אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר והביטחון סיכמו על פינוי תדרים לטובת רכבת ישראל בעלות של 220 מיליון שקל צילום: דוברות רכבת ישראל

האוצר והביטחון סיכמו על פינוי תדרים לטובת רכבת ישראל בעלות של 220 מיליון שקל

משרד הביטחון יפנה שתי רצועות תדרים עד 2018 שיאפשרו לרכבת להגדיל את כמות הרכבות הפועלות בקווים השונים; בתמורה יעביר האוצר תקציב למימון הצטיידות בפתרונות טכנולוגיים חלופיים

18.01.2015, 14:39 | אופיר דור וליאור גוטמן

אגף התקציבים במשרד האוצר ואגף תקציבים במשרד הביטחון הודיעו היום (א') כי סיכמו על פינוי תדרי תקשורת ביטחוניים לטובת רכבת ישראל. התדרים שיפנה משרד הביטחון יאפשרו לרכבת ישראל לממש פרויקט לפיתוח ושיפור מערכת ההסעה להמונים בישראל, שבמסגרתו תרכוש ותתקין רכבת ישראל מערכת איתות ובלימה אוטומטית ETCS.

קראו עוד בכלכליסט

המערכות אמורות לשפר באופן משמעותי את רמת הבטיחות, לאפשר הגדלת כמות הרכבות הפועלות בקווים השונים, להגדיל את היקף הנוסעים ולקצר את זמני הנסיעה. בתמורה למסירת התדרים יקבל משרד הביטחון 220 מיליון שקל בשלוש השנים הקרובות, כדי לממן הצטיידות בפתרונות טכנולוגיים חלופיים.

לפי הודעת משרד הביטחון, "במסגרת הסיכום תפנה מערכת הביטחון עד סוף 2018 שתי רצועות תדרים ומשרד האוצר יתקצב את הפרויקט בסכום של 220 מיליון שקל, בפריסה בשנים 2015-2018 בהתאם לעמידה ביעדים- תקציב שיממן הצטיידות בפתרונות טכנולוגיים חלופיים לתדרים שיפונו".

אמיר לוי. הפינוי מאפשר צמיחה, צילום: עומר מסינגר אמיר לוי. הפינוי מאפשר צמיחה | צילום: עומר מסינגר אמיר לוי. הפינוי מאפשר צמיחה, צילום: עומר מסינגר

לפי האוצר, פרויקט פינוי התדרים יאפשר להגדיל את תדירות הנסיעות של רכבות בקווים עמוסים. עד היום נשענה הרכבת על מערכת וותיקה יחסית שיכלה לפקח על תנועת הרכבות עד לעומס מסוים. התדרים שיתפנו יאפשרו הטמעת מערכת שתגדיל את מספר הנסיעות. בנוסף פינוי התדרים קשור לתוכנית להפוך את צי הרכבות לחשמלי. היום הרכבת נשענת על ציוד דיזל. עלות חשמול הרכבת לרבות רכישת מערכת איתות חדשה לשימוש בתדרים שהתפנו עומדת על כ-11 מיליארד שקל והיא אושרה באמצע 2013 בוועדת הכלכלה.

 

מהממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי נמסר כי "אגף התקציבים יוזם ומקדם פינוי משאבים משקיים לטובת הכלכלה הישראלית. שימושים אזרחיים במשאבים אלו, דוגמת התדרים, כמו גם פינוי מחנות צה"ל עבור הגדלת היצע הנדל"ן, מסייעים להגדלת הצמיחה. נמשיך לבצע רפורמות מבניות חשובות לטובת המשק כולו בשיתוף משרדי הממשלה השונים".

מהיועץ הכספי לרמטכ"ל וראש אגף התקציבים במשרד הביטחון, תא"ל ששון חדד, נמסר: "התדרים שנפנה, ושמצטרפים לתדרי הדור הרביעי ולקרני התקשורת שכבר פינינו בשנתיים האחרונות, מבטאים את חובתה של מערכת הביטחון לפעול לחיזוק החוסן הכלכלי והחברתי של המשק הישראלי, לצד השמירה על ביטחונו".

מנכ"ל הרכבת בעז צפריר: "קבלת התדרים תאפשר הוספת רכבות בכלל הרשת ובעיקר בפרוזדור איילון בתל אביב, שנמצא כיום בתפוסה מלאה. מהלך זה מצטרף לפרויקט חמשול רשת הרכבות במדינה, השלמת הקו המהיר לירושלים, רכבת הנגב ורכבת העמק. עם סיום תהליכים אלו בשנת 2018-2017 יוכפל מספר הרכבות ברשת לכ-860 ומספר הנסיעות יעמוד על כ-70 מיליון בשנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות