אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כולנו שארלי - בארץ ובעולם

PLAY

כולנו שארלי - בארץ ובעולם

האינטרנט מגיבה לטבח המזעזע במערכת העיתון הצרפתי "שארלי הבדו", אבל בארץ הרשת החברתית לא מצליחה להתעלם מהזווית המקומית והתנהגותו המביכה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת הזכרון

12.01.2015, 19:16 | נמרוד צוק

1. הפדיחות של נתניהו

בימים האחרונים הרשת מוצפת במחוות והתייחסויות לטבח הנורא של אנשי המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" והפיגוע הנוסף שאירע בעקבותיו במרכול הכשר בפריז, בו נהרגו ארבעה בני ערובה. מאיירים, ידוענים, מניחי תוכניות טלוויזיה ו"סתם" אנשים מכל רחבי העולם חלקו כבוד לנרצחים ומחו נגד ההתקפה הרצחנית.

בישראל לא מעט מאור הזרקורים הופנה דווקא להתנהלותו של רה"מ בנימין נתניהו במהלך אירועי ההזדהות בצרפת, שנתפסה בעיני רבים כמביכה או מוזרה. את הפרשנות המוצלחת ביותר להידחפות של נתניהו לשורה הראשונה בצעדת מנהיגי העולם לזכר קורבנות הטבח במערכת "שארלי הבדו", סיפק נוי אלוש, עם סרטון שלקח את הקטע הרלבנטי משידורי החדשות והציג אותו בהילוך מהיר לצלילי נעימת הפתיחה של "לוני טונס". במקרה הזה ממש לא צריך יותר מזה.

ומה אמרה מרקל? ומה אמרה מרקל? ומה אמרה מרקל?

רונן ברגן מצידו סיכם את תמרון העקיפה של נתניהו בארבעה מהלכים קצרים.

מאגפים מהצד מאגפים מהצד מאגפים מהצד

ואת הרגע שלפני העליה של נתניהו לאוטובוס, כאשר ברה"מ אחזה בהלה מפני האפשרות שיישאר מאחור, תפס בצורה מושלמת סרטון "ראש הממשלה הדרמטי" שעשה הומאז' אקטואלי לסנאי הדרמטי המיתולוגי.

גם הממיסט והסאטיריקן עמיר שיבי התייחס לביקור נתניהו בפריז בשורה של ממים. באחד מהם ניתן לראות אותו בדיאלוג פיקטיבי עם אנגלה מרקל שמדגים את השימוש המוגזם והדמגוגי שלו, לדעת שיבי, בזכר השואה. באחד אחר הוא שתל את נתניהו ובנט בסצנת "תמיד תהיה לנו פריז" המפורסמת מהסרט קזבלנקה.

שמעת ביבי? כל אחד יכול לבשל שמעת ביבי? כל אחד יכול לבשל שמעת ביבי? כל אחד יכול לבשל

2. גם הוליווד היא שארלי

הפרק של הסימפסונס ששודר אתמול (ראשון) הסתיים במחווה צנועה - שכנראה נוצרה בחופזה - אך עדיין מרגשת, בכיכובה של התינוקת מגי סימפסון.

3. קולגות חולקים כבוד

מאות ציירים, אמנים ומאיירים הביעו את הזעזוע שלהם מהטבח האכזרי ברשת, אבל אולי האיור המרגש ביותר הוא מבית המאייר ההולנדי רובן אופנהיימר. הוא ביטא את ההזדהות שלו עם הנרצחים בקריקטורה פשוטה ומבריקה, שמחברת בין פיגועי ה-11 בספטמבר לבין המתקפה על שארלי הבדו. האיור שלו זכה לעשרות אלפי שיתופים ואף למעריצה שציירה אותו על פניה.

חולקים כבוד חולקים כבוד חולקים כבוד

חברי קבוצת היוצרים "ליצנים ללא גבולות" שחזרו כמה מהקריקטורות המפורסמות ביותר של המגזין הצרפתי, בטכניקה מעניינת שכוללת ציור באמצעות טושים על זכוכית, ומצלמת וידאו מהצד השני.

קריקטוריסט-הרשת האהוב דייב מק'אלפטריק, האיש מאחורי הקומיקס הפופולרי Cyanide an Happines, יצר סטריפ עצוב ומצחיק כמחווה למאיירים שנרצחו בפיגוע. "נשק איננו תגובה הולמת לעט או לקריקטורה. אמירה ישנה קובעת כי העט חזק יותר מהחרב, אבל במציאות אסור להגיע למצב בו החרב מאיימת על העט", הוא כתב. מזווית אחרת, אמני רשת אחרים, ריין סומר ולאר דהסוזה מהקומיקס Least I could Do, הזכירו לכולנו מה הלקח החשוב שכולנו צריכים להפיק: היו רועשים. Be Louder.

Be Louder. Be Louder. Be Louder.

4. הסלבס מתגייסים

מארק צוקרברג, בפוסט פומבי נדיר שקיבל קרוב לחצי מיליון לייקים, שיתף את משתמשי הרשת החברתית באיומים שקיבל בעבר מקיצונים איסלמיסטים, והבטיח כי הרשת החברתית שלו תישאר מקום בו ניתן להתבטא בחופשיות מבלי לחשוש מאלימות.

גם מארק צוקרברג הוא שארלי גם מארק צוקרברג הוא שארלי גם מארק צוקרברג הוא שארלי

הקומיקאי והאתאיסט המוצהר ביל מאהר מצידו התייחס לטבח בחשבון הטוויטר שלו והבהיר: "אם אתה לא תומך בזכות של כל אחד לצחוק על כל דת או נביא, אתה לא מוסלמי מתון".  קונאן אובריאן הקדיש את הפתיח של תוכניתו להבעת תנחומים, ואת החשיבות של חופש הביטוי.

כמה ממשתפי טקס גלובוס הזהב שנערך אתמול ניצלו את הבמה כדי להביע הזדהות עם הקורבנות, כמו ג'ורג' קלוני שהגיע עם סיכה של "כולנו שארלי", הלן מירן שנעצה עט על דש הבגד ורוזאן בר שהניפה את הטלפון שלה כשעל המסך מרוחה הססמה הפופולרית. אתר משאבל ריכז כמה מהמקרים הבולטים.

הלן מילן מזכירה לכולנו את כוח העט על פני החרב הלן מילן מזכירה לכולנו את כוח העט על פני החרב הלן מילן מזכירה לכולנו את כוח העט על פני החרב

5. ספורטאים למען מאיירים

שורה של כוכבי ספורט ואוהדים התגייסו בימים האחרונים לצידו של "שארלי הבדו" והמאבק למען חופש הביטוי ונגד האיסלם הקיצוני, בהם כדורסלן ה-NBA הצרפתי קווין סרפין, משתתפי וצופי טורניר החורף שנערך כעת בצרפת ושחקני קבוצות הכדורגל של לוריין ובורדו, בסדרת תמונות שפרסם הגארדיאן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות