אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פשרה בנגזרת נגד הפועלים על הפיצוי ל-RP בעסקת הבנק הטורקי: 6 מיליון שקל צילום: עידו ארז, ynet

בלעדי לכלכליסט

פשרה בנגזרת נגד הפועלים על הפיצוי ל-RP בעסקת הבנק הטורקי: 6 מיליון שקל

בעלי מניות בבנק תבעו מ-14 דירקטורים 71 מיליון שקל, בגין אישור פיצוי בגובה 25 מיליון דולר לקרן האמריקאית, שהייתה בקשרים עסקיים עם חברת אלרן שהוחזקה על ידי יו"ר בנק הפועלים דאז, דני דנקנר, ובני משפחתו. בגין היותו בניגוד עניינים בעת ניהול המו"מ לפיצוי שניתן ל-RP הורשע דנקנר בהפרת אמונים

10.01.2015, 22:07 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

פשרה בתביעה הנגזרת נגד 14 דירקטורים בבנק הפועלים בפרשת הפיצוי בגובה 25 מיליון דולר לקרן ההשקעות RP בעסקת רכישת הבנק הטורקי פוזיטיף. ל"כלכליסט" נודע כי חברת הביטוח של הדירקטורים תשלם 6 מיליון שקל לבנק, והתביעה בגובה 71 מיליון שקל נגד הדירקטורים תימחק. על פי הפשרה כל צד ישמור לעצמו את טענותיו.

קראו עוד בכלכליסט

6 מיליון השקלים שנקבעו כסכום הפשרה, וכאמור ישולמו על ידי מבטחי הדירקטורים, יכללו את שכר הטירחה של התובעים, יששכר רובין ומאיר אלתר, ושל באי כוחם, עוה"ד עמית מנור ויוקי שמש. גובה הסכומים שיקבלו התובעים ובאי כוחם יקבע על ידי בית המשפט. הסכם הפשרה צפוי להיות מוגש בימים הקרובים לבית המשפט המחוזי בתל אביב.

פנינה דבורין, צילום: אלירן אביטל פנינה דבורין | צילום: אלירן אביטל פנינה דבורין, צילום: אלירן אביטל

במרכז התביעה הנגזרת שהוגשה במארס 2010 עומדת רכישת הבנק הטורקי פוזיטיף בשנת 2005. באוגוסט ובספטמבר אותה השנה התקשרה אלרן השקעות, שיו"ר הפועלים דאז דני דנקנר היה בעל מניות ודירקטור בה, בשתי עסקאות עם הקרן האמריקאית RP, שבבעלות איש העסקים רפי ברבר. שלושה חודשים מאוחר יותר דיווח בנק הפועלים כי חתם על הסכם לרכישת השליטה בבנק הטורקי, שבמסגרתו היתה אמורה גם RP לרכוש מניות. הבנק והקרן קבעו מנגנון פיצוי למקרה שהקרן תהיה מנועה מלבצע את ההשקעה. הפועלים פיצה לבסוף את RP על יציאתה מהעסקה ב-25 מיליון דולר.

לטענת התובעים הפיצוי שנקבע לבסוף בשנת 2008 היה מופרך וגבוה פי חמישה ממה שנקבע בהסכם. כן טענו התובעים טענו כי הדירקטורים - ביניהם למשל המפקח על הביטוח, שוק ההון וחיסכון לשעבר, עודד שריג; אירית איזקסון; עידו דיסנצ'יק; ופנינה דבורין - התרשלו בעת אישור העסקה, משום שהאחראי על ניהול המו"מ - דנקנר, היה נתון בניגוד עניינים. זאת משום שלחברת אלרן, שהוחזקה על ידי דנקנר ובני משפחתו, היו קשרים עסקיים עם RP.

ניגוד העניינים של דנקנר בעת קביעת הפיצוי ל-RP עמד גם בלב כתב האישום שבו הוא הורשע בהפרת אמונים באוקטובר 2013 במסגרת הסדר טיעון. דנקנר, המרצה בימים אלה עונש מאסר של 8 חודשים בכלא חרמון, הודה כי בעת ששימש כיו"ר הפועלים הסתיר מדירקטוריון הבנק את קשריה העסקיים של חברת אלרן עם ברבר, וזאת בעת שניהל מטעם הבנק את המו"מ לקביעת גובה הפיצוי שתקבל RP מבנק הפועלים - פיצוי שנקבע כאמור על 25 מיליון דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות