אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האקדמיה ללשון עברית מציגה: פרסים לעובדיה בלבד

האקדמיה ללשון עברית מציגה: פרסים לעובדיה בלבד

כבר חמש שנים מעניקה האקדמיה ללשון פרס על תרומה מיוחדת לחיזוק השפה העברית. כעת מתברר: כל הזוכים עד כה היו חברי אקדמיה, וכך גם רוב השופטים. משרד התרבות: "אין שום ניגוד עניינים"

12.01.2015, 13:27 | רז שכניק
מיהי הזוכה השנה בפרס ראש הממשלה ללשון עברית המוענק על ידי האקדמיה ללשון עברית? אחת מחברות האקדמיה. והיא לא לבד: כל הזוכים בפרס בשנים האחרונות היו גם הם חברי אקדמיה.

מדובר בפרס על שמו של מחיה השפה העברית אליעזר בןיהודה, המחולק ‭2011-מ‬ על תרומה מיוחדת לחיזוק מעמדה של הלשון העברית. הזוכים נבחרים על ידי משרד התרבות והספורט בתיאום עם האקדמיה ללשון העברית.

הפרס צפוי להינתן היום, יום הולדתו של בן-יהודה, לרונית גדיש, המזכירה המדעית של האקדמיה ללשון. מעבר לסכום של 70 אלף שקל המוענק לזוכה, מדובר בהרבה כבוד ויוקרה.

אליעזר בן יהודה. הפרס על שמו אליעזר בן יהודה. הפרס על שמו אליעזר בן יהודה. הפרס על שמו

בקהילת הלשונאים שוררת תרעומת, ועולות טענות שלפיהן מדובר בחשש לניגוד עניינים, מכיוון ששלושת חברי ועדת הפרס הם חברי אקדמיה, "ולפיכך יש להם לכאורה קשר ישיר או עקיף לזוכה בפרס‭."‬

בדיקה מעלה שארבעת הזוכים הקודמים בפרס היו גם הם חברי אקדמיה, וכך גם חלק מהשופטים שהעניקו את הפרס מאז היווסדו. במילים אחרות: האקדמיה ללשון עברית בעצם מעניקה בכל פעם את הפרס לעצמה.

בעיה נוספת: שמה של גדיש, הזוכה השנה בפרס, הועלה רק בסבב השני בטענה שהסבב הראשון לא העלה מועמדים ראויים. לטענת יריביה מדובר במהלך שאינו כלול בתקנון.

"האקדמיה היא גוף שהוקם על פי חוק וניזון מכספי ציבור‭," ‬אומרת נאוה בת-צו"ר, שהגישה השנה לוועדת הפרס מועמד שלא זכה. "כל ההליך נראה נגוע לכאורה בניגוד עניינים ובפגמים במינהל תקין‭."‬

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "מאז נוסד הפרס פועלים כל הגורמים הקשורים בעניין הזה בהתאם להחלטת הממשלה ולתקנון הפרס, אשר קובע כי אמת המידה הבלעדית לבחירת הזוכה היא אך ורק פועלו לקידום מטרת הפרס. גדיש זכתה בפרס בעבור פעילותה, תרומתה והישגיה לחיזוק מעמדה, טיפוחה ופיתוחה של הלשון העברית. בין היתר כתבה עשרות מאמרים, רשימות והרצאות על העברית החדשה ועסקה בפיתוח תוכניות לימוד ללשון העברית לבתי-הספר העל-יסודיים.

"כל חברי ועדת השיפוט שנבחרו השנה, בכפוף לתקנון ולהחלטת הממשלה, חתומים על טופס הצהרה בדבר היעדר ניגוד עניינים. הם חברי אקדמיה, אך אינם כפופים למזכירה המדעית של האקדמיה ללשון העברית ואינם תלויים באקדמיה לשם קידומם המקצועי. גם השנה, כמו בשנים עברו, לוּוה התהליך על ידי הלשכה המשפטית של משרד התרבות. כל ניסיון להטיל דופי בחברי צוות השיפוט, שהינם אנשי מקצוע מן המעלה הראשונה בתחום הלשון העברית, הוא פסול ובלתי ראוי". ‬

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות