אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדש! כסף לא קונה אושר צילום: Gettyimage

קפיטליזם 3.0

חדש! כסף לא קונה אושר

אחרי גל המכירות של החגים, אגודת הפסיכולוגיה האמריקאית מפרסמת אגד מחקרים לפיו התמקדות ברכוש מעודדת דיכאון

14.01.2015, 08:27 | איתי להט
העולם המערבי כבר הספיק לשכוח את עונת החגים האחרונה, אבל התאגידים סופרים עדיין את הרווחים מקניות חג המולד, בלק פריידי, סייבר מאנדיי ומכירות סוף השנה. האם הררי המתנות שנרכשו אכן גרמו להנאה למיליוני ילדים ומבוגרים ברחבי העולם? לפי אגודת הפסיכולוגיה האמריקאית – כנראה שלא. האגודה פרסמה ממצאים חדשים בנוגע לקשר בין חומרניות לאושר ובריאות. פרופסור טים קאסר (Tim Kasser), מומחה לפסיכולוגיה מאוניברסיטת נוקס שבאילינוי, פסק בפרסום העדכני כי “קיימת מערכת יחסים שלילית בין חומרניות ורווחה עצמית, ומערכת היחסים הזו חוזרת על עצמה בכל ספקטרום החומרנות, בכל סוגי האישיות ובכל התרבויות. השורה התחתונה היא שככל שאנשים עוסקים יותר בערכים של חומרניות, כך הם גם חווים יותר רגשות בלתי נעימים, דיכאון וחרדה, ויותר בעיות בריאותיות. הם אף חווים פחות רגשות חיוביים ופחות מרוצים מחייהם”.

1. בלי הגשמה וקשר אנושי

חיי חומרנות לא מספקים צרכים נפשיים

 

ההסבר של קאסר כמעט מובן מאליו ומהדהד את הקלישאות על מרבה נכסים מרבה דאגה. “רווחה אנושית נמוכה לצד חומרנות גבוהה נובעת מאי־מילוי של צרכים פסיכולוגים” מסביר קאסר. “ערכים מטריאליסטיים מחוברים לסגנון חיים שאינו מספק צרכים פסיכולוגיים של חופש, מימוש עצמי וקשר אנושי עם אחרים. וכשלאנשים אין מענה לצרכים הנפשיים הבסיסיים האלה, הם מדווחים על יותר אומללות ויותר רגשות שליליים בחייהם”. את ההסבר הזה מרחיב קאסר כשהוא מתייחס להורים ולילדים שגדלים בחברה המערבית הצרכנית.

קים קרדשיאן ונורת קים קרדשיאן ונורת' ווסט. ילדים שגדלו בסביבה חומרנית לוקים בחרדה רבה יותר | צילום: Gettyimage קים קרדשיאן ונורת

2. מתנות כפיצוי מההורים

השקעה ברכוש במקום בזמן משותף

 

כך למשל קאסר מצטט מחקרים שיגרום לכם לחשוב פעמיים לפני שאתם ממטירים מתנות על ילדיכם. מחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה מצא שהורים המבזבזים סכום גבוה מהממוצע על מתנות לילדיהם עושים זאת כמנגנון פיצוי מפני שהם לא מבלים מספיק זמן עם הילדים. ולפי סקרים עדכניים שנערכו בארה”ב, לתופעה הזו יש השפעה ניכרת על הילדים: 80% מההורים האמריקאים אמרו כי הם מרגישים שילדיהם אנוכיים וחומרניים, ושהילדים מגדירים את ערכם החברתי על פי כמות החפצים שברשותם.

3. לא מאושרים ולא ממחזרים

עלייה בשיעור הילדים הנרקסיסטים

 

בנתונים האלה תומך מחקר של ארגון Commercial Free Childhood שמצא כי בשני העשורים האחרונים חלה עלייה דרמטית של 30% ברמות הנרקסיזם בקרב ילדים בארה”ב. הם גם גילו כי ילדים אומרים שיהיו מאושרים יותר אם יהיה להם יותר כסף לקנות עוד דברים. ילדים שגדלו בסביבה ששמה דגש על רכוש מפגינים רמות אושר נמוכות יותר, יותר דיכאון וחרדה ורמות בטחון עצמי נמוכות. הם נוטים גם להחזיק במודעות סביבתיות נמוכה – הם מבזבזים יותר מים ונוטים לעסוק בפחות פעילות מיחזור בבגרותם.

4. פחות חמלה והזדהות

ילדים חומרניים לא אוהבים להתחלק

אבל אולי הפרט המטריד ביותר שעולה מגוף המחקרים שאיגד פרופ’ קאסר הוא זה שנוגע לאכפתיות של ילדים חומרניים. קאסר מפנה לגוף עצום של מחקרים המראה כי ילדים שהציגו רמות גבוהות של חומרניות חווים פחות חמלה והזדהות עם האחר. במחקר אחד למשל נשאלו ילדים מה הם יעשו אם יזכו לפתע בפרס כספי גדול, והילדים שהפגינו רמות חומרניות גבוהות יותר משל חבריהם הפגינו גם פחות נדיבות עם כספי הזכייה, ולא חשבו לתרום חלק מהכסף או לחלוק אותו. תחזית מדאיגה לאזרחי העתיד בחברה הצרכנית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות