אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מת על צילום סלפי? זו הפרעה נפשית

דו"ח טכנולוגי

מת על צילום סלפי? זו הפרעה נפשית

מחקר מגלה מתאם בין נטיה לצילום עצמי מרובה ובין נטיות פסיכוטיות, מאמן כדורגל לומד על בשרו מה מסוכן בביצוע סקסטינג דרך סנאפצ'ט ולמה ארצות הברית לא מוכנה להכניס לתחומה את "ישו של הביטקוין"

08.01.2015, 14:55 | יוסי גורביץ

אמאל'ה, צילום עצמי!

אל תגידו שלא הרגשתם את זה: מחקר שיצא לאחרונה בארה"ב מצא שיש מתאם בין פרסום מספר גדול של תמונות סלפי על ידי גברים ובין נרקיסיזם או פסיכופתולוגיה. הגברים הללו הם אמריקאים, כך שיש סיכוי שהמתאם הזה לא יהיה רלוונטי לחברה מזרח תיכונית כמו שלנו.

המחקר מצא עוד שאם הגבר נוטה לערוך את הסלפיז לפני שהוא מפרסם אותם, הוא כנראה נוטה יותר לנרקיסיזם מאשר לפסיכופתולוגיה; פסיכופתים נוטים, כידוע, לאימפולסיביות.  

מצלמים הרבה סלפים? מה זה אומר עליכם? מצלמים הרבה סלפים? מה זה אומר עליכם? מצלמים הרבה סלפים? מה זה אומר עליכם?

כמובן, מדובר במחקר ראשוני בתחומו ואין צורך להסיק מכך שום דבר על הפסיכי שיושב לידכם בקיוביקל ומצלם את עצמו כל רבע שעה. יש סיכוי שהוא לגמרי בסדר. אנחנו נחכה למחקרים הבאים. בינתיים, אל תעשו לידו תנועות חדות; לכו תדעו איך הוא יפרש אותן.

הסיוט של מאמן הכדורגל

בשעה 15:30 ב-25 בספטמבר 2014, צילם ג'פרי סירויס את עצמו בסיטואציה מינית במיוחד ושלח לחברה שלו בסנאפצ'ט. תוך דקות ספורות נמחק הסרטון, כפי שקורה לסרטוני סנאפצ'ט. אלא שבזמן הזה הסרטון הגיע לכל אנשי הקשר שלו בסנאפצ'ט וגם אל שש נערות מבית הספר התיכון בו הוא מועסק כמאמן כדורגל. 

לדברי סירויס, כפי שיאמר אותם אחר כך לחוקרים, הוא מחק את הסרטון כי משלא קיבל תשובה מהחברה שלו, הבין שקרתה איזו תקלה. חוקרי המשטרה הגיעו אליו למחרת בצהרים. כבר באותו בערב, התקשר אליו הבוס שלו ואמר לו לא להגיע לבית הספר עד שהנושא ייחקר.

שימו לב מה אתם שולחים ולמי שימו לב מה אתם שולחים ולמי שימו לב מה אתם שולחים ולמי

אחת הנערות שמאומנות על ידי סירויס קיבלה את הסרטון, צפתה בחלק ממנו, ופנתה המומה לחברים שלה. הידיעה התפשטה כאש בשדה קוצים. החוקרים שמעו את ההסברים של סירויס, וביקשו ממנו בנימוס לחתום על ויתור על זכותו להמנע מחיפוש ללא צו. וכאן היתה אולי הטעות הגדולה ביותר שלו - הוא הסכים. החוקרים מצאו מהר מאוד את הסרטון, כי כידוע, הטענה של סנאפצ'ט שהיא מעלימה את המידע מהשרתים שלה היא שקר. ועכשיו סירויס צפוי לחטוף שני כתבי אישום: על הצגת תכני מין לקטין וגם על הדחת עד, כי הגאון ניסה לשכנע את החברה שלו לא לדבר עם המשטרה. וזה עוד כלום, כי עכשיו הוא צריך להסביר את כל העסק לאשתו. 

המסקנה, בפעם האלף: אל תתעסקו עם סקסטינג, אל תהפכו את עצמכם לעברייני מין, ולמען השם - אם אתם חייבים לשלוח דברים כאלה, אל תעשו את זה דרך סנאפצ'ט.  

קוראים לזה המטבע של הנוכלים

בשנים האחרונות, נפוצה בקרב חוגים מסוימים הבשורה על פי הביטקוין. לטענת הכת הזו, המטבע הדיגיטלי ישחרר את העולם מכל חולאיו ויוביל אותנו לעבר עולם ליברטריאני טוב יותר, זה שבו לא צריך כוחות משטרה כי כל אחד יפעל על פי האינטרס העצמי שלו. כן, אני יודע, שתי ההצהרות לא ממש מתיישבות זו עם זו.

שמו של המטבע נקשר בשלל מעשי נוכלויות. כן, שמו של הדולר נקשר בהרבה יותר מעשים כאלה, אבל לדולר יש בכל זאת יתרון של איזה 200 שנות קיום והעובדה שהוא משויך למעצמה כלכלית. ביטקוין הוא המטבע המועדף על אנשי הרשת האפלה, כשהם סוחרים בסמים, נשק או פורנו ילדים.

מחפשים צרות? קחו ביטקוין, צילום: בלומברג מחפשים צרות? קחו ביטקוין | צילום: בלומברג מחפשים צרות? קחו ביטקוין, צילום: בלומברג

ובניגוד לטענות של מקדמיו, הוא לא בטוח יותר וניתן לגנוב אותו, צריך רק לדעת איך. כשקרסה Mt. Gox, בורסת הביטקוין הגדולה בעולם, תלו מפעיליה את האשמה בהאקרים. המשטרה היפנית הגיעה לאחרונה למסקנה שרוב מוחלט של הכסף שנעלם משם – 99% - נעלם בשל מעילה.

בימים האחרונים, נפגע גם Bitstamp, שירות אירופי שאיפשר למשתמשים לקנות או למכור ביטקוין בתמורה למטבעות אמיתיים. כ-19,000 ביטקוינים, שווי ערך לכחמישה מיליון דולר, נגנבו מחשבונות שם ואף אחד לא יודע על ידי מי או איך. בביטסטמפ טוענים כעת שיש להם די עתודות כדי להחזיר לכל הלקוחות את כל מה שנגנב מהם, ואם זה נכון אז זה נחמד. אבל בינתיים החשבונות מוקפאים, והמשקיעים העתידיים במה שמכונה "עתיד הכסף" צריכים לדעת לאיזה שדה מוקשים הם נכנסים.

  

קצרצרים

1. אם כבר דיברנו על ביטקוין, נספר על טמבל שמכונה "ישו של הביטקוין", יזם בעיני עצמו בשם רוג'ר וור. לפני כשנה, וור ויתר על האזרחות האמריקאית שלו. עכשיו הוא מנסה להכנס לארה"ב לצרכי ועידת ביטקוין, ומופתע לגלות שהרשויות שם לא מתלהבות מהרעיון ומסרבות. בהתחשב בכך שהוא הריץ בעבר מזימת "דרכונים תמורת ביטקוין", ושישב בכלא בשל מכירת חומרי נפץ באיביי, הייתי אומר שהפעולה הממשלתית לא מפתיעה במיוחד.

רק מכרתי חומרי נפץ וישבתי בכלא. מה יש להם נגדי? , צילום: shutterstock רק מכרתי חומרי נפץ וישבתי בכלא. מה יש להם נגדי? | צילום: shutterstock רק מכרתי חומרי נפץ וישבתי בכלא. מה יש להם נגדי? , צילום: shutterstock

2. אתר דירוג העסקים yelp יכול לנשום לרווחה: אחרי שנים שבהן רדפו אחריו שמועות שהאתר הוא בעצם כלי לסחיטת עסקים, ה-FTC הודיעה שהיא סוגרת את החקירה נגדו. המדובר, נזכיר, באותו רגולטור שלמזל שקנס את גוגל ב-25,000 דולר בלבד על פרשת סטריט וויו, כשהוא מתמקד בכך שגוגל "לא הצליחה" למצוא מייל מרשיע למדי. זה אותו הרגולטור שאמר נו-נו-נו לפייסבוק והצהיר קוממיות שהוא יעקוב אחריה 20 שנה, ואז לא עשה כלום; אותו רגולטור שאמר לסנאפצ'ט לפני שבוע שהיא צריכה לעדכן את המשתמשים על כך שבניגוד לפרסומים שלה, המידע שבה לא באמת מתפוגג. אז אם הוא אמר ש-yelp נקיים, אני רגוע.

3. אתר פנדו דיילי, שנוטה לסקר באופן אוהד במיוחד את הנעשה בהייטק האמריקאי, יערוך בקרוב סמינר יוצא דופן: הוא ייקרא Don't be Awful, וינסה להסביר למנהלי עמק הסיליקון איך להיות פחות חלאנים ונתעבים. אני חושב שאפשר כעת להכיר רשמית בכך שהדימוי של אנשי עמק הסיליקון בקרב האדם הממוצע בארה"ב דומה לדימוי של אנשי וול סטריט: סנובים מנותקים עם חליפות גרועות.   

4. משטרת לוס אנג'לס (מוטו: מסתבכים באלימות מוקלטת נגד בני מיעוטים מאז רודני קינג) החליטה ללכת צעד אחד קדימה בפיקוח על השוטרים: היא הזמינה כעת 3,000 טייזרים מיוחדים. הדגם האמור מחובר למצלמה שכל שוטר יידרש לשאת ומפעיל אותה אוטומטית כשהשוטר משתמש במכשיר. מעתה, גופי החקירה של המשטרה יידעו בדיוק איזה שימוש נעשה בטייזר, לכמה זמן - ויהיה גם צילום של התקרית. אם לא יהיה, מישהו יצטרך לתת הסברים. הלוואי שמשטרת ישראל תלך באותה הדרך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות