אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זקן לא מאשר את העברת המניות של מוזי ורטהיים בבנק מזרחי לילדיו

זקן לא מאשר את העברת המניות של מוזי ורטהיים בבנק מזרחי לילדיו

ל"כלכליסט" נודע כי המחלוקת בין הצדדים נובעת מסיבות משפטיות שכן מאז שורטהיים ביקש להעביר את השליטה בבנק לידי בניו, נחקק חוק הריכוזיות האוסר על אחזקת תאגיד פיננסי וריאלי מהותי בו זמנית

18.01.2015, 10:18 | תומר ורון
הפיקוח על הבנקים, בראשותו של דודו זקן, לא מאשר את העברת מניות השליטה של מוזי ורטהיים בבנק מזרחי טפחות לילדיו. "על רקע טעמים משפטיים ופרוצדורלים, הפיקוח על הבנקים אינו יכול להמליץ לנגידת בנק ישראל ליתן ההיתן המובקש", נכתב בהודעה שפרסם הבוקר הבנק לבורסה. החלטת בנק ישראל משאירה את מוזי ורטהיים כבעל השליטה בבנק לצד ליאורה עופר.

לכלכליסט נודע כי המחלוקת בין הצדדים נובעת מסיבות משפטיות כרונולוגיות שכן מאז שורטהיים ביקש להעביר את השליטה בבנק לידי בניו, נחקק חוק הריכוזיות האוסר על אחזקת תאגיד פיננסי וריאלי מהותי בו זמנית. ורטהיים כבר העביר לילדיו את השליטה בחברה המרכזית למשקאות ובעקבות חקיקת חוק הריכוזיות, בבנק ישראל לא יכלו לאשר את העברה שתיצור למעשה אחזקה שאסורה כעת על פי חוק. בסביבתו של ורטהיים טענו כי הוא ביקש לעשות את העברה עוד בפברואר 2013 - לפני שחוק הריכוזיות נחקק ולמעשה תקופת הבחינה מצד בנק ישראל היא שהפכה את המצב לבעייתי אך טענה זו כנראה לא הספיקה.

ורטהיים בן ה-84 (22.09%) ביקש להעביר לפני שנה לילדיו, דודי ודרורית, את אחזקותיו בבנק כך שבנו היה אמור להחזיק כ-63% ממניות החברה בעוד בתו הייתה אמורה לקבל 37% מהאחזקות. מהלך העברת היתר שליטה בבנק דורשת את אישורו של המפקח על הבנקים וזה כאמור לא אישר את העברה.

ורטהיים הוא אחד מבעלי השליטה בבנק מזרחי טפחות (יחד עם משפחת עופר) ולאחרונה הודיע כי יפרוש מדירקטוריון הבנק. כמו כן, על פי חוק הריכוזיות שאוסר החזקה בנכס פיננסי מהותי ובחברה ריאלית מהותית, ורטהיים יצטרך להחליט עד שנת 2019 האם להישאר עם אחזקתו בבנק מזרחי טפחות או עם אחזקתו בחברה המרכזית למשקאות שכן ועדת הריכוזיות סיווגה את שני עסקים אלו כעסקים מהותיים.

 מוזי ורטהיים, צילום: אוראל כהן מוזי ורטהיים | צילום: אוראל כהן  מוזי ורטהיים, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות