אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ההחלטה על תקרת הפרנק התקבלה פה אחד, השווי שלו כעת בהחלט מופרז" צילום: בלומברג

"ההחלטה על תקרת הפרנק התקבלה פה אחד, השווי שלו כעת בהחלט מופרז"

תומאס ג'ורדן, נשיא בנק המרכזי של שוויץ, התייחס בראיון למהלך שזעזע את השווקים הפיננסיים ושתגובות המשקיעים אליו נעו בין "אידיוטי" ל"אמיץ"; לדבריו, יש לצפות ששיעורי הריבית במדינה יישארו נמוכים עוד זמן מה

17.01.2015, 14:30 | בלומברג
תומאס ג'ורדן, נשיא הבנק השוויצרי המרכזי, אמר היום (שבת) כי ההחלטה לבטל את תקרת שער החליפין של הפרנק, שזעזעה את השווקים הפיננסיים, זכתה לתמיכת כל חברי דירקטוריון הבנק. "אנחנו תמיד מקבלים את כל ההחלטות ביחד, לאחר שאנחנו מקיימים דיון אינטנסיבי בעניין", אמר ג'ורדן בראיון משותף לעיתונים Neue Zuercher Zeitung ו-Le Temps, "זה מובן מאליו".

קראו עוד בכלכליסט

הראיון נערך לאחר שביום חמישי הבנק השוויצרי גרם לזעזוע בשוקי המטבע והמניות, כשהכריז שהוא נסוג משער תקרה של 1.2 פרנק ליורו, והוריד אף יותר את הריבית השלילית על הפיקדונות - מ-0.25% ל-0.75%. תגובות המשקיעים למהלך נעו מ"אידיוטי" ועד ל"אמיץ". ג'ורדן אמר בראיון שהבנק המרכזי היה מודע לכך שלהחלטה עלולה להיות השפעה גדולה על שוקי המניות, אך ציין כי רמיזה ההחלטה לפני הזמן "הייתה פותחת את הדלת לספקולנטים".

האם לשוויצרים תהיה סיבה לחייך? האם לשוויצרים תהיה סיבה לחייך? האם לשוויצרים תהיה סיבה לחייך?

בנוגע להורדת הריבית, מהלך שבו החל הבנק כבר בדצמבר, ג'ורדן מאמין כי הפעולה תצליח. לדבריו, "לאחר שוויתרנו על התקרה והשקנו ריבית שלילית, עלינו לצפות ששיעורי הריבית בשוויץ יישארו נמוכים עוד זמן מה. לריבית השלילית תהיה השפעה חזקה לאורך זמן". עוד הוסיף כי מצבה של הכלכלה השוויצרית טוב מכפי שהיה ב-2011, אז הפרנק כמעט והשתווה עם הרמה של היורו, על רקע משבר החובות הממשלתיים שפגע בגוש היורו.

בדצמבר חזו בבנק המרכזי כי מדד המחירים לצרכן במדינה יפול השנה ב-0.1%, בעוד שהצמיחה הכלכלית תעמוד על 2%. אולם ג'ורדן מודה כי בעקבות ההחלטה לוותר על התקרה "המצב של הכלכלה נהיה מסובך יותר. השווי של הפרנק הוא בהחלט מופרז", טען בראיון.

אתמול הגיב על המהלך נשיא הבנק הפדראלי של סנט לואיס, ג'יימס בולארד שאמר כי "עבור מדינה כמו שוויץ, שער חליפין שנע בחופשיות לגמרי נחשב לבעיה".

בשבוע הבא מתוכננת להתקיים בפרנקפורט פגישה של קובעי המדיניות בבנק האירופי המרכזי, שבה ידונו באפשרות להשיק תכנית תמריצים חדשה, כולל יישום הקלה כמותית. "התקרה הפכה רופפת ככל שהבנק האירופי המרכזי התקרב לקבלת החלטה ממשית בנוגע להקלה הכמותית. החלטה שכולנו מצפים לה החודש", סיכם בולארד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות