אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מיקרוסופט הציגה את ווינדוס 10 במלוא הדרה - ומשקפיים הולוגרפיים

מערכת ההפעלה החדשה תתאים לשלל מכשירים - מסמארטפונים ועד טלוויזיות. מיקרוסופט הודיעה שהיא תהיה זמינה להתקנה בחינם בשנה הראשונה לפעילותה וחשפה משקפי VR יוצאי דופן ואת הדפדפן שמחליף את אקספלורר

21.01.2015, 19:38 | עומר כביר וניצן סדן

מיקרוסופט הציגה את ווינדוס 10 הערב באירוע רשמי - וחשפה פרטים חדשים על ממשק מערכת ההפעלה, יכולותיה החדשות ומדיניות התמחור שלה. זהו המוצר החשוב ביותר של מיקרוסופט לשנים הקרובות - מערכת הפעלה מודולרית וחוצת פלטפורמות שתניע מחשבים, טאבלטים, סמארטפונים, טלוויזיות חכמות ומוצרי מחשוב לביש. בנוסף, היא צפויה להיות הפלטפורמה עליה ירוצו גם שירותים ארגוניים שונים.

קראו עוד בכלכליסט

מערכת ההפעלה נחשפה לראשונה בתחילת ספטמבר 2014, אך החברה לא הציגה את העיצוב והיכולות המלאים שלה על פני הפלטפורמות השונות. היא תהיה זמינה לשדרוג בחינם עבור משתמשי ווינדוס 7, ווינדוס 8 ו-ווינדוס 8.1 במשך שנה. קבלת תכונות חדשות ויכולות עתידיות עשויה לגרור תשלום. מערכת ההפעלה תהיה זמינה בבטא סגורה ל-PC בימים הקרובים ולסמארטפונים החל מפברואר הקרוב ותתמוך ב-25 שפות.

מכשירים: הולוגרמות להמונים

מיקרוסופט חשפה פלטפורמה חדשה בשם ווינדוס הולוגרפיק ולצידה מערכת מציאות מוגברת שנקראת Hololens. מדובר במשקפיים שמסוגלים להציג הדמיות תלת ממדיות שלפי מצגת החברה משתלבות באופן טבעי עם הסביבה של המשתמש. בניגוד לגוגל גלאס, שממשק התצוגה שלהם התבסס על מסך קטן בזווית העין, ממשק התצוגה של ווינדוס הולוגרפיק לא נבדל מהעולם האמיתי אלא משתלב בו.

משקפי המציאות המוגברת של מיקרוסופט משקפי המציאות המוגברת של מיקרוסופט משקפי המציאות המוגברת של מיקרוסופט

בסרטון שהציגה החברה מודגמות יכולות כמו הצגת מודלים תלת ממדיים, חיוויים או ממשק משתמש שמשתלבים בסביבה המציאותית ונראים כחלק טבעי ממנה. התצוגה שנראית לעיני המשתמש דומה יותר מכל להולגרמות שמוכרות מסרטי המדע הבדיוני, אם כי לא מדובר בהולוגרמה אמיתית אלא במשקפיים שמסוגלות להדמות אותן בצורה חכמה מאוד. לדברי מיקרוסופט, התצוגה תאפשר למהנדסים לבחון בעולם המציאותי מודלים תלת ממדיים, למנתחים להתאמן בהליכים מורכבים ולגיימרים ליצור סביבת משחקת חובקת ועוטפת כל.

אפליקציות שמשתלבות בבית שלכם אפליקציות שמשתלבות בבית שלכם אפליקציות שמשתלבות בבית שלכם

למערכת עדשות שקופות שמסוגלות להקרין תמונות תלת ממד באיכות HD, וחיישנים מתקדמים לניתוח ועיבוד הסביבה של המשתמש. בקרבי המכשיר הטמיעה מיקרוסופט מעבד חדש שפיתחה, אותו היא מכנה מעבד הולוגרפי, שנועד לבצע את המשימות הייחודיות של המכשיר. וזאת, ללא צורך במצלמות חיצוניות, חיבור חוטי או חיבור לסמארטפון או למכשיר אחר לצורך התפעול השוטף. מיקרוספט כבר משתפת פעולה עם מפתחים ליצירת אפליקציות למכשיר החדש והמסקרן, אם כי נראה שבשלב הראשון אלו יהיו בסיסיות יחסית ולא יכללו יכולות מותקדמות כמו אלו שהבטיחה החברה.

כלי מעניין למעצבים ומהנדסים כלי מעניין למעצבים ומהנדסים כלי מעניין למעצבים ומהנדסים

אף שקשה לשפוט מדמו שכזה בלבד, המצגת שערכה החברה עשתה רושם חזק ועל פניו נראה שלמיקרוסופט Hololens יש לכל הפחות פוטנציאל להיות לחולל מהפכה באופן האינטראקציה שלנו עם טכנולוגיה. המכשיר עושה הרבה ממה שאפשר היה עד עתה רק לדמיין שמשקפיים חכמים יעשו בעתיד, ונראה כבעל יכולות מרשימות במיוחד. החסרון הבולט ביותר שניתן להבחין בו בשלב ראשוני זה הוא גודל המוצר.

 

בנוסף, החברה הציגה באירוע את הסרפס Hub - מסך מחשב בגודל 84 אינץ' שנועד לארגונים. יש לו מסך מגע, שתי מצלמות ויכולות זיהוי תנועה. הוא נועד עבור משתמשים ארגוניים, בתוך לוח אינטראקטיבי לחדרי ישיבות. החברה פיתחה עבורו כמה יישומים יעודיים שיאפשרו עבודה משותפת של מספר משתמשים בו זמנית  

שיפורי ממשק

טרי מאיירסון, מנהל ווינדוס במיקרוסופט, הציג את החידושים בממשק ווינדוס, שחלקם כבר נראו באירוע חשיפת מערכת ההפעלה בספטמבר. למשל, חזרתו של תפריט ההתחל (Start) האהוב, בתוספת אפשרות להגדיל אותו לכל המסך, שמקבילה למסך הראשי בווינדוס 8 כיום. ניתן לפתוח תפריט התראות בצד ימין של המסך, שגם מספק גישה מהירה להגדרות כמו הפעלת/כיבוי מצב טיסה או WiFi.

אותה מערכת הפעלה, הרבה מכשירים שונים אותה מערכת הפעלה, הרבה מכשירים שונים אותה מערכת הפעלה, הרבה מכשירים שונים

למשתמשי מחשבים היברידיים, מערכת ההפעלה גם מזהה מעבר בין תצורת מחשב לתצורת טאבלט ומאפשרת מעבר מהיר וכמעט אוטומטי בין ממשקי משתמש שמותאמים לחוויית השימוש – שיפור משמעותי לעומת ווינדוס 8 שבמסגרתה המעבר לא היה חלק או אוטומטי. בתצוגת הטאבלט, ניתן להציג שני יישומים זה לצד זה, או לבחור את תצוגת המחשב המסורתית יותר ולהציג יישומים בממשק חלונאי מוכר.

שדרוג בחינם, לשנה הראשונה שדרוג בחינם, לשנה הראשונה שדרוג בחינם, לשנה הראשונה

הגרסה של ווינדוס 10 לטאבלטים עם מסכים של שמונה אינץ' ומטה ולסמארטפונים מגיעה עם ממשק משתמש אחד, שדומה מאוד לממשק האריחים המוכר והמוצלח של ווינדוס פון, עם כמה שדרוגים - כמו אפשרות לצפות באפליקציות האחרונות שהותקנו, מרכז פעולות עם יכולות משופרות ומסך הגדרות פשוט וברור יותר.

בעת הקלדת טקסט ניתן להקטין את המקלדת להקלדה קלה ביד אחת, או פשוט להכתיב את הטקסט. אפליקציית המסרים המידיים מאפשרת ריכוז במקום אחד של הודעות שהתקבלו באפליקציות אחרות, כמו סקייפ, ומאפשרת מעבר מהיר בין סוגי ההתכתבויות השונים (הודעות SMS, סקייפ ועוד).

לדבר במקום להקליד

ג'ו בלפיור, סמנכ"ל מערכות הפעלה במיקרוסופט, הציג את שילוב קורטנה בווינדוס 10. קורטנה היא רכיב ההפעלה הקולי – סייעת חכמה – שהוכחה בעבר כמדויקת ומהירה במיוחד. קורטנה עברה שדרוג נרחב ועתה ניתן לבצע באמצעותה פעולות מורכבות מבעבר כמו לקבל תשובות לשאלות כלליות (למשל, מה שכר הלימוד באוניברסיטה מסוימת), הכתבת מיילים והצגה אוטומטית של מידע רלוונטי לפי העדפות המשתמש כמו מניות או עדכוני חדשות.

ג ג'ו בלפיור מדבר עם קורטנה ג

בנוסף לפעולות אלו, שמוכרות גם מחוויית השימוש במובייל, במחשב האישי ניתן ליזום חיפוש קולי של קבצים לפי נושאים וסוגים (למשל, לבקש להציג "תמונות מדצמבר" או מצגות פאוור פוינט בנושא מסוים). בנוסף, ניתן להפעיל את קורטנה באמצעות הקלדת פקודות, ולא רק באמצעות דיבור.

גם לדבר, גם להקליד. איך שאתם מעדיפים גם לדבר, גם להקליד. איך שאתם מעדיפים גם לדבר, גם להקליד. איך שאתם מעדיפים

 

אפליקציות שחוצות פלטפורמות

 

חידוש מרכזי ומשמעותי הוא יישומים אוניברסליים, שנועדו ליצור חוויית משמש דומה ככל האפשר בלי תלות בסוג המכשיר שאתו עובד המשתמש ותוך שימוש באותו קוד תוכנה למכשירים השונים. מיקרוסופט יצרה גרסה אוניברסלית לתוכנת המייל ולוח השנה של אאוטלוק, שכוללת יכולות שהותאמו למסכי מגע כמו ניהול תיבת אינבוקס באמצעות מחוות סווייפ. יכולות אלו עובדות בצורה דומה גם במחשב האישי.

אפליקציית גלריית התמונות של ווינדוס 10 אפליקציית גלריית התמונות של ווינדוס 10 אפליקציית גלריית התמונות של ווינדוס 10

אפליקציית תמונות אוניברסלית של מיקרוסופט כולל סנכרון אוטומטי של תמונות בין כלל המכשירים וממשק משתמש בעל עיצוב ויכולות דומה למובייל ולמחשב. בדומה למה שנהוג כיום במכשירי ווינדוס פון, גם מכשירי מובייל עם ווינדוס 10 יכללו גרסת מובייל של חבילת התוכנות אופיס, שהותאמה לעבודה במסכי מגע תוך שמירה על היכולות העשירות של התוכנות מגרסת ה-PC.

 

אקספלורר מת, יחי ספרטן

כצפוי, חשפה מיקרוסופט את ספרטן - דפדפן חדש שעתיד להחליף את האקספלורר הוותיק. השם נבחר, בדומה לקורטנה, מתוך משחק Halo הפופולרי – מה שכנראה נועד לפנות לרחשי ליבם של גיימרים. לספרטן ממשק משתמש שמותאם לשפה העיצובית של ווינדוס 10 והוא כולל יכולות כמו ציור סימנים וכתיבת הערות על עמודי אינטרנט או הוספת פתקיות הערות לעמוד ושמירת או שיתוף כל השינויים הללו באמצעות כלי השיתוף המובנים של מערכת ההפעלה.

דפדפן ספרטן דפדפן ספרטן דפדפן ספרטן

יכולת אחרת מאפשרת להציג עמודים בניכוי תוכן שאינו רלוונטי למאמר שמוצג. כמו כן, ניתן ליצור רשימת קריאה שתסנתכרן בין המכשירים השונים ותשמור את התכנים לקריאה לא מקוונת. שתי יכולות אלו קיימות מזה זמן רב כבר בדפדפן ספארי של אפל.

ספרטן גם כולל אינטגרציה מובנת עם קורטנה, שיודעת למשל לזהות מתי משתמש מתחיל לבצע חיפוש כמו מזג האוויר באזורו, ולהציג את התשובה עוד לפני סיום השאילתא. קורטנה יכולה גם להציג מידע רלוונטי למשתמש בעת ביקור באתרים מסוימים. למשל, אם המשתמש גולש באתר מסעדה, קורטנה מציגה אוטומטית מידע רלוונטי כמו הוראות הגעה, ביקורות מ-yelp, אפשרות להזמנת מקום במסעדה וגם יכולות משעשעות כמו קבלת מידע מיידי על רכיבים שנכללים במנות שמגישה המסעדה.

פרטי מסעדה שמוצגים כשנכנסים לאתר שלה פרטי מסעדה שמוצגים כשנכנסים לאתר שלה פרטי מסעדה שמוצגים כשנכנסים לאתר שלה

אקסבוקס מגיעה למחשב

לגיימרים, מיקרוסופט משלבת בווינדוס 10 יכולות מקונסולת אקסבוקס, ובפרט משירות אקסבוקס לייב, באמצעות אפליקציית אקסבוקס ייעודית. האפליקציה מציגה את כל משחקי המשתמש מהאפליקציות השונות, את רשימת החברים וההודעות שקיבל ואת הפעילות שביצע במשחקים השונים בפלטפורמות השונות. באמצעות האפליקציה ניתן ליצור ולשתף קליפים ממשחקים ולצפות בקליפים של חברים. בנוסף, ניתן לשתף ולהציג הישגים ממשחקים וכמובן - להוריד משחקים חדשים. ציבור הגיימרים הוא קהל חשוב מאוד עבור מיקרוסופט, משום שלצד הצלחת קונסולת האקסבוקס, נתח עצום מחובבי המשחקים מעדיף דווקא את ה-PC הוותיק בתור פלטפורמת משחק מרכזית.

אפליקציית אקסבוקס למחשב אפליקציית אקסבוקס למחשב אפליקציית אקסבוקס למחשב

שדרוג מפתיע ומעניין הוא אפשרות סטרימינג של משחקים מקונסולת אקסבוקס One לכל מכשיר ווינדוס 10 של המשתמש. יכולת זו מאפשרת לשחק במשחקים שמותקנים על הקונסולה כל מכשיר תומך שנמא על אותה רשת WiFi, מבלי להיות כבול לקונסולה. מה שאולי ישמח את השחקנים, עשוי להטריד מאוד את מפתחות המשחקים המתמקדות ב-PC ואת החברות שמייצרות ציוד ייעודי לגיימינג ככרטיסי מסך וציוד היקפי. זאת, משום שחיבור הקונסולה למחשב גורם לשתי הפלטפורמות להתחרות זו בזו באותה הזירה. מיקרוסופט אולי תרוויח מכך, אך לא ברור מה ישיגו שותפותיה בתחום המשחקים.

את האירוע סגר מנכ"ל החברה סאטיה נאדלה, שאמר: "אנחנו חייים בשביל הרגעים הקסומים שלנו. ווינדוס 10 ומחשוב הולוגרפי הם רגע כזה של התקדמות משמעותית. היום הוא יום גדול לווינדוס ולמשמעות שלה בעבור הלקוחות, השותפים שלנו ובעבור מיקרוסופט. זו התחלה של קטגוריות חדשות, חוויות חדשות והזדמנויות חדשות. אנחנו רוצים לעבור ממצב שבו אנשים צריכים את ווינדוס למצב שבו הם בוחרים ואוהבים את ווינדוס. המשימה של מיקרוסופט היא לאפשר לכל אדם וארגון לעשות ולהשיג יותר, ונבצע אותה באמצעות התמקדות בדברים הייחודיים שאנחנו מסוגלים לעשות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות