אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
Hololens של מיקרוסופט: טכנאי וירטואלי בבית, טיול על מאדים

Hololens של מיקרוסופט: טכנאי וירטואלי בבית, טיול על מאדים

בדיקות ראשונות של משקפי המציאות המוגברת שנחשפו אמש מגלות שמדובר במערכת מרשימה וייחודית: ביכולתה לשלב אלמנטים וירטואליים מורכבים בחדרים פיזיים. ואולם, הסוקרים טענו שאינה חפה ממגבלות בתחום הממשק

22.01.2015, 13:49 | עומר כביר

משקפי הולולנס (HoloLens) של מיקרוסופט מספקים חוויה חדשנית ומרשימה ביותר - ולמרות מגבלות ובעיות רבות שמתגלות משימוש באב הטיפוס עדיין יש להם פוטנציאל עצום להפוך לחולל מהפכה אמיתית בשוק המחשוב והטכנולוגיה הצרכנית; כך מסכמים מרבית כתבי הטכנולוגיה שזכו להתנסות ראשונית במשקפי המציאות המוגברת המסקרנים שחשפה מיקרוסופט אמש.

קראו עוד בכלכליסט

המשקפיים, שהוצגו במסגרת אירוע החשיפה הרשמי של ווינדוס 10, נמצאים באמצע הדרך בין גוגל גלאס לקסדת המציאות המדומה אוקולוס ריפט שמפתחה החברה הבת של פייסבוק, ומסוגלים להציג אלמנטים תלת ממדיים דמוי הולוגרמה שמוקרנים על גבי סביבת המשתמש ומשתלבים בה.

טיול על כוכב אחר

"הם גדולים ומוצקים יותר מגוגל גלאס, אבל הרבה פחות קופסתיים מאוקולוס ריפט", תיארה אותם כתבת וויירד, ג'סי המפל, שזכתה להצצה ראשונית כבר באוקטובר. "זה אב טיפוס מדהים. הוא מעצים את היכולות המיוחדות של קינקט ומצלמת העומק של המכשיר מסוגלת לזהות את תנועת היד שלי גם כשהיא מתוחה לגמרי. חיישנים מציפים את המכשיר בטרה-בייטים של מידע, ובכל זאת המחשב לא מחמם את הראש והאוויר החם נפלט מהצדדים".

הטכנאי הווירטואלי הטכנאי הווירטואלי הטכנאי הווירטואלי

בהדגמה הראשונה, המפל נכנסה לחדר ובו חוטים חשופים וכמה כלי עבודה. “אחרי שהרכבתי את הקסדה, הופיע מולי חשמלאי בשיחת סקייפ. הוא מצייר מעגל מסביב לאחד המכשרים ומסביר לי איך להשתמש בו לבדיקת החוטים החשופים. לאחר מכן הוא מסביר לי איך להתקין מתג חשמל באמצעות איור חצים הולוגרפיים על הקיר. אחרי חמש דקות, אני מפעילה את המתג”.

בדמו אחר התנסתה המפל בהדמיה של סיור על פני מאדים. “הקרקע יבשה ומאובקת, וכל כך מציאותית שהרגליים שלי רועדות כשאני צועדת. הן לא מאמינות למה שהעיניים רואות. השמש זורחת בבהירות ומטילה צללים שחורים מתחת לרגליי".

משקפי הולולנס משקפי הולולנס משקפי הולולנס

לדברי המפל, להולולנס אין מקלדת והמכשיר נשלט באמצעות מחוות קול ותנועה. "אם הן לא יעבדו בצורה מושלמת מההתחלה, הצרכנים ידחו את המכשיר, ובמהירות. משזה נאמר, לא היו תקלות בשלושה דמואים נוספים שביצעתי. שיחקתי משחק שבו דמות קופצת סביב חדר אמיתי, ואוספת חפצים שפוזרו בו. פיסלתי צעצוע וירטואלי שאפשר להדפיס במדפסת תלת ממד. ושיתפתי פעולה עם מעצב אופנועים מספרד באמצעות סקייפ לצורך צביעת פגוש".

מיינקראפט אצלך בסלון

לבן גילברט מאנגאדג'ט הייתה ביקורת חריפה יותר על הולולנס. "האם הם עובדים? כן, הם עובדים. האם הם עובדים טוב? זו שאלה הרבה יותר מורכבת", הוא כתב. "במצב הנוכחי, הולולנס עוד לא מוכנים לציבור הרחב, והדמואים דורשים השקעה ארוכת טווח. אז איך חוויית השימוש בהולולנס? אומר את זה בצורה הכי נחמדה שאפשר: היא די על הפנים. במצב הנוכחי, ההרגשה היא שמישהו לופת את הראש שלך. אפשר להרגיש את החום שנפלט מהמאוורר. זה כאילו עונדים מחשב על הצוואר, מה שבאמת קורה".

סביבה וירטואלית שמשתלבת בסביבה האמיתית סביבה וירטואלית שמשתלבת בסביבה האמיתית סביבה וירטואלית שמשתלבת בסביבה האמיתית

עם זאת, גם הוא מספר על חוויה ויזואלית מרשימה, ומתאר בהתלהבות גרסה של המשחק הפופולרי מיינקראפט שהותאמה למשקפיים: "זה מיינקראפט בסלון שלך, מילולית. העולם שאתה בונה קיים מסביבך. יצרתי כמה חרקים, שחפרו חור ממש לתוך ספסל אמיתי בחדר הדמו. ואז יכולתי להביט דרך החור ולראות את העולם שמאחוריו. כשיצרתי חור בקיר החדר, עפו מתוכו עטלפים ועולם חדש לחלוטין נגלה".

עבודה משותפת על אלמנטים וירטואליים עבודה משותפת על אלמנטים וירטואליים עבודה משותפת על אלמנטים וירטואליים

"בשעה שהאפקטים מרשימים, האינטראקציה עצמה הייתה פחות מוצלחת. במקום להיות מסוגל לתפוס כבשה בידיים, יכולתי רק לתקשר במחוות קול או ביצוע תנועת נקישה באצבע. מה שאפשר לעשות עם המשקפיים מרשים מאוד, בכל פעם. ביצוע שיחת סקייפ עם אדם אחר שמולבשת על פני העולם האמיתי, כשאותו אדם יכול לסמן להדגיש עצמים בעולם שלי, זה דבר מרשים מאוד. לא נוחים ככל שיהיו במצב הנוכחי, משקפי הולולנס ממצים את מלוא הפונטציאל מהחוויה”.

גילברט מצביע על כמה בעיות משמעותיות בחוויית השימוש שבגינן ברור שהמוצר לא מוכן עדיין לשוק הצרכני. "הרזולוציה חדה, אבל שדה הראייה מוגבל מאוד. יש אזור מלבני במרכז שדה הראייה שמשמש כ'חלון' אל תוך המציאות שהולולנס מציגים. בגלל מגבלה זו הולונס אינם קסדת מציאות מדומה, וגם לא המשקפיים מבחזרה לעתיד 2 שכולנו מחכים להם. מגבלה זו מונעת ממך מלהשתמש במלוא שדה הראייה העצום שלך, ומביצוע אינטראקציה מלאה עם כלל המציאות שסביבך. והאם זו לא אמורה להיות המטרה של המשקפיים? סוגיה בעייתית נוספת מבחינתי הייתה שהתמונה שמוקרנת די שקופה, מה שגורם לחוויה להרגיש פחות אמיתית. ניטור המציאות, כלומר איך המשקפיים מפרשים את מנח הראש ביחס לעולם, הוא התכונה שעובדת בצורה הטובה ביותר. אי אפשר לזוז מהיר מאוד, אבל לא היו לי בעיות כשהסתובבתי או התכופפתי בפתאומיות".

התראות ומידע שפשוט משתלבים במטבח התראות ומידע שפשוט משתלבים במטבח התראות ומידע שפשוט משתלבים במטבח

"האם זה מוצר רע?” שאל גילברט לסיכום. “לא. אלוהים אדירים, לא. הם מרשימים מאוד. מדובר בכניסה חדשה לשוק שבעיקרון לא קיים עדיין, וכל הכבוד למיקרוסופט על כך. באותו זמן, למיקרוסופט יש עדיין דרך ארוכה לעבור לפני שיהיה לא משהו שנרצה להשתמש בו בבית. אבל כשזה יקרה, הולולנס יכולים להיות משהו ממש מיוחד".

שיא השאפתנות של מיקרוסופט

הנסיינים השונים לא זכו לשימוש חופשי בהולולנס וכולם עברו חוויה מובנת ומודרכת של כמה דמואים שהכינה מיקרוסופט, ולכן התיאורים השונים דומים וההבדל העיקרי הוא במסקנותיהם. "הולולנס יוצרים חוויה סוריאליסטית ומספקת, אבל אני רוצה יותר", כתב נייט ראלף ב-cnet. "נכון לעכשיו, אפשר לשלוט בהם רק עם המבט ומחוות נקישה עם אצבע אחת. זה עובד בסדר, אבל דרושות מחוות מתוחכמות יותר כדי לחקות את החיים האמיתיים. ואולם, כבר בשלב כזה מוקדם הולולנס יוצרים חוויית מציאות מוגברת שמעולם לא ידעתי שאני רוצה, ועכשיו אני רוצה אותה שוב ושוב. אני רוצה לערוך פגישות עם הולולנס, אני רוצה לעבוד בעולם המופלא הזה, לבנות מבוך מפותל בדירה הקטנה שלי. אבל חשוב יותר, אני רוצה לראות לאן מיקרוסופט תיקח את זה בשלב הבא".

טום וורן מ-The Verge סיכם את התרשמותו כך: "הולולנס הם מיקרוספט בשיא שאפתנותה, הימור על עתיד עולם המחשוב, עתיד ווינדוס והעתיד של מיקרוסופט עצמה. בעוד החברה מתקשה בשוק המובייל, היא רוצה להוביל את הדבר הבא של עולם המחשוב. הולולנס הם פרויקט אמיץ ומרשים של חדשנות אמיתית, משהו שחסר בעבר למיקרוסופט. זו גם דוגמה לחוויה שמסירה את מכשולי הטכנולוגיה המורכבת ומאפשרת לך לחוות את מה שחשוב באמת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות