אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אישום: יזמי נדל"ן תיאמו מכרז ברכישת קרקע מהסוכנות היהודית צילום: אוראל כהן

אישום: יזמי נדל"ן תיאמו מכרז ברכישת קרקע מהסוכנות היהודית

3 היזמים מואשמים כי שילמו 1.2 מיליון דולר לקבוצה נוספת כדי שלא תתחרה במרכז לרכישת 6 דונם בשכונת גאולה בירושלים. בכתב האישם נכלל גם עורך דינם של היזמים

19.01.2015, 13:54 | תומר גנון

רשות ההגבלים העסקיים הגישה לבית המשפט המחוזי בירושלים כתבי אישום נגד שלושה יזמי נדל"ן ועורך דין באשמת  תיאום מכרז לרכישת קרקע בירושלים.  5 נחקרו בפרשה.

הארבעה מואשמים בעבירות של צד להסדר כובל וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. אנשי העסקים הם אהרון איינזברג, פסח אייזנבך ואברהם צינוירט. עורך הדין הוא חיים נובוגרוצקי. הרשות הודיעה במסגרת כתבי האישום כי ישנה אפשרות שתבקש להשית עליהם מאסר בפועל.

כתבי האישום מתייחסים לאירוע שבמרכזו תיאום מכרז בין שתי קבוצות של יזמי נדל"ן לרכישת קרקע בשכונת גאולה בירושלים, עליו פעלה בין היתר ישיבת תלמוד תורה "המסורה". במאי 2007 יצאה חברת בת של הסוכנות היהודית בהליך התמחרות למכירת כ-6 דונם בירושלים. על פי כתב האישום החשד הוא כי בטרם החל המכרז, הסכימו הצדדים כי קבוצת צינוירט-אייזנבך תשלם 1.2 מיליון דולר לקבוצת אייזנברג, בתמורה לכך שקבוצת אייזנברג לא תתחרה במכרז ותדאג לכך שגם המתמודדים האחרים לא יתחרו בקבוצת צינוירט-אייזנבך.

בניין הסוכנות היהודית בירושלים. מכרה 6 דונם, צילום: עטא עוויסאת בניין הסוכנות היהודית בירושלים. מכרה 6 דונם | צילום: עטא עוויסאת בניין הסוכנות היהודית בירושלים. מכרה 6 דונם, צילום: עטא עוויסאת

על פי כתבי האישום, לאחר שהצדדים הגיעו להסכמות הלא חוקיות הם פנו לעו"ד נובוגרוצקי על מנת שזה יעלה אותן על הכתב. ההסכם הלא חוקי היה מוסווה כ"פירוק שותפות", למרות שכלל לא התקיימה שותפות בין הצדדים. עוד על פי כתב האישום הצדדים התחייבו לשמור על ההסכמות בסודיות והסתירו את ההסכם המקורי במשרדו של עורך הדין. בסופו של יום, ובהתאם לתיאום הנטען בכתב האישום, קבוצת צינוירט-אייזנבך זכתה בקרקע תמורת כ-8.5 מיליון דולר.

מלבד כתבי האישום שהוגשו, הגיעה הרשות להסדר טיעון עם המתווך בהסדר, דוד מינצברג. במסגרתו הוסכם על עונש של 4 חודשי עבודות שירות נגד מינצברג וקנס של 50,000 שקלים. התיק נגד נחקר נוסף בפרשה, נפתלי שטיצר, נסגר.

חקירת הרשות נעשתה בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל והחלה בעקבות פסק דינה של השופטת מיכל אגמון גונן. פסק הדין ניתן לאחר שבין הצדדים התגלע סכסוך בדבר התשלום שקבוצת צינוירט-אייזנבך הייתה אמורה להעביר לקבוצת אייזנברג. בית המשפט קבע כי מדובר בהסכם בלתי חוקי לתיאום מכרז ועל כן ההסכם הוא בלתי אכיף.

את כתבי האישום הגיש בשם הרשות עו"ד זיו יגאל. טרם התקבלה תגובתם של הנאשמים. פרקליטיו של שטיצר, עוה"ד דב גלעד כהן ועפר ברטל, מסרו בתגובה: "אנחנו מודים למחלקה המשפטית ברשות שקיבלה את הטיעוניהם המשפטיים והראיתיים לסגירת התיק במסגרת השימוע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות