אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלחץ על לאומי גובר: חברת אוצר התיישבות היהודים דורשת הסברים צילום: אוראל כהן

הלחץ על לאומי גובר: חברת אוצר התיישבות היהודים דורשת הסברים

החברה, שמחזיקה ב-4.97% ממניות הבנק, שיגרה מכתב ליו"ר ברודט, בו היא דורשת כי כל הסכם פשרה בעניין בקשות התביעה כנגד נושאי המשרה הבכירים בעקבות פרשת העלמות המס יובא לאישור אסיפת בעלי המניות

10.01.2015, 18:54 | תומר ורון
בעלי המניות של בנק לאומי מעלים את רף הלחץ על הבנק בכדי לבצע בדק בית בנושא סיועו האקטיבי של הבנק ללקוחותיו להעלים מסים מהרשויות בארה"ב. אחרי התערבות החשכ"לית ויו"ר נכסים מ.י, מיכל עבאדי בואינג'ו, והתערבותם של בתי ההשקעות, נכנסת לתמונה גם חברת אוצר התיישבות היהודים.

החברה, שמחזיקה ב-4.97% ממניות הבנק שיגרה מכתב ליו"ר בנק לאומי, דוד ברודט, בו היא דורשת כי כל הסכם פשרה בעניין בקשות התביעה כנגד נושאי המשרה הבכירים יובא לאישור אסיפת בעלי המניות הכללית של הבנק. כמו כן דורשים בחברה שלאותה אסיפה יש לזמן גם את מנכ"לית הבנק לשעבר, גליה מאור ויו"ר הבנק לשעבר, איתן רף ובכירים נוספים בעבר ובהווה בכדי שיספקו הסברים על הנעשה ועל התנהלותו של הבנק בפרשה.

קראו עוד בכלכליסט

החברה בניהולו של ראובן גרסטל והיו"ר אמיר פלד דורשת כמו כן לקבל הסברים ופרטים נוספים על ההסדר הסופי שנחתם עם הרשויות בארה"ב. "בתור היותנו בעלי מניות כאמור, ולרבות לאור הנזק שנגרם לנו ככאלה, ועל מנת שנוכל לשמור על זכויותינו ולמצותן, נבקש לקבל את כל המידע שיאפשר לנו לגבש עמדתנו בנושא", נכתב. החברה דורשת לקבל בין היתר גילויים כגון מי מבעלי המשרה הבכירים ידע על נוסח ההסדר ואישר אותו וכמו כן פרטים על פוליסת הביטוח הקיימת לבכירי המשרה הבכירים בבנק.

דוד ברודט, צילום: עמית שעל דוד ברודט | צילום: עמית שעל דוד ברודט, צילום: עמית שעל

שלשום שיגרה גם החשכ"לית,עבאדי בואינג'ו, מכתב לברודט בו דרשה לכנס את אסיפת המניות הכללית לפני חתימה על כל הסדר פשרה כלשהו. "אנו סבורים כי נדרש אישורה של האסיפה הכללית של הבנק", כתבה עבאדי בויאנג'ו, "לאור האמור, נבקשכם, בטרם יחתום הבנק על הסכם פשרה כלשהו בנושא האמור, כי תכונס האסיפה הכללית של הבנק לאישור ההסכם, כנדרש על פי הוראות חוק החברות, ויינתן על ידי הבנק דיווח מיידי ומפורט אודות ההסכם המוצע ותנאיו".

עבאדי בויאנג'ו פנתה בימים האחרונים גם לדודו זקן, המפקח על הבנקים, וביקשה את עמדתו ומסקנותיו בכל הנוגע לאופן התנהלותו של הבנק, לרבות התנהלות נושאי המשרה בבנק, עמידת הבנק בתנאי ההסדר, והצעדים שננקטו כדי למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד.

לפני כשבוע נחשף ב"כלכליסט" כי בין נושאי המשרה הבכירים לשעבר ובין התובעים מתקיימים דיונים להסכם פשרה אצל השופט בדימוס יעקב טירקל. במסגרת הדיונים מעורבת גם חברת הביטוח לוידס. הסכומים שעל הפרק עומדים על 60–70 מיליון שקל שישולמו ככל הנראה על ידי חברת הביטוח, וכ־5-8 מיליון שקל כשכר טרחת עורכי הדין שהגישו את התביעה הנגזרת.

בנק לאומי חתם על הסדר סופי עם הרשויות האמריקאיות בו הודה כי סייע ללקוחותיו האמריקאים להתחמק מתשלומי מסים כנדרש בארה"ב. במסגרת ההסדר שילם הבנק קנס של 1.5 מיליארד שקל לרשויות. עלות הפרשה עבור הבנק אף גבוהה יוצר מאחר שהוא הוציא ב-200 מיליון שקל עבור עורכי דין ורואי חשבון.

מבנק לאומי נמסר כי "במידה שתושג פשרה בין התובעים לנתבעים ותדרש הסכמתו של הבנק, היא תידון על ידי הגופים המוסמכים לכך שיחליטו וזאת בהתאם לטובת הבנק ובעלי מניותיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות