשות למלחמה בהלבנת הון, מרשות המסים ומהפרקליטות. המוזמנים מרמזים על כיווני פעולה אפשריים - אכיפה אזרחית ואולי אף פלילית נגד הבנק ובכיריו

07.01.2015, 19:00 | משה גורלי

לא רק מבקר המדינה: היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בודק את פרשת העלמות המס בבנק לאומי. כדי להחליט על דרכי פעולה אפשריות יזמן היועץ ישיבה בהשתתפות נציגי הגורמים הרלבנטיים: הרשות למלחמה בהלבנת הון, רשות המסים בנק ישראל והפרקליטות. המוזמנים האלה מרמזים על כיווני פעולה אפשריים - אכיפה אזרחית ואולי אף פלילית נגד הבנק ובכיריו.  

 

קראו עוד בכלכליסט

 

עם הפרסומים הראשונים לפני כשבועיים של הסדר הפשרה שנחתם בארה"ב, קיבל היועץ את הפרטים, קיים התייעצויות ועתה החליט להרחיב את הבדיקה באמצעות הרגולטורים הייעודיים. במסגרת ההסדר נקנס הבנק ב-1.7 מיליארד שקל בגין חשדות שסייע ללקוחותיו להעלים מס בארה"ב.

מימין: איתן רף וגליה מאור , צילום: עמית שעל מימין: איתן רף וגליה מאור | צילום: עמית שעל מימין: איתן רף וגליה מאור , צילום: עמית שעל

פרשת הלבנת ההון בבנק לאומי הגיעה כאמור לשולחנו של מבקר המדינה, יוסף שפירא. החטיבה הכלכלית במשרד מבקר המדינה הודיעה שלשום שתבדוק את התנהלות הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל בנוגע לפעילות בנקים ישראלים מסחריים בארץ ובחו"ל. ראשת מרצ ח"כ זהבה גלאון (מרצ) היא שפנתה למבקר כדי שיבדוק את התנהלות הפיקוח על הבנקים בפרשה.

צוות הביקורת כבר נפגש עם הנוגעים בדבר בבנק ישראל והחל באיסוף מידע ומסמכים. משרד המבקר בודק בין היתר אם המפקח על הבנקים בבנק ישראל דודו זקן, פעל למנוע את המעשים שהביאו להטלת הקנסות וכיצד פעל, האם היה פיקוח על ניהול הסיכונים בנושא זה והאם הפיקוח על הבנקים מבצע כעת הליך הפקת לקחים לעתיד.

עוד בודק משרד המבקר, האם הפיקוח על הבנקים בודק את שאלת האחריות של נושאי משרה, אשר כיהנו בבנק בתקופה הנחקרת (2010-2002) וכן את הבונוסים לראשי בנק לאומי וראשי המערכת הבנקאית.

מבנק לאומי נמסר: "מכלול סוגיית הלקוחות האמריקאים תלוי ועומד להכרעת בית המשפט. הבנק מברך על כך שהנושא המערכתי הנוגע לפעילות מול הלקוחות האמריקאים בישראל, נבחן עתה על ידי היועמ"ש , מבקר המדינה והמפקח על הבנקים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות