אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבחירות בפתח, הסיסמאות באוויר והמצע הכלכלי חסר צילום: אמיל סלמן, אלכס קולומויסקי

בחירות 2015

הבחירות בפתח, הסיסמאות באוויר והמצע הכלכלי חסר

חודשיים לפני הבחירות וחלק מהמפלגות טרם פרסמו מצע כלכלי ברור. מעבר להכרזות כלליות על שינוי וכוונות טובות שמנוסחות בצורת סיסמאות קליטות, ציבור הבוחרים עדיין לא יודע מה בכוונת הפוליטיקאים לעשות למענו, ואיך

21.01.2015, 06:55 | כתבי כלכליסט

חודשיים לבחירות, המפלגות שמתמודדות לכנסת טרם הציגו את המצע הכלכלי שלהן. תעמולה כבר יש, אבל עקרונות אמיתיים לא נוסחו. חלק מהמפלגות מתבססות על מצע שכבר הוצג בעבר וחלק מקוות להסתדר בלעדיו.

קראו עוד בכלכליסט

למרות הזמן הדוחק, הליכוד בראשות נתניהו טרם פרסמה את מצע המפלגה, ולא ידוע אם עקרונותיו יוצגו בפירוט או כחזון כללי. למעשה, הליכוד לא פרסם מצע מדיני או כלכלי מאז 2010. הסיבה לכך, לדברי גורמים במפלגה, היא כי "אנחנו מפלגת שלטון ולכן המעשים שלנו הם המצע שלנו".

יצחק הרצוג וציפי לבני, ראשי המחנה הציוני, הכריזו כי פרופ' מנואל טרכטנברג הוא מועמד הרשימה לתפקיד שר האוצר. בהופעותיו הפומביות הכריז טרכטנברג כי התוכנית הכלכלית שהוא מנסח תכלול העלאת מס על נדל"ן, חברות ורווחי הון. אבל תוכנית זו, שאמורה להחליף את זו המפורטת שניסחה היו"ר הקודמת שלי יחימוביץ' ושהוצגה לפני הבחירות הקודמות, טרם פורסמה.

ציפי לבני (מימין), יאיר לפיד ונפתלי בנט. מבטיחים שינוי אבל לא מפרטים ציפי לבני (מימין), יאיר לפיד ונפתלי בנט. מבטיחים שינוי אבל לא מפרטים ציפי לבני (מימין), יאיר לפיד ונפתלי בנט. מבטיחים שינוי אבל לא מפרטים

המצע הכלכלי של ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן מופיע בתחתית המצע הכללי של המפלגה. השורות הספורות מתייחסות לנושא הדיור, דרך הצעת החוק שהגישה ח"כ אורלי לוי־אבקסיס רגע לפני התפרקות הממשלה. לפי ההצעה, שזכתה להתנגדות מצד שר האוצר לשעבר יאיר לפיד ומשרד האוצר, תוענק משכנתא של 90% לרוכשי דירה ראשונה.

מי שניצב בעמדה הנוחה ביותר מבחינת ניסוח מצע כלכלי הוא ראש מפלגת יש עתיד יאיר לפיד, שר האוצר לשעבר. ללפיד הייתה שהות ארוכה לנסח מצע כלכלי, ועם זאת, גם יש עתיד טרם פרסמה מצע כזה, וצפויה לעשות כן בשבועיים הקרובים. לפיד ציין כי המצע שיציג יהיה תקציב 2015. זאת לצד אזכורים של הישגיו כשר האוצר, וההכרזה כי בסמוך לפיטוריו אמורה הייתה להתפרסם תוכנית להורדת יוקר המחייה.

מפלגת הבית היהודי בראשות נפתלי בנט, שר הכלכלה, פרסמה עמוד אינטרנט קצר שבו שלוש פסקאות שכותרתן "כלכלה חופשית עם רגישות חברתית". בפסקאות מופיעות הצהרות כלליות, בהן הבטחה "לפעול לשוויון הזדמנויות", "לחזק תחרותיות" ועוד. לא פורט כיצד זה ייעשה. הצעד היחיד שעליו המפלגה מתחייבת הוא הקמת הקרן לרווחי גז ‑ המלצת ועדת ששינסקי שהתקבלה בממשלה, אך בהובלת צוות שלא כלל את משרד הכלכלה. לטענת המפלגה, תוספות להצהרות הכלליות "נמצאות בהכנה".

מפלגת כולנו בראשות משה כחלון עתידה לפרסם מצע הכלכלי שלה בשבוע הבא ולהתייחס לתחום המדיני הבטחוני. תוכניות כלכליות מפורטות לא ייכללו בו, ויתפרסמו בחודש הקרוב. גם המפלגות החרדיות טרם פרסמו מצע מדיני או כלכלי. מפלגת מרצ בראשות זהבה גלאון, לעומת זאת, גיבשה מצע מפורט, שהנושא הכלכלי תופס בו מקום מרכזי.

כתבו: רוני זינגר, שאול אמסטרדמסקי, עמרי מילמן ואורי תובל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
בדיחה
הבדיחה הכי טובה ששמעתי עד עכשיו.. אני חשבתי שלקחת קרדיט על עשייה של אנשים אחרים זה שיא אבל זה שאין להם מצע זה כבר משהו אחר. כמובן בגלל שראש הממשלה היקר שלנו סבור ובטוח שכולם ילכו לקלפיות עם העיניים מכוסות כמו בבחירות הקודמות הוא לא מרגיש צורך להתאמץ בכתיבת מצע..הוא מסתפק בלדאוג ולספר לכולנו שהוא היחיד שיכול לשמור ולהגן עלינו מפני אוייבינו כשבפועל הוא רק מחמיר את מצבנו.. לפחות על משהו אחד צריך לומר לו תודה, על זה שהוא לא כותב דברים במצע שלו שגם ככה אחר כך הוא לא יבצע...אז תודה ושלום
אלון , רמת השרון  |  21.01.15
לכל התגובות