אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירקטוריון הבורסה ממליץ לייקר תעריפים למשקיעים צילום: אוראל כהן

דירקטוריון הבורסה ממליץ לייקר תעריפים למשקיעים

בעוד מנכ"ל הבורסה יוסי ביינארט מבקש לעודד את המסחר בתל אביב, דירקטוריון מסלקת הבורסה מבקש לעדכן כלפי מעלה שורה של עמלות שמשלמים הבנקים ובתי ההשקעות. אלה צפויות להיות מגולגלות על ציבור המשקיעים

25.01.2015, 16:02 | רחלי בינדמן

מנכ"ל הבורסה יוסי ביינארט קורא מזה שנה לקדם צעדים לעידוד המסחר בבורסה בתל אביב. אלא שדירקטוריון מסלקת הבורסה של הבורסה דווקא חושב ההפך - וקורא לייקר תעריפים, באופן שעלול להרתיע משקיעים. 

קראו עוד בכלכליסט

דירקטוריון מסלקת הבורסה החליט בשבוע שעבר להמליץ לדירקטוריון הבורסה בראשות אמנון נויבך על העלאת עמלות. על פי ההמלצה, שיעור העמלה בעסקאות בבורסה ומחוץ לבורסה במניות ותעודות סל תעלה ל־0.005% (במקום 0.0035%); באג"ח קונצרניות תגיע העמלה ל־0.004% (במקום 0.0027%); באג"ח ממשלתיות מסוג "שחר", "ממשלתיות שקליות" ו"ממשלתיות קצרות" זו תעמוד על 0.0012% (במקום 0.0010%).

עוד ממליץ דירקטוריון המסלקה להעלות את עמלת המקסימום בגין מסחר וסליקה בעסקאות בבורסה ומחוצה לה מ־121 שקל ל־300 שקל. הדירקטוריון יעץ להעלות את שיעור דמי הניהול מ־0.0007% ל־0.0012%. גם את האגרה השנתית שמשלמות קרנות הנאמנות לבורסה מבקש הדירקטוריון להעלות מ־7,341 שקל ל־11,500 שקל.

מנגד מציע הדירקטוריון להפחית את עמלת המינימום בגין מסחר וסליקה בעסקאות בבורסה בניירות ערך. התעריף המומלץ: אגורה אחת. כל העמלות הללו, שיושתו על חברי הבורסה, יגולגלו על המשקיעים המבצעים השקעות דרך חברי הבורסה, קרי: הבנקים ובתי ההשקעות.

עוד הוחלט כי אם בנק ישראל יחייב את מסלקת הבורסה בגין שימוש במערכת RTGS, העלות תוטל על חברי מסלקת הבורסה. המערכת נועדה להפחית את הסיכון שבנפילת גורם פיננסי במערכת הבנקאית, והיא מבצעת סליקה סופית לתשלומים גדולים בזמן אמת. הדירקטוריון לא מדווח מהי עלות השימוש בה. במקביל ממליץ גם דירקטוריון מסלקת המעו"ף על עדכון כלפי מעלה של תעריפים.

יוסי ביינארט, מנכ"ל הבורסה, צילום: אוראל כהן יוסי ביינארט, מנכ"ל הבורסה | צילום: אוראל כהן יוסי ביינארט, מנכ"ל הבורסה, צילום: אוראל כהן

המלצתו היא להעלות עמלה על אופציות וחוזים עתידיים על מדדי ת"א־25 ות"א־100 מ־0.25 ל־0.35 שקלים. עם זאת, הוחלט להעניק הנחה על התעריף החדש ל־0.3 שקלים עד להודעה חדשה.

עוד מוצע להעלות עמלה בגין אופציות/חוזים עתידיים על שער השקל/דולר ועל שער השקל/יורו מ־0.15 שקלים ל־0.18 שקלים. המלצה נוספת היא לחייב בגין מימוש אופציות כנגד תמורה בכסף על מדד ת"א־25 ות"א־100, בסכום של 0.35 שקלים. בשלב זה תינתן הנחה ל־0.3 שקלים. עוד הומלץ לחייב בגין מימוש אופציות כנגד תמורה כספית של שער השקל/דולר ושער השקל/יורו בסכום של 0.18 שקלים.  כל ההחלטות של הדירקטוריון כפופות לאישור של רשות ני"ע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
אם אתה לא מבין בנושא אז אולי אל תכתוב - הסבר בפנים
משמעות ההצעה הנה הוזלה של עמלות הבורסה. כיום, חלק הארי של העסקאות בשוק המניות נופל בעמלת מינימום ומכאן שהעמלה האפקטיבית גבוהה ממשועתית מזאת המופיעה בתעריפון - 0.0035%. הבעיה היא שאתה מגיש פקודה בגובה 50K ש"ח ואז היא מתפצלת כי מולה יש 2 פקודות על סך 25K ש"ח (לדוגמה) - המשמעות היא תשלום עמלת מינימום כפולה. המשמעות דה פקטו של מעבר לעמלת מינימום ע"ס 1 אגורה היא מעבר לחיוב לפי פקודה - גם אם הפקודה תתפצל ל-100 עסקאות של 500 ש"ח הלקוח ישלם לפי 0.005% ולא 100 פעם עמלת מינימום >> חסכון ללקוחות הקטנים והלא מתוחכמים שלא יודעים לעקוב אחרי הספר ולהזין גדלי פקודות שלא יתפצלו. בקיצור, חברי הבורסה (בנקים וחש"בים) ישלמו פחות לבורסה בגין פקודות קטנות ומתפצלות אך השאלה היא האם הנחה זאת תעבור ללקוח הסופי או תרפד את הכיסים, העמוקים גם כך, של חברי הבורסה. בכל מקרה, מקווה שהמהלך יגדיל נזילות.
כתבה מעוותת , הכתב לא מבין כלום  |  18.05.15
12.
תהרסו את השוק עוד יותר כי לא מספיק ההרס שכבר נעשה...
יושבים חבורה של אנשים שרק הכיס שלהם זה מה שמעניין אותם וקובעים לנו סדרי יום במדינה, עד לאיזה שפל אתם רוצים לדרדר את הבורסה הזאת? לא הרסת אותה מספיק? האוזר, כן אתה האוזר, הרסת לסוחרים והמשקיעים הפרטיים את החיים, נשבר ה... ממך כבר, רק נזקים אתה והחברים שלך עושים. לך הביתה ותעשה לכולם טובה ענקית, אתה לא דיקטטור, אתה נציג ציבור שגם לא נבחר על ידי הציבור אז תתחיל לשרת את אותו ציבור שאתה עובד עבורו!!!!!
ג'סי ליוורמור , תל אביב  |  25.01.15
לכל התגובות