אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
2014 בגמל: עופר אליהו לא מצליח לעצור את הפדיונות במגדל

2014 בגמל: עופר אליהו לא מצליח לעצור את הפדיונות במגדל

חברת הגמל וההשתלמות של מגדל איבדה 5% מנכסיה ב־2014 לטובת המתחרות. חברת הגמל של אלטשולר שחם גייסה 4.8 מיליארד שקל

22.01.2015, 07:57 | רחלי בינדמן

חברות הגמל וההשתלמות סיימו שנה מוצלחת עם תשואה חיובית ממוצעת של 5.3%. היקף הנכסים של חברות הגמל צמח במצטבר ב־17 מיליארד שקל והסתכם ב־274 מיליארד שקל בסוף 2014. רוב העלייה מיוחסת לתשואה, שכן בגמל יש יותר יציאת כספים מכניסה של כספים חדשים, בעוד ההשתלמות ממשיכה לצמוח.

קראו עוד בכלכליסט

ילין לפידות במקום השני בגיוסים גם ב־2014

בית ההשקעות אלטשולר שחם, בניהולו של גילעד אלטשולר ורן שחם, ממשיך בתנופה וחברת הגמל שלו מסיימת גם את 2014, בדומה ל־2013, כשיאנית הגיוסים. העברות הכספים מהמתחרות הסתכמו ב־4.8 מיליארד שקל ב־2014 — כ־15% מנכסי חברת הגמל של בית ההשקעות. חברת הגמל של אלטשולר שחם כבר מנהלת נכסים בהיקף של 32 מיליארד שקל ומתברגת במקום הרביעי בהיקף נכסי הגמל אחרי פסגות, מיטב דש וכלל ביטוח. היא עוקפת את הראל, שחברת הגמל שלה מנהלת נכסים בהיקף של 24.7 מיליארד שקל.

גם בדצמבר היתה חברת הגמל של אלטשולר שחם שיאנית הגיוסים מהמתחרות עם העברות של 469 מיליון שקל. ההצלחה של אלטשולר שחם היא תולדה של תשואות גבוהות בטווח הארוך של שלוש וחמש השנים האחרונות. זאת חרף חולשה במחצית השנייה של 2014 בשל החשיפה לענף האנרגיה שסבל ממשבר. בנוסף, אלטשולר שחם הציעה במהלך השנה מבצעים מפתים לסוכני הביטוח לגיוס לקוחות מהמתחרות.

חברת הגמל של ילין לפידות מתברגת, בדומה לשנה שעברה, במקום השני במפת ההעברות החיוביות עם גיוסים של 972 מיליון שקל במהלך 2014 — כ־6% מנכסיה. עם זאת, במחצית השנייה של 2014 התרחשה ירידה עקבית בהעברות לילין לפידות וזאת בעקבות היחלשות בביצועי חברת הגמל. ילין לפידות, בניגוד לאלטשולר שחם, לא מפעילה מאמצי שיווק וגיוס אגרסיביים.

גילעד אלטשולר, צילום: עמית שעל גילעד אלטשולר | צילום: עמית שעל גילעד אלטשולר, צילום: עמית שעל

המבצעים לסוכנים עוזרים להראל לגייס מהמתחרות

חברת הביטוח מגדל, בשליטת שלמה אליהו ובניהולו של בנו עופר אליהו, שעושה מאמצים רבים לשמור על קשר טוב עם סוכני הביטוח, עדיין מאבדת כמויות גדולות של כספים למתחרות שלה. כאשר אליהו רכש את השליטה במגדל לפני שנתיים וחצי, הוא הכריז כי הוא מחסל את כל פעילות הביטוח של מגדל בתחום הביטוח הכללי ושמעתה מגדל תעבוד רק עם סוכנים. בנוסף, אליהו מתבטא רבות לגבי חשיבות הסוכנים למגדל, שמחזיקה, אגב, במערך סוכנויות הביטוח הגדול בישראל.

מגדל מחזיקה בקרן ההשתלמות הגדולה בישראל, קהל, שמהווה את עיקר נכסי חברת הגמל שלה, המנהלת 15.7 מיליארד שקל נכון לסוף 2014. במהלך שנה שעברה איבדה חברת הגמל וההשתלמות של מגדל כ־5% מנכסיה לטובת העברות למתחרים — פדיונות של 800 מיליון שקל. אפשר לתלות את ההעברות בתשואות לא מזהירות של חברת הגמל, אלא שגם בחברת הגמל של הראל סיימו את 2014 בתשואות בינוניות, ובכל זאת הצליחו להעביר מהמתחרות 590 מיליון שקל. אחת הסיבות לכך היא שהראל מציעה מבצעים מפתים לסוכני הביטוח בתמורה לגיוס לקוחות.

מיטב דש ממשיכה לסבול מפדיונות

חברת הגמל של מיטב דש אמנם הקטינה דרמטית את היקף הפדיונות שלה לעומת שנים קודמות, שבהן נפדו ממנה מאות מיליוני שקלים, אך בניגוד להצהרות מוקדמות כי תעבור להעברות חיביות ממתחרות, דבר זה לא קרה בשנת 2014. כאשר בסך הכל מסיימת חברת הגמל של מיטב דש את 2014 עם יציאת כספים של 196 מיליון שקל. בימים אלו מפעילה מיטב דש מאמצים כבדים להחדיר לשוק את המוצר החדש שלה — גמל משולב עם מרכיב ביטוח חיים, שיחליף את ביטוחי המנהלים. 2015 תהיה שנת מבחן להצלחת המהלך הזה, שאותו מוביל יו"ר חברת הגמל של מיטב דש רונן טוב.

חברת הגמל הגדולה בענף של בית ההשקעות פסגות סוגרת את השנה עם העברות שליליות של 523 מיליון שקל, אם כי ביחס להיקף התיק מדובר בשיעור נמוך של 0.97%. הנתונים של משרד האוצר לא כוללים העברה של 400 מיליון שקל של נכסי הגמל של עמיתי ארגון חבר, שעברו לפסגות במהלך 2014 מהמתחרה מיטב דש.

חברת הגמל שרשמה את היקף הפדיונות הגבוה ביותר ביחס להיקף נכסיה היא אנליסט עם פדיונות של 264 מיליון שקל ב־2014 — 5.2% מסך נכסיה. דבר זה מפתיע שכן בשנת 2014 הציגה אנליסט תשואות טובות באופן יחסי לענף, עד דצמבר שבו רשמו קופותיה תשואות חסר משמעותיות ביחס לענף.

גם כלל, חברת הגמל השלישית בגודלה בענף, מתמודדת עם העברות שליליות. ב־2014 יצאו מכלל כ-873 מיליון שקל — 2.4% מנכסיה. בחטיבת ההשקעות של כלל התמודדו ב־2014 עם גל עזיבות של מנהלי השקעות. בחברת הביטוח מקווים כי המינוי הטרי של ענת לוין כמנהלת ההשקעות הראשית של הקבוצה יוביל ליציבות וישפר את התשואות, מה שיעודד גיוסים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות