אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיפ"א: "רוסיה וקטאר לא שיחדו בשביל אירוח המונדיאל" צילום: איי אף פי

פיפ"א: "רוסיה וקטאר לא שיחדו בשביל אירוח המונדיאל"

חוות דעת משפטית שהזמינה פיפ"א על דו"ח החקירה שערך מייקל גרסיה לגבי תהליך בחירת רוסיה וקטאר לאירוח טורנירי המונדיאל ב-2018 ו-2022, בהתאמה, זיכתה את שתי המדינות מהתנהגות לא הולמת, אך מזהירה מפני תביעות אפשריות

15.01.2015, 12:14 | שירות כלכליסט

חוות דעת משפטית שהזמינה פיפ"א על דו"ח החקירה שערך מייקל גרסיה לגבי תהליך בחירת רוסיה וקטאר לאירוח טורנירי המונדיאל ב-2018 ו-2022, בהתאמה, זיכתה את שתי המדינות מהתנהגות לא הולמת, אך מזהירה מפני תביעות אפשריות.

קראו עוד בכלכליסט

ספ בלאטר. חוות דעת חיצונית, צילום: איי אף פי ספ בלאטר. חוות דעת חיצונית | צילום: איי אף פי ספ בלאטר. חוות דעת חיצונית, צילום: איי אף פי

לפי דיווח בשבועון השוויצרי Handelszeitung, מרטין נולטה, פרופסור לחוקי ספורט באוניברסיטת הספורט בקלן, גרמניה ואנטון הייני, פרופסור אמריטוס למשפט אזרחי באוניברסיטת ציריך זיכו את שתי המדינות המארחות.

"חברי הוועד הפועל של פיפ"א לא צריכים לבחון מחדש את ההחלטות שהתקבלו ב-2 בדצמבר, 2010", טענו השניים. אולם הם מזהירים את פיפ"א לא לבטל את החלטות ההצבעה. הייני טען כי במקרה הזה העצה המשפטית היא שביטול ההחלטות עלולה לגרום ל"חבות הנגרמת מפעולה לא חוקית". כלומר, פיפ"א תהיה פגיעה לתביעות ודרישות לפיצויים.

מכיוון שכל אחת מהמדינות כבר השקיעה מיליארדי דולרים מאז נבחרו לארח את המונדיאל, פיפ"א לא תוכל לעמוד בהפסדים הפוטנציאליים שיגרמו מפסיקת בית משפט נגדה.

בתוך כך, ברוסיה מתחילים להתמקד בעלויות ובתקציבים, על רקע ההאטה הכלכלית כתוצאה מירידת מחירי האנרגיה והסנקציות שהוטלו על המדינה. אולם הממשלה נותרה מחויבת לעמוד בתכניות על אף הקשיים הפיננסיים. לפי תכנית התשתיות לקראת המונדיאל, אמורים להיבנות מספר אצטדיונים ברחבי המדינה. כעת מתברר כי בניגוד לדיווחים קודמים, עוד לא נחתמו החוזים לבניית האצטדיונים ביקטרינבורג ובקלינינגרד. ההערכה היא כי הם ייחתמו רק באביב.

לארנה בלטיקה שתוקם באי אוקטובר בקלינינגרד מתוכננת תפוסה של 35 אלף מושבים, והבנייה אמורה להתחיל באזור אפריל – מאי. האצטדיון החדש ביקטרינבורג מתוכנן להכיל עד 45 אלף צופים, ונראה ש נפתרו בעיות שעלו בנוגע לעלויות.

עם זאת, עלויות חומרי הבנייה הפכו לעניין רציני בעקבות צניחת שווי הרובל. הקבלן המרכזי של זניט ארנה הודה כי עלויות החומרים התייקרו. בעוד שהקבלן מנסה להסתמך על ספקים רוסיים (הוא העלה את אחוז החומרים הרוסיים שבשימוש ב-150%), הוא דיווח כי מרבית הספקים, כולל הרוסיים, הכריזו על עליות מחירים של בין 20-30%.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות