אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרצוג מבטיח: אקדם חקיקה למען דמי אבטלה לעצמאיים

בחירות 2015

הרצוג מבטיח: אקדם חקיקה למען דמי אבטלה לעצמאיים

כחלון: "נתקן את העיוות שבו העסקים הקטנים מחזיקים 30% מהעובדים ומקבלים 3% אשראי" לפיד: "לא ייתכן שלוחמים לא גומרים את החודש. נעלה את שכר החיילים ב-700 שקל"

25.01.2015, 10:47 | רוני זינגר ועמרי מילמן
יו"ר מפלגת העבודה - המחנה הציוני, יצחק הרצוג, ויו"ר מפלגת כולנו משה כחלון נאמו הבוקר (א') בפני כנס לעסקים קטנים ובינוניים ופרשו את עמדתם בנושא. יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד שהיה אמור לנאום גם הוא, ביטל את השתתפותו לאור מסיבת עיתונאים שקיים הבוקר ובה הודיע על דרישת מפלגתו להעלאת שכר החיילים המשרתים חובה ב-700 שקל לחודש.

קראו עוד בכלכליסט

ראשון דיבר הרצוג שמיקד את דבריו בהבטחה לקדם חקיקה למען דמי אבטלה לעצמאיים: "מדברים הרבה על קרנות לעסקים קטנים ובינוניים אבל למעשה אין בישראל מודל ממשלתי משמעותי שמביא שינוי, ויש מספיק דוגמאות כאלה בעולם. כשהייתי שר הרווחה ראיתי שסוגיית דמי האבטלה לעצמאים נתקעת בדיאלוג בין העצמאיים בישראל למשרד אוצר, לא הביטוח הלאומי. ראיתי שצריך למלא בריכה של מימון ועולה השאלה מה ההפרשה הנדרשת על ידי עצמאי לצורך זה. הפער שנוצר הוא קטן והפתרון הוא ניתן ואפשרי".

יצחק בוז יצחק בוז'י הרצוג. "אין מודל ממשלתי שמביא שינוי" | צילום: נמרוד גליקמן יצחק בוז

"העסקים הקטנים מחזיקים 30% מהעובדים ומקבלים 3% אשראי"

 

כחלון אמר בנושא: "אני לא נגד הטייקונים, אבל לכם אין נגישות כמו שיש להם אל מקבלי ההחלטות למעלה, אתם לא נפגשים איתם בסופי שבוע ולא על היאכטות", אמר הבוקר. כחלון סיפר ליושבי הכנס: "גם לי היה פעם עסק קטן. אני נאבקתי ונלחמתי כמוכם לקבל אשראי, לזכות במכרזים. אני בעד כלכלה חופשית, אבל מדינה צריכה לדעת לייצר הזדמנויות כדי לתת לעסקים לפרוח. כל אדם יודע שמחולל הצמיחה הגדול במשק זה עסק קטן ובינוני. אבל תראו מה קורה בארץ: העסקים האלה מחזיקים 30% מהעובדים וכמה אחוז באשראי אתם מקבלים? 3% אשראי. ואתם אלה שמחזיקים 30% מהאנשים שמביאים פרנסה הביתה". הוא הוסיף: "יש פה עיוות שצריך לתקן אותו. הטייקונים מגלגלים מיליונים ומקבלים תספורות מהקרנות שלנו, מקבלים מיליארדים לפעמים שלא מגייסים באמצעותם אפילו לא עובד אחד. אבל דמיינו מה ייתן עוד קצת אשראי לבית קפה אחד".

  

משה כחלון.  "אין לעסקים הקטנים נגישות כמו שיש לטייקונים אל מקבלי ההחלטות", צילום: אוראל כהן משה כחלון. "אין לעסקים הקטנים נגישות כמו שיש לטייקונים אל מקבלי ההחלטות" | צילום: אוראל כהן משה כחלון.  "אין לעסקים הקטנים נגישות כמו שיש לטייקונים אל מקבלי ההחלטות", צילום: אוראל כהן

 

כחלון הבטיח כי לכשייבחר ויגיע לעמדת השפעה, יפעל בשורה של צעדים למען בעלי העסקים הקטנים והבינוניים והבטיח לשנותם באמצעות תיקוני חקיקה: הגדלת אחוז האשראי לעסקים - "וצריך לטפל בזה דרך בנק ישראל". הדבר השני הוא הפחתת הרגולציה - לדברי כחלון, יש לאחד את "הטופסולוגיה" ואת שלל שלבי הרגולציה שעוברים בעלי עסקים קטנים ובינוניים שפותחים עסק. כחלון דיבר גם הוא על הצורך בקידום דמי האבטלה וקרנות פנסיה לעצמאיים, וכן דיבר על צורך בשינוי שיטת המכרזים: "גם פה החקיקה צריכה להשתנות כך שתהיה "העדפה או לפחות שיוויון במכרזים. לא יכול להיות שחנות ציוד משרדי שתבקש להתמודד על מכרז למוסד ממשלתי תצטרך להראות שיש לה פרישה בכל הארץ, כך מראש לא נותנים סיכוי לקטנים וזה פתיר בחקיקה".

 

"נעלה את שכר החיילים ב-700 שקל"

בתוך כך, שר האוצר לשעבר ויו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד הודיע כי יעלו את שכר החיילים ב-700 שקל. העלות המשוערת של המהלך, לפי "יש עתיד" נעה בין 1.2 ל-1.5 מיליארד שקל שתעלה בהדרגה לשנתיים.

יאיר לפיד. "ההוצאה של מערכת הביטחון על שכר הקבע עלתה ב-20%, בעוד ששכר החובה לא עלה בכלל", צילום: רותם מלנקי יאיר לפיד. "ההוצאה של מערכת הביטחון על שכר הקבע עלתה ב-20%, בעוד ששכר החובה לא עלה בכלל" | צילום: רותם מלנקי יאיר לפיד. "ההוצאה של מערכת הביטחון על שכר הקבע עלתה ב-20%, בעוד ששכר החובה לא עלה בכלל", צילום: רותם מלנקי

על פי התוכנית, יעלה שכר החיילים ב-700 שקל לחודש בשלוש פעימות, בצמוד להעלאת שכר המינימום. את ההודעה על כך עשה לפיד בכניסה לבסיס הקריה בתל אביב, יחד עם ח"כ יעקב פרי, ח"כ עפר שלח וח"כ אלעזר שטרן שהצטרף בשבוע שעבר למפלגה. לפיד הצהיר כי "יש עתיד" תדרוש לאחר הבחירות את העלאת שכר החיילים ותעמוד על כך, בכל מו"מ קואליציוני עתידי. לטענת המפלגה ח"כ שלח ושטרן, שרטטו תוכנית מקיפה ומדויקת של תקצוב העלאת השכר לחיילים ובתוכה המקורות התקציביים מהם אפשר לתקצב את התוכנית. המקורות התקציביים, על פי התוכנית, יהיו ברובם מתוך מערכת הביטחון עצמה - "בהתאם להמלצות ועדת גורן", על בסיסה מקדמים שלח ושטרן הצעת חוק. יתר המימון יגיע מתוספת תקציבית. כמובן שלאור המאבקים הקבועים של מערכת הביטחון עם האוצר על תוספות תקציביות במהלך שנת תקציב, מהלך שידרוש מהמערכת להפנות עוד משאבים לטובת משכורות החיילים הסדירים צפוי להתקל בקשיים.

לפיד אמר: "לא יכול להיות שחיילים, לוחמים, שנלחמו בצוק איתן, לא גומרים את החודש. אנחנו נילחם ונעלה את שכר חיילי החובה בצמוד לשכר המינימום. זה אפשרי וזה יקרה, בדיוק כמו שהעברנו מיליארד לניצולי השואה וכמו שעשינו את קייטנות החופש הגדול". ח"כ עפר שלח הוסיף: "בחמש השנים האחרונות, ההוצאה של מערכת הביטחון על שכר הקבע עלתה ב-20%, בעוד ששכר החובה לא עלה בכלל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
אני ביבי ואני לא דאגתי לחיילים שלנו
מעצבן אותי שרק עכשיו מעלים את השכר, בתור ראש ממשלה לא יכולת לדאוג לחיילנו?? למה אני אמא שלהם צריכה כל סופי שבוע שניים לממן לשני ילדיי את הוצאות הסופ"ש כי לביטחון אין מספיק כסף, או שאתם פשוט מעדיפים לשפוך כספים למחלקות מיותרות ואנשי קבע "הפנסיונרים"- וזה בדגש כי זה רק לכאורהה, הם עושים קריירה שנייה בגיל 45
ביבי , גילעון  |  26.01.15
לכל התגובות