אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה יחשוף: מסים חדשים לעשירים - לטובת סטודנטים ומעמד הביניים צילום: בלומברג

אובמה יחשוף: מסים חדשים לעשירים - לטובת סטודנטים ומעמד הביניים

נשיא ארה"ב יציג את הרעיון בנאומו השבוע. המסים יגבילו רווחים מהשקעות ויחולו על ירושות - כדי לאפשר הקלות מס לטיפול בילדים ולבני זוג עובדים. התוכנית צפויה להיתקל בהתנגדות הקונגרס הרפובליקאי ברובו

18.01.2015, 11:03 | בלומברג

נשיא ארה"ב ברק אובמה מעוניין להטיל מסים חדשים על העשירים, שיגבילו את הרווחים שלהם מהשקעות ויקשו עליהם להעביר נכסים ליורשים שלהם.

אובמה, שיחשוף ויקדם את הרעיון במהלך נאום מצב האומה שלו ביום שלישי הקרוב, מתכוון להשתמש בהכנסות – שלפי ההערכות יעמדו על 320 מיליארד דולר לאורך עשר שנים – על מנת להרחיב את הקלות המס לסטודנטים ולטיפול בילדים וליצור הטבות מס חדשות לבני זוג ששניהם עובדים. "מדובר בהקלות מס למעמד הביניים כדי לפתור את בעיית הקיפאון בשכר של מעמד הביניים", הגיב בפני סוכנות בלומברג הארי סטיין, מנהל המדיניות הפיסקאלית במרכז להתקדמות אמריקאית בוושינגטון, המזוהה עם המפלגה הדמוקרטית.

נשיא ארה"ב בטקס חלוקת תארים. הקלות לסטודנטים על חשבון האחוזון העליון , צילום: אי אף פי נשיא ארה"ב בטקס חלוקת תארים. הקלות לסטודנטים על חשבון האחוזון העליון | צילום: אי אף פי נשיא ארה"ב בטקס חלוקת תארים. הקלות לסטודנטים על חשבון האחוזון העליון , צילום: אי אף פי

עם זאת, תכנית המס הזו של אובמה תיתקל ככל הנראה בהתנגדות בקונגרס הנשלט על ידי הרפובליקאים. "הנשיא חייב להפסיק להקשיב לבני בריתו הליברלים, שרוצים להעלות מסים בכל מחיר, ועליו להתחיל לעבוד עם הקונגרס לתיקון מערכת המס השבורה שלנו", מסר בתגובה אורין האץ' הרפובליקאי, יו"ר ועדת הפיננסים בסנאט.

הבית הלבן פרסם אתמול (שבת) פרטים ראשוניים על התכנית, לפיה אובמה יעלה את שיעור המס העליון על רווחי הון ודיבידנדים ל-28% מ-23.8%. כשאובמה נכנס לראשונה לתפקיד ב-2009 השיעור עמד על 15%, כלומר השיעור כמעט ויוכפל במהלך שתי הכהונות שלו. אובמה רוצה גם להטיל מס הון על נכסים המועברים בירושה, מהלך שיביא לסיומו של מה שבבית הלבן מכנים "הפרצה הגדולה ביותר ברווחי הון". לפי החוק הנוכחי, נכסים המועברים רק לאחר המוות של הבעלים פטורים ממס הון. לפי הבית הלבן, 99% מההכנסות כתוצאה מהעלאת המס ישולמו על ידי האחוזון העליון של משקי הבית.

במקביל, יציע הנשיא להעניק הטבת מס של 500 דולר לבני זוג נשואים ששניהם עובדים, וכן לשלש את הטבת המס המקסימאלית לטיפול בילדים מתחת לגיל חמש ל-3,000 דולר. פירוש הדבר כי עבור חלק מהמשפחות הממשלה תשלם מחצית מתוך 6,000 הדולר הראשונים לטיפול בכל ילד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות