אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבוקר: עד המדינה בפרשת הרצת מניות אי.די.בי עולה על הדוכן צילום: עמית שעל

הבוקר: עד המדינה בפרשת הרצת מניות אי.די.בי עולה על הדוכן

עדי שלג צפוי להעיד במשך שלושה ימים לפחות במשפטם של נוחי דנקנר ואיתי שטרום, להם מיוחסות עבירות של תרמית בני"ע והלבנת הון; איך אמורה עדותו לסייע לחומר הראיות שאספו חוקרי ני"ע?

11.01.2015, 07:00 | תומר גנון וזוהר שחר לוי
פרשת הרצת מניות אי.די.בי אחזקות:  הבוקר (א') תחל עדותו של עד המדינה בפרשה, עדי שלג. שלג היה מנכ"ל פעילות הברוקראז' ושותפו של בעל השליטה ב-ISP, איתי שטרום, המואשם בהרצת מניות אי.די.בי בצוותא עם איש העסקים נוחי דנקנר. לשניים מיוחסות עבירות של תרמית בניירות ערך והלבנת הון. שלג יתייצב למשך שלושה ימי דיונים לפחות באולמו של שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, כדי למסור את גרסתו.

קראו עוד בכלכליסט

שטרום ושלג היו שותפים ב-ISP, והם הפסיקו רשמית את פעילותם המשותפת כשבוע לפני הנפקת מניות אי.די.בי בסוף חודש פברואר 2012 . על פי כתב האישום, שלג "הוזעק" על ידי שטרום לבצע רכישות מסיביות של המניה בתאריכים 21-23.2, הימים שקדמו להנפקה, כדי לתמוך בשער גבוה.

שלג ביצע רכישות בהיקף של 42 מיליון שקל על פני שלושה ימים. העסקאות היו מתאומות מול חשבון ניירות הערך של אישתו, מאיה שלג, וגרמו מצג בבורסה של ביקושים גבוהים למניה. התובעים בתיק, עורכי הדין חנה קורין ועמית בכר ממחלקת ני"ע בפרקליטות, טוענים כי על מימון התוכנית התרמיתית היה אחראי שטרום ביחד עם דנקנר.

מימין: נוחי דנקנר ואיתי שטרום, צילום: אוראל כהן מימין: נוחי דנקנר ואיתי שטרום | צילום: אוראל כהן מימין: נוחי דנקנר ואיתי שטרום, צילום: אוראל כהן

לצורך כך נעזר שטרום בדנקנר בשלושה מקרים: פעם אחת - כאשר דנקנר צלצל לראש המחלקה העסקית בבנק הבינלאומי, אילן בצרי, וביקש ממנו לאשר אשראי של 15 מיליון שקל לרכישת המניות עבור שטרום שסורב קודם לכן; פעם שנייה - כאשר דנקנר הפנה אל שטרום אנשי עסקים שרכשו ממנו את מניות אי.די.בי בהיקף של 19 מיליון שקל בעסקאות מחוץ לבורסה, בשערים נמוכים מאלה שרכש אותם; ופעם שלישית - כאשר העביר לו 8 מיליון שקל, חמישה ימים לאחר ההנפקה, על מנת שיצבע רכישה של המניות לחשבונו הפרטי ויאפס את חשבון ניירות הערך של ISP בבינלאומי.

שלג אמור להדביק את הראיות

עדותו של שלג אמורה לסייע להדביק את הראיות שאספו חוקרי רשות ני"ע בארבעה רבדים:

ראשית, שלג יעיד על התכתבויות ה-SMS ותוכן השיחות שנערכו בינו ובין שטרום סביב ההנפקה ואחריה. - שיחות שלטענתו כללו בקשה מפורשת להריץ את המניה. שלג העיד בחקירתו ברשות ששטרום אמר לו במהלך תקופת ההרצה: "תעשה כל מה שאתה יודע בשביל שהנייר הזה לא יירד". התביעה צפוי להציג שורה של התכתבויות SMS בין השניים, שנחשפו בעבר ב"כלכליסט", המעידות לכאורה על הידיעה של שטרום ששלג מריץ את המניה.

הנושא השני: על פי העדות שמסר שלג במסגרת הסכם עד המדינה, שטרום סיפר לו על מעורבותו לכאורה של דנקנר בפעולות שבוצעו - למשל המימון. כך למשל תיאר שלג פגישה בבית קפה בהרצליה ביום השני להרצה, שבה סיפר לו שטרום על מעורבותו לכאורה של דנקנר. "שאלתי אותו, תגיד לי, דיברת עם נוחי?", העיד שלג. "אז הוא אומר לי 'כן, דיברתי עם נוחי אתמול בערב, אנחנו ממשיכים היום באותו נוהל, יש לך כמה כסף שאתה צריך'. ואז אני מבין בפעם הראשונה באופן חד משמעי שנוחי ב'סטורי'".

עדי שלג, צילום: עמית שעל עדי שלג | צילום: עמית שעל עדי שלג, צילום: עמית שעל

הנושא השלישי: שלג אמור לבסס אישום נוסף נגד שטרום - הדחה בחקירה. זאת משום שניסה לכאורה למנוע משלג לחשוף את התרמית. על פי עדותו ברשות ני"ע, בסיום תקופת ההרצה פנה אליו שטרום ואמר לו: "אם יום אחד יבואו לשאול אותך למה קנינו, תגיד להם שחשבנו שזה טוב". כן יעיד שלג על שיחה בינו לבין שטרום שנערכה כמה חודשים לאחר מכן במסיבה בביתו של אורי לוין, מנכ"ל ISP. שלג טען בעדותו ששטרום ניסה לברר איתו אם מישהו פנה אליו ושאל אותו לגבי הפעולות שביצע.

הנושא הרביעי: שלג אמור לסייע לתביעה לסדוק את קו ההגנה לפיו המניע של שטרום לביצוע הפעולות היה כלכלי. על פי העדות שמסר שלג, המגובה בחלקה במיילים והתכתבויות SMS, מספר חודשים לפני ההנפקה הוא ושטרום הפגישו את דנקנר עם איש עסקים אנגלי בשם ריצ'רד האריס. זאת על מנת שיבחן אפשרות להשקיע או להלוות כספים לאי.די.בי. האריס נפגש עם דנקנר ושוחח איתו על השקעה. לטענת שלג, לאחר הפגישה ובחינת הדו"חות אמר להם האריס שלחברה אין סיכוי למחזר את החוב שלה ולכן לא השקיע בה. התביעה תטען שהאפיזודה הזאת מוכיחה ששטרום ידע שאי.די.בי בצרות, ולכן טענתו שהוא האמין בחברה היא בעייתית.

ההגנה: דנקנר ושטרום לא היו מודעים

קו ההגנה של שטרום, המיוצג על יד עורכות הדין איריס ניב-סבאג ונוית נגב, ושל דנקנר, המיוצג על ידי עו"ד גיורא אדרת, הוא שלא הייתה להם כל מודעות לפעולות התרמיתית שביצע שלג. כאמור, שלג השתמש לצורך הרצת המניה בחשבונות חברת סיטי ברוקר של אישתו מאיה. בעסקאות הסיבוביות שהוא עשה כדי להרים את שער המניה, הוא גם גזר לעצמו קופון אישי - 180 אלף שקל. הפער בין המניות שהוא רוכש לחשבונות סיטי ברוקר, ומכר בשער גבוה לחשבונות ISP. במילים אחרות, שלג השתמש בכסף גם כדי לעשות סיבוב על שטרום, שטוען כי לא ידע על כך.

דנקנר מוסיף וטוען כי לא הכיר ולא פגש מעולם את שלג. לגבי אנשי העסקים שהפנה אל שטרום כדי ש"יחלצו" אותו לכאורה מהחזקה במניה, טוען דנקנר כי עשה זאת רק לאחר שידע שההנפקה הצליחה. כלומר שהכסף שהלך לשטרום לא בא על חשבון הכסף שרצה לגייס לקופת אי.די.בי.

עורכי דינו של עדי שלג - גיל דחוח וגלית רוטנברג ממשרד דחוח ושות', מסרו: "במהלך החודשים האחרונים שלג נאלץ לשתוק בעת שהנאשמים בתיק מנסים ללא הרף להסיט את המוקד בתיק מהאישומים של המדינה כלפיהם להאשמות השווא שלהם כלפיו, רק משום היותו עד מטעם התביעה במשפט. מחר ישמע בית המשפט לראשונה מפיו של עדי שלג את עדותו על הדברים כפי שקרו באמת - שלושה ימים בהם שלח אותו שטרום במימונו של נקנר לבצע פעילות בשוק, במטרה להשפיע על שער מניית איי.די.בי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות