אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וול סטריט ננעלה בעליות; הנפט זינק ב-5.3% ל-48.6 דולר לחבית צילום: רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; הנפט זינק ב-5.3% ל-48.6 דולר לחבית

עם זאת בסיכום שבועי המדדים נמצאים בטריטוריה אדומה; מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.8% ב-2014 - העלייה המתונה מזה 50 שנה; מדד סנטימנט הצרכנים קפץ ל-98.2 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר מאז 2004; סוכנות האנרגיה הבינלאומית חתכה את תחזית הגידול בייצור הנפט עבור המדינות שאינן חברות בקרטל אופ"ק

16.01.2015, 23:06 | גיל קליאן

המסחר בוול סטריט ננעל בעליות שערים; עם זאת עבור השבוע כולו, הבורסות בניו יורק נמצאות בטריטוריה אדומה. מדד S&P עלה היום ב-1.3% - אך בסיכום שבועי ירד בשיעור דומה. דאו ג'ונ עלה ב-1.1% - וסגר את השבוע עם מינוס 1.3%; ומדד נאסד"ק עלה ב-1.4% - וסגר ירידה שבועית של 1.5%.

דאו ג'ונס נאסד"ק S&P 500

אתמול המסחר נחתם בירידות, זה היום החמישי ברציפות. נאסד"ק איבד אתמול 1.5%, S&P 500 השיל 0.9% - ודאו ג'ונס ירד ב-0.6%. הירידות במסחר אתמול המשיכו היום במדדים באסיה - כאשר ניקיי ביפן איבד 1.4%, והאנג סנג בהונג קונג נחלש ב-1%.

השור של וול סטריט, צילום: רויטרס השור של וול סטריט | צילום: רויטרס השור של וול סטריט, צילום: רויטרס

הכוח המניע מאחורי המסחר אתמול היה הבנק המרכזי של שוויץ - שבצעד דרמטי שהפתיע את השווקים הפיננסיים ביטל את תקרת ההצמדה לפרנק השוויצרי - והוריד את הריבית מריבית שלילית של 0.25% לריבית שלילית של 0.75%. כך, רשם אתמול מדד המניות השוויצרי המוביל - SMI - ירידה של 8.9%, הירידה החדה ביותר שנרשמה במדד מאז 1989. מדדי המניות המובילים באירופה הגיבו דווקא בעליות, כאשר מניות תאגידים שוויצרים כמו נסטלה, נוברטיס וקרדיט סוויס סיימו אתמול את המסחר בוול סטריט בעליות.

קראו עוד בכלכליסט

מי שעוד סיפקה מקום לחששות וירידות בשווקים היתה יו"ר קרן המטבע, כריסטין לגארד - שאמרה כי המהלך של הבנק המרכזי בשוויץ, להפתעתה, לא תואם עמה. לגארד הוסיפה כי נפילת מחירי הנפט היא הזדמנות עבור ממשלות להגביר את המיסוי על אנרגיה, ולהעביר את התמיכה לתעשיות במצב "קשה יותר", לדבריה. לגארד אמרה כי שנת 2015 צריכה להיות "שנה של פעולה", וכי יותר מדי כלכלות בעולם סובלות מאבטלה גבוהה וצמיחה נמוכה. לגארד עודדה ממשלות לצאת בפרויקטים ממשלתיים גדולים, שייספקו תעסוקה.

נשיא הבנק הפדרלי של מיניאפוליס, נריאנה קוצ'רלקוטה, סבור כי להחלטה הדרמטית על הסרת התקרה לפרנק השוויצרי לא צפויה להיות השפעה משמעותית על כלכלת ארה"ב. עם זאת קוצ'רלקוטה אמר כי "הבנק המרכזי של שוויץ הפתיע אותי".

 

מחיר הנפט מסוג קרוד למסירה בפברואר זינק ב-5.3% ל-48.6 דולר לחבית. בסיכום שבועי עלה הנפט ב-0.7%. סוכנות האנרגיה הבינלאומית חתכה את תחזית הגידול בייצור הנפט עבור המדינות שאינן חברות בקרטל אופ"ק. לפי התחזית המעודכנת, יצרניות הנפט שאינן חברות באופ"ק יספקו השנה 950 אלף חביות ביום - 350 אלף פחות מבתחזית הקודמת. "אף אחד לא יכול לדעת לאיזה שפל המחירים יכולים לרדת. התאוששות במחירים תהיה איטית והדרגתית - אך יש סימנים שהמגמה תתהפך".

 

מאקרו

מדד המחירים לצרכן בגוש היורו הראה היום ירידה של 0.2% - הירידה הראשונה במדד מאז החלה המדידה בשנת 1997. הנתון מעורר את חששות המשקיעים לפיהם גוש היורו בדרך, או כבר נמצא בדפלציה.

מדד המחירים לצרכן בארה"ב (ליבה) נותר ללא שינוי. הצפי הוא כי מדד הליבה בניכוי מזון ואנרגיה יראה עלייה של 0.1%. המדד הרגיל רשם ירידה של 0.4%, לעומת צפי לירידה של 0.3%. בסך הכול המחירים לצרכן עלו ב-0.8% ב-2014 – העלייה השנתית הקלנדרית המתונה ביותר בחמשת העשורים האחרונים.

הייצור התעשייתי ירד ב-0.1% בדצמבר - הירידה הראשונה מאז אוגוסט. האנליסטים ציפו לירידה של 0.2%.

מדד סנטימנט הצרכנים של מישיגן קפץ ל-98.2 נקודות - הרמה הגבוהה ביותר מאז ינואר 2004. לעומת תחזית לקריאה של 94.1 נקודות.

מניות במרכז

 

FXCM, חברת המסחר במט"ח פרסמה כי בעקבות הנעשה במטבע השווייצרי, היא נמצאת במצב שבו לקוחותיה הפסידו כסף רב ולכן הם חייבים לה כ-225 מיליון דולר. לוקדיה, החברה האם של ג'פריס, הלוותה ל-FXCM סכום של 300 מיליון דולר בתמורה לשטרי חוב לשנתיים, הנושאים ריבית של 10% לשנה. כך למעשה לוקדיה תאפשר ל-FXCM להמשיך את פעילותה ולעמוד בדרישות הרגולטוריות להלימות ההון. המסחר במניית החברה הושהה - במסחר המוקדם איבדה החברה כ-90%.

קבוצת אינטראקטיב ברוקר הודיעה כי לקוחותיה ספגו הפסדים של 120 מיליון דולר בעקבות המהלך השווייצרי - פחות מ-2.5% מהשווי הנקי של החברה. קבוצת IG הבריטית מסרה כי הפסדי לקוחותיה בעקבות התנודות בפרנק השוויצרי נאמדים ב-45.5 מיליון דולר.

אינטל דיווחה אתמול על תוצאות כספיות - ענקית הטכנולוגיה דיווחה על רווח נקי של 74 סנט למניה ברבעון הרביעי של השנה, כאשר תחזיות האנליסטים לחברה צפו לה רווח נקי של 71 סנט למניה. שורת הרווח הנקי של ענקית השבבים עמדה על 3.7 מיליארד דולר, זינוק של 42.3% לעומת הרבעון המקביל.

גולדמן זאקס פרסם היום לפני המסחר את דו"חותיו לרבעון הרביעי. הרווח הנקי נפל ב-7.1%, כאשר ההכנסות ממסחר והשקעות רשמו אף הן ירידה. הבנק דיווח על רווח נקי של 2.17 מיליארד דולר, 4.38 דולרים למניה, לעומת 2.33 מיליארד דולר, 4.6 דולרים למניה ברבעון המקביל אשתקד. אנליסטים ציפו לרווח נקי של 4.32 דולרים למניה. ההכנסות ירדו ב-12% ל-7.69 מיליארד דולר - כאשר התחזיות היו להכנסות של 7.64 מיליארד דולר. מניית החברה יורדת ב-2%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות