אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: טבע דחתה הצעת רכש על ידי חברת פייזר צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

דיווח: טבע דחתה הצעת רכש על ידי חברת פייזר

לפי סוכנות בלומברג, חברת הענק האמריקאית ביקשה לרכוש את טבע בשנה שעברה, וזאת במסגרת תוכנית ההתרחבות שלה ולאחר שנכשלה בכוונתה לרכוש את אסטרהזנקה הבריטית

24.01.2015, 09:42 | בלומברג

ענקית התרופות האמריקאיתפייזר הציעה לרכוש את חברת טבע הישראלית, וזאת במסגרת תוכניות ההתרחבות שלה, כך פרסמה אתמול (ו') סוכנות בלומברג. לפי הדיווח, טבע, ששוויה מוערך ב-50 מיליארד דולר, דחתה את ההצעה על הסף, ועל כן לא הוגדר כל תוואי להסכם. שתי החברות סירבו להגיב. מניית טבע שנסחרת בוול סטריט עלתה אמש ב-2.4% ל-59.88 דולר אחר שכבר הגיעה לרמה של 5.8%. מניית פייזר ירדה ב-1.1% ל-32.45 דולר.

קראו עוד בכלכליסט

הפנייה של פייזר לטבע מדגישה את החשיבות שמייחסת החברה למציאת אופציות חדשות לאחר שנכשלה ברכישת חברת אסטרהזנקה הבריטית ב-120 מיליארד דולר. אסטרהזנקה הייתה בבחינת יעד השתלטות אטרקטיבי עבור פייזר בשל פעילותה בתחום האונקולוגיה והייתה מאפשרת לה להעתיק את כתובתה לאירופה ולקצץ בעלויות המס. 

המנכ"ל ויגודמן, צילום: אוראל כהן המנכ"ל ויגודמן | צילום: אוראל כהן המנכ"ל ויגודמן, צילום: אוראל כהן

באוקטובר אמר מנכ"ל פייזר, איאן ריד, כי החברה מרגישה שעליה להרחיב את תחום החדשנות שלה. פייזר איבדה מספר פטנטים על תרופות רווחיות ועל כן עליה למצוא מקורות הכנסה אחרים. "אני בהחלט רואה דחיפות בצורך לנצל את המאזן ואת המזומנים שלנו כדי להשיג עסקאות רווחיות המוסיפות לחברה ערך מוסף ובוודאי יצמיחו את הכנסותינו בשדה החדשנות. אנו עורכים חיפוש אגרסיבי ובודקים את כל האלטרנטיבות", אמר ריד.

ההשתלטות מלאה על טבע הייתה מעמידה בפני פייזר מספר קשיים בלתי מבוטלים, אך פעילותה של טבע בתחום התרופות הגנריות הייתה יכולה לעזור לה לחזק את פורטפוליו הפעילות שלה בתחום התרופות ללא פטנט ולאפשר לה לפצל את פעילותה לחברה נפרדת.

תרופות רווחיות של פייזר אמנם איבדו את הבלעדיות שלהן על הפטנט אולם הן עדיין מכניסות לחברה רווחים ומצריכות מעט השקעה. טבע מייצרת את הגרסה הגנרית של Diovan של פייזר שנועדה לטיפול ביתר לחץ דם, את מדלל הדם Plavix ואת הגרסה הגנרית לאנטיביוטיקה אמוקסיצילין.

בנובמבר הכריזה פייזר על שותפות עם חברת התרופות הגרמנית מֶרק שתבסס את דריסת הרגל של החברה האמריקאית בתחום האונקולוגיה. פייזר קיבלה ממרק זכויות על תרופה ניסיונית שהינה אחת מקבוצת תרופות חדשות בתחום הסרטן. פייזר עודנה מחפשת הזדמנויות רכישה לאחר הכישלון עם אסטרהזנקה, ובין השאר ניהלה מגעים עם אקטביס בטרם הסכימה האחרונה לרכוש את אלרגן, כך מסר לבלומברג אחד מהגורמים המקורבים לעניין.

טבע מצדה מחפשת גם כן הזדמנויות רכישה. מאזן המזומנים של החברה מספק לה "די והותר משאבים" לחפש רכישות, אמר המנכ"ל ארז ויגודמן במצגת למשקיעים החודש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות