אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדד SMI השוויצרי רשם את הירידה החדה ביותר שלו מאז 1989 צילום: שאטרסטוק

מדד SMI השוויצרי רשם את הירידה החדה ביותר שלו מאז 1989

המדד השוויצרי איבד 8.9%. יום תנודתי בבורסות המובילות באירופה: פוטסי עלה ב-1.3%, קאק קפץ ב-2.2% ודאקס בגרמניה עלה ב-2%

15.01.2015, 18:48 | מיקי גרינפלד

המדדים המובילים באירופה סיימו היום (ה') את המסחר בעליות לאחר המגמה השלילית שנרשמה בשעות הבוקר. עם זאת מדד SMI השוויצרי נפל ב-8.9% בעקבות ההחלטות של הבנק המרכזי במדינה - ורשם את הירידה החדה ביותר שלו מאז 1989. מדד SMI כולל את המניות המובילות בבורסות של ציריך, ז'נבה ובזל.

פוטסי דאקס קאק

הבנק המרכזי בשוויץ החליט לבטל את שער התקרה לפרנק השוויצרי והוריד את הריבית למינוס 0.75%. עד היום הנהיג הבנק המרכזי בשוויץ שער תקרה של 1.2 פרנקים ליורו על מנת למנוע התחזקות של המטבע המקומי. הפרנק מגיב בנסיקה מול היורו ומול הדולר.

אלעד שמש האסטרטג הראשי של קולמקס (Colmex) בית השקעות, התייחס להודעת הבנק השוויצרי וכתב: "הודעתה של שוויץ על הורדת הריבית בחדות לריבית שלילית בשיעור של 0.75% הינה אחד המהלכים האלימים אשר ננקטו בשווקים בתקופה האחרונה. בפועל המשמעות היא שהשווצרים חוששים מפני גלישה למיתון ומעוניינים באינפלציה ובהוצאת כספים מהבנקים. על פניו מדובר בהפעלת לחץ כבד על השווקים, אך בפועל המהלך צפוי לתמוך בשווקים דווקא באמצעות הזרמת כסף זול, עידוד הצריכה ושוק ההון. יחד עם זאת חשוב להבהיר כי רמת הסיכון בשווקים ממשיכה לעלות". 

קראו עוד בכלכליסט

הצמיחה הכלכלית בגרמניה האיצה ב-2014. משרד הסטטיסטיקה הפדראלי דסטטיס (Destatis). על פי נתוני המשרד החלה הכלכלה לרשום התייצבות לקראת סוף 2014, לאחר שהפגינה האטה בחודשי הקיץ. התוצר המקומי הגולמי בגרמניה רשם עלייה של 1.5% ב-2014, לעומת עלייה של 0.1% בלבד בשנה הקודמת. הנתונים עמדו בצפי השוק. הצריכה הפרטית בכלכלתו הגדולה של גוש היורו עלתה ב-1.1% ב-2014, ואילו הצריכה הציבורית רשמה עלייה של 1%.

בלונדון, הפיננשל טיימס מדווח שענקית הנפט BP הודיעה על כניסה לתוכנית התייעלות שתכלול פיטורים בחטיבות הפעילות בים הצפוני. החברה עצמה לא אישרה את דבר הפיטורים, אך הבהירה כי היא מנהלת שיחות עם נציגי העובדים באזור הים הצפוני בעניין שיפור התחרותיות. המניה נסחרת בירידה של פחות מ-1%.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות