אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איראן שומרת על פאסון: "נוכל לעמוד במחיר של 25 דולר לחבית נפט" צילום: shutterstock

איראן שומרת על פאסון: "נוכל לעמוד במחיר של 25 דולר לחבית נפט"

שבוע לאחר שהנשיא רוחאני השתלח בסעודיה ובכווית והטיל עליהן אחריות לקריסת המחירים, משחרר שר הנפט הצהרה מרגיעה; בתקציב האיראני לשנה הנוכחית מחיר הנפט חושב על פי 72 דולר לחבית

20.01.2015, 19:15 | דורון פסקין
ביג'אן זנגנה, שר הנפט האיראני, הצהיר כי מגזר הנפט של המדינה לא יסבול מבעיות כל עוד מחיר החבית לא יירד מתחת ל-25 דולר. יצוין כי בתקציב האיראני לשנה הנוכחית מחיר הנפט חושב על פי 72 דולר לחבית. כעת עומד מחיר חבית נפט על כ-46 דולר.

קראו עוד בכלכליסט

השר האיראני, שהתייחס לקריסת מחירי הזהב השחור, ציין כי ארצו מקיימת התייעצויות עם שאר חברות אופ"ק בנושא מצב השוק העולמי אך הדגיש יחד עם זאת כי איראן, שנחשבת לאחת מיצואניות הנפט הגדולות בעולם, לא תקרא לכינוס פגישה מיוחדת של הארגון לדון במשבר הנוכחי. עם זאת, יש לציין כי נשיא איראן חסן רוחאני יצא לפני כשבוע במתקפה על על סעודיה ועל כווית - שגם שתיהן חברות באופ"ק - ואמר שהמדינות האחראיות על צניחת מחירי הנפט "יתחרטו על כך". שתי מדינות אלו הביעו התנגדות בישיבת אופ"ק האחרונה לצמצום תפוקת הנפט של מדינות הקרטל.

הנשיא רוחאני, צילום: בלומברג הנשיא רוחאני | צילום: בלומברג הנשיא רוחאני, צילום: בלומברג

ובתוך כך, איראן ורוסיה מחזקות את שיתוף הפעולה הצבאי שלהן. ביום שלישי במהלך ביקור של בכיר צבאי רוסי בטהרן נמסר כי שתי המדינות חתמו על פרוטוקול שת"פ בתחום זה. כמו כן נמסר כי רוסיה ואיראן ינסו להגיע לפשרה בנושא עסקת טילים שרוסיה ביטלה לפני מספר שנים בשווי 800 מיליון דולר. מדובר בטילי נ"מ מתקדמים מסוג M-300.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה”ת)

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
קשקוש מוחלט אפילו אם הנפט יישאר על 50 דולר עוד שנה הם יתפרקו
עוד שנה של נפט זול, מלחמה בסוריה ועירק, סנקציות ושחיתות בזבזנית והם ימצאו את עצמם תלויים גבוהה על עצים בטהרן. לונצואלה זה יקרה הרבה יותר מהר, עד סוף השנה המדינה הזאת תתפרק לחתיכות. עם זאת יש להרחיק את רוסיה מאירן והמערבה צריך לספק לה סולם נוח לרדת מהעץ הטפשי שהיא טיפסה עליו, בתנאי שלא תתקרב לאירן ותורדי את הלחץ מאוקראינה והבלטיות, תהיה הקלה של הסנקציות עד סוף השנה. רוסיה צריכה את זה, גרמניה צריכה להמשיך למכור סחורה כדי שהיורו יתאושש.
אסף  |  22.01.15