אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות הצהרות נתניהו, עיקר היצוא הוא עדיין לאירופה צילום: אמיל סלמן

למרות הצהרות נתניהו, עיקר היצוא הוא עדיין לאירופה

ראש הממשלה קרא אתמול להגברת היצוא למזרח אסיה ולהחלשת התלות במדינות אירופה בגלל "האסלאם". משנת 2008 מנסים היצואנים הישראלים להקטין את התלות באירופה ובארה"ב, עד היום זה לא ממש קרה

18.01.2015, 22:52 | מיקי פלד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע אתמול בישיבת הממשלה כי יפעל להקטין את התלות של ישראל בשווקים מסוימים במערב אירופה, וזאת בגלל גל אנטי ציוני לדבריו.

הצהרה זו מצטרפת להצהרות קודמות של ראש הממשלה וגם של שר הכלכלה נפתלי בנט על חשיבות הקטנת התלות במערב אירופה.

למרות ההצהרות, היצוא של ישראל לאירופה גדל. היצוא לאסיה, למרות ההצהרות על הרצון להגדילו, לא גדל בשנה שעברה. 

בנימין נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי בנימין נתניהו, צילום: אלכס קולומויסקי

היצוא לאסיה: בסכום של 10 מיליארד דולר

על פי נתוני מכון היצוא, בשנה שעברה 21% מהיצוא הישראלי היה מיועד לאסיה, כמו בשנה שלפני כן, ועמד על סך של 10 מיליארד דולר, דומה ליצוא לארה"ב.

האיחוד האירופי נשאר גם בשנה שעברה היעד העיקרי ליזם הישראלי והיווה 31% מכלל היצוא.

ככלל, מלבד קפיצה גדולה ביצוא לאסיה בשנת 2009, חלקה של היבשת נותר יציב יחסית בנתח היצוא ממדינת ישראל וכך גם הנתח של מדינות האיחוד האירופי.

למעשה, אם נתניהו מדבר על הורדת התלות של היצואן הישראלי אז הדבר אולי נכון דווקא לגבי ידידתה הגדולה של ישראל - ארה"ב.

נתח היצוא למעצמה הגדולה בעולם ירד משיעור של 28% ל־22% משנת 2010 ובמקום זאת גדל מעט חלקן של מדינות אירופה שאינן באיחוד. עוד חלק זעיר נתפס על ידי מדינות דרום ומרכז אמריקה.

לפי תחזית מחודש אפריל של מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה, מגמת הצמיחה ביצוא למדינות אסיה תימשך גם בשנים הקרובות עד שב־2018 חלקן של מדינות אלו מהיצוא הישראלי יעמוד על כ־25%.

בשביל זה לא מספיקה רק מדיניות ממשלתית של פתיחת אזורי סחר חופשי מול הודו וסין, אלא גם פיתוח של עוד ענפים ישראלים שיכולים לייצא.

במשרד הכלכלה מתגאים בשיפור בסחר

במשרד הכלכלה מתגאים כי מכניסת בנט לתפקידו הוא מבצע שינוי במערך סחר החוץ, עם פתיחה של נציגויות נוספות במזרח, אולם בשנתיים האחרונות חל קפאון ביבוא הסחורות מצד מדינות אסיה איתן לישראל יש קשרי מסחר.

נתניהו ושריו לא חוסכים מאמץ בניסיון לשפר את מצבה של ישראל במזרח אסיה, בדגש על אמצעים כלכליים. כך לדוגמה ביקר נתניהו ב־2013 בסין ובשנה שעברה ביפן ובנט טס מספר פעמים למדינות מזרח אסיה, בין השאר לסין, הודו והפיליפינים.

שר החוץ ליברמן עשה מאמצים להחזיר את ישראל למדינות אפריקה שמדרום לסהרה ולמדינות דרום אמריקה, שנתח היצוא שלהן עדיין לא מתרומם בשלב זה.

גם אחרי שנים של דיבורים במשרדי הממשלה על חשיבות הפריצה לשווקים המתפתחים ברחבי העולם, האיחוד האירופי, כפי שניתן לראות מן הנתונים, נשאר שותף הסחר הגדול והעיקרי של ישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
אל דאגה! גל פרו-ציוני כבר מגיע.
אני מתפלא על כל האנשים שסבורים שאירופה המתאסלמת תזעיף פנים אל ישראל. מדוע הם חושבים שאירופה תשלים עם גורלה ולא תתקומם? כבר כעת תנועת המטוטלת מתהפכת. בצרפת ובהולנד המועמדים המובילים בסקרים הם אנטי-איסלמיים. במקרה של הולנד מדובר אפילו בידיד אמת לישראל. בבריטניה, דנמרק ושבדיה מפלגות אנטי-איסלמיות הולכות ומתחזקות. בגרמניה אלפים מפגינים כל שבוע כנגד האיסלמיזציה. מי היא בעלת הברית הטבעית של הכוחות החדשים הללו בכל רחבי היבשת? ישראל, כמובן.
אורן  |  19.01.15