אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוה"ד שתבעו דירקטורים של הפועלים בפרשת פוזיטיף יקבלו 1.2 מיליון שקל שכ"ט צילום: שאטרסטוק

עוה"ד שתבעו דירקטורים של הפועלים בפרשת פוזיטיף יקבלו 1.2 מיליון שקל שכ"ט

זאת כחלק מהפשרה שנחשפה ב"כלכליסט" והוגשה לאישור ביהמ"ש; בפרשה הורשע דני דנקנר, שכיהן בעבר כיו"ר הפועלים, בהפרת אמונים

17.01.2015, 18:02 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

עורכי הדין של התובעים נגד 14 הדירקטורים של בנק הפועלים בפרשת בנק פוזיטיף, יקבלו שכר טירחה של 1.2 מיליון שקלים מתוך 6 מיליון השקלים שישולמו כפיצוי על ידי חברת הביטוח. כך עולה מהסכם הפשרה שהוגש ביום חמישי לאישורה של השופטת יהודית שבח מבית המשפט המחוזי בת"א. שני בעלי המניות שהגישו את התביעה, יששכר רובין ומאיר אלתר, יקבלו 50 אלף שקלים כל אחד. אישור הפשרה והתגמול לתובעים כפוף לאישור בית המשפט.

קראו עוד בכלכליסט

הסכם הפשרה, שנחשף ב"כלכליסט" ביום ראשון, הוא במסגרת תביעה בגובה 71 מיליון שקלים נגד הדירקטורים בפועלים, בפרשת הפיצוי בגובה 25 מיליון דולר לקרן ההשקעות RP בעסקת רכישת הבנק הטורקי פוזיטיף. 14 הדירקטורים נתבעו על כך שלא פיקחו לכאורה על העסקה שבה נתן הבנק פיצוי חריג לקרן שהייתה בקשרים עסקיים עם יו"ר הבנק לשעבר, דני דנקנר.

דני דנקנר, צילום: גיל יוחנן דני דנקנר | צילום: גיל יוחנן דני דנקנר, צילום: גיל יוחנן

במרכז התביעה הנגזרת שהוגשה במרץ 2010 עומדת רכישת הבנק הטורקי בשנת 2005. באוגוסט ובספטמבר אותה השנה התקשרה אלרן השקעות, שיו"ר הפועלים דאז דני דנקנר היה בעל מניות ודירקטור בה, בשתי עסקאות עם הקרן האמריקאית RP, שבבעלות איש העסקים רפי ברבר. שלושה חודשים מאוחר יותר דיווח בנק הפועלים כי חתם על הסכם לרכישת השליטה בבנק הטורקי, שבמסגרתו היתה אמורה גם RP לרכוש מניות. הבנק והקרן קבעו מנגנון פיצוי למקרה שהקרן תהיה מנועה מלבצע את ההשקעה. הפועלים פיצה לבסוף את RP על יציאתה מהעסקה ב-25 מיליון דולר.

עודד שריג, לשעבר המפקח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר. אחד הדדירקטורים שנתבעו בפרשה
עודד שריג, לשעבר המפקח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר. אחד הדדירקטורים שנתבעו בפרשה צילום: עמית שעל

לטענת התובעים הפיצוי שנקבע לבסוף בשנת 2008 היה מופרך וגבוה פי חמישה ממה שנקבע בהסכם. כן טענו התובעים כי הדירקטורים - ביניהם למשל המפקח על הביטוח, שוק ההון והחיסכון לשעבר, עודד שריג; אירית איזקסון; עידו דיסנצ'יק; ופנינה דבורין - התרשלו בעת אישור העסקה, משום שהאחראי על ניהול המו"מ, יו"ר הבנק דני דנקנר, היה נתון בניגוד עניינים. זאת משום שלחברת אלרן, שהוחזקה על ידי דנקנר ובני משפחתו, היו קשרים עסקיים עם RP.

ניגוד העניינים של דנקנר בעת קביעת הפיצוי ל-RP עמד גם בלב כתב האישום שבו הוא הורשע בהפרת אמונים באוקטובר 2013 במסגרת הסדר טיעון. דנקנר, המרצה בימים אלה עונש מאסר של 8 חודשים בכלא חרמון, הודה כי בעת ששימש כיו"ר הפועלים הסתיר מדירקטוריון הבנק את קשריה העסקיים של חברת אלרן עם ברבר, וזאת בעת שניהל מטעם הבנק את המו"מ לקביעת גובה הפיצוי שתקבל RP מבנק הפועלים, שנקבע כאמור על 25 מיליון דולר.

התגמול לתובעים ובאי כוחם מתוך סכום הפשרה של 6 מיליון השקלים יחולק באופן הבא: 600 אלף שקלים לעוה"ד עמית מנור ויוקי שמש, ו-600 אלף שקלים נוספים לאורן הירש. הדירקטורים שנתבעו והמבטח שלהם ישלם את הפיצוי הם: אירית איזקסון, יוסף דאבור, עידו דיסנצ'יק, ג'יי פומרנץ, משה קורן, רונן ישראל, יאיר אורגלר, מלי ברון, פנינה דבורין, נירה דרור, ניר זכלינסקי, לסרי לינטר, אפרת פלד ועודד שריג.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות