אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשק ממשיך להתאושש: המדד המשולב עלה בדצמבר ב- 0.3% צילום: בלומברג

המשק ממשיך להתאושש: המדד המשולב עלה בדצמבר ב- 0.3%

קצב גידולו של המדד המשולב בחודשים האחרונים גבוה מזה שנרשם בחודשים מרץ-יולי. בסיכום כל שנת 2014, עלה המדד המשולב בממוצע שנתי ב- 2.1%

21.01.2015, 16:33 | אמנון אטד

המשק ממשיך להתאושש מהנסיגה שנרשמה בו בחודשי הקיץ בעקבות מבצע צוק איתן. המדד המשולב למצב המשק שמחשבת חטיבת המחקר של בנק ישראל עלה בדצמבר ב- 0.3%, ובמקביל עדכן היום (ד') בנק ישראל כלפי מעלה את כל מדדי שלושת החודשים הקודמים.

חשיבותו הגדולה של המדד המשולב של בנק ישראל, המחושב כסיכום השינויים בכמה סעיפי משנה שמייצגים היבטים שונים של הפעילות במשק בחודשיים האחרונים, היא ביכולתו לאבחן תפניות בפעילות הכלכלית במשק בזמן אמת.

קצב גידולו של המדד המשולב בחודשים האחרונים גבוה מזה שנרשם בחודשים מרץ-יולי. לדברי בנק ישראל, "המדד המשולב לדצמבר הושפע לטובה מעלייה ביבוא של מוצרי צריכה ומעלייה של יתר מדדי סחר החוץ. שיעור המשרות הפנויות המשיך לעלות ברציפות מחודש ספטמבר ותרם גם הוא לקצב עלייתו של המדד. לעומת זאת, מדדי הייצור התעשייתי והפדיון בשירותים לחודש נובמבר מיתנו את קצב גידולו של המדד המשולב".

בנייה, צילום: אלכס קולומויסקי בנייה | צילום: אלכס קולומויסקי בנייה, צילום: אלכס קולומויסקי

בסיכום כל שנת 2014, עלה המדד המשולב בממוצע שנתי ב- 2.1%, לעומת עלייה גדולה יותר של 3.4% שנרשמה בו בשנת 2013. לדברי בנק ישראל, "האטת קצב גידולו של המדד המשולב עולה בקנה אחד עם האטת קצב הצמיחה של התוצר העסקי מ- 3.4% בשנת 2013 ל- 2.5% השנה.

להאטת קצב גידולו של המדד השנה תרמו בעיקר הירידה בהתחלות הבנייה, ההאטה בקצב הגידול של מדדי הפדיון במסחר ובשירותים, וכן האטה קלה ביצוא הסחורות. במהלך השנה הואט קצב הגידול החודשי של המדד עד כדי קיפאון בחלק מהחודשים (בין השאר בעקבות מבצע צוק איתן), ואילו בחודשים האחרונים חזר המדד לגדול בקצב מהיר יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות