אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוארך בארבעה ימים מעצרו של יועץ התקשורת רונן משה צילום: אוראל כהן

הוארך בארבעה ימים מעצרו של יועץ התקשורת רונן משה

משה, המשמש יועצו של יו"ר מפלגת 'כולנו' ומייעץ גם לבנימין בן אליעזר, קצא"א ודלק קידוחים, נעצר בחשד למתן שוחד במסגרת פרשת השחיתות בכספים הקואליציוניים; הוארך בארבעה ימים גם מעצרה של טלי קידר

26.01.2015, 16:26 | זוהר שחר לוי
בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (ב') בארבעה ימים את מעצרו של רונן משה, יועץ התקשורת, בין השאר יועצו של יו"ר כולנו, בחשד למתן שוחד, זאת במסגרת פרשת השחיתות בכספים הקואליציוניים. "קיים חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות לו ואף ראיות מעל ומעבר לנדרש בשלב זה", ציין השופט מנחם מזרחי בהחלטתו. "קיים יסוד סביר לחשש ששחרורו של החשוד ישבש את החקירה, שלכאורה כבר נקט החשוד במהלך לשיבוש החקירה".

קראו עוד בכלכליסט

לפי בקשת המעצר בעניינו של משה, בה ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו בחמישה ימים, הוא חשוד בעבירה של מתן שוחד. "על פי החשד", כתבו החוקרים לבית המשפט, "הוא (ביחד עם חשודים אחרים, זש"ל) קשר קשר לקידום תקציבים כספיים למשרדי ממשלה שונים, בתמורה לקבלת ולמתן שוחד". משה משמש כיועץ תקשורת למפלגת "כולנו" ומייעץ גם, בין היתר, לבנימין (פואד) בן אליעזר, קצא"א, דלק קידוחים ועוד.

סנגורו של משה, עו"ד ירון לונדון, ביקש לדעת האם עומת עם החשדות המיוחסים לו במהלך החקירה בעניינו. לדבריו, מדובר במי שמשתף פעולה עם המשטרה ולא שומר על זכות השתיקה. האיש יועץ תקשורת, ובתוקף עבודתו שזה מה שהוא עושה בחיים. הוא לא הכחיש שיש לו קשרים, שהוא מכיר, הוא עבד עם פוליטיקאים ועם אנשים שונים. "אתם מדברים איתו באופן כללי ומנסים לראות אם יצא מזה משהו. למה לא לעמת אותו?"

רונן משה, היום בבית המשפט, צילום: אוראל כהן רונן משה, היום בבית המשפט | צילום: אוראל כהן רונן משה, היום בבית המשפט, צילום: אוראל כהן

לכך השיב נציג המשטרה: "החקירה היא דבר דינמי שמערבת מספר מעורבים. החשוד נחקר ונשאל בנוגע למספר שאלות, יש חומר נוסף בחומר הראיות והוא ישאל על כך בימים הקרובים".

עו"ד לונדון ביקש לשחרר את משה כשלדבריו מדובר במי שמשתף פעולה לחלוטין עם החוקרים, זאת בפרט כשמדובר במי שאשתו ילדה את ילדו הראשון לפני פחות מ-24 שעות. "מרשי", כך לפי הסנגור, "אדם נורמטיבי וללא עבר פלילי. תוקף עבודתו הוא כזה שהוא מכיר, קשור, מייעץ ונמצא בפרלמנטים כאלה ואחרים בשפת הרחוב, מכיר אנשים פוליטיים, הרבה מאוד, מכיר יועצים פוליטיים ומשרדי פרסום. הוא נותן ייעוץ ומקבל ייעוץ. כששמו נקשר כך או אחרת בפרשה, והוא לא מכחיש לגבי היכרות עם אותם אנשים ואין בכך פסול. מרשי שיתף פעולה ובאמת רצה לענות על כל שאלה שנשאל. אך משום מה, מערכת השיקולים של צוות החקירה היה כזה שכדאי לגלות טפח ולהסתיר טפחיים, בתוך עמנו אנו חיים ולפעמים שיקולי המשטרה הם כדי להשיג עוד ימים. אם היה נשאל היה משיב ויכול להיות שהיה נמנע ממנו לשבת כאן על ספסל המעצרים. ראיות זה דבר אחד וחשדות זה דבר שני. אני בעד שהמשטרה תחקור ותגיע לחקר האמת. האם לא ניתן לחקור כשהוא לא במעצר?".

עו"ד לונדון הוסיף: "מדובר בפרשייה ארוכה שמתנהלת כבר שבועות רבים. כל אדם שעשוי או חושב שהוא קשור לחקירה הייתה לו אפשרות לשבש כבר היה עושה זאת. נעשו חיפושים בביתו, הוא לא יכול לשבש והוא ישיב על כל דבר שישאל".  

הבוקר, במסגרת התפתחות בפרשת השחיתות בכספים הקואליציוניים המיוחסת ברובה לאנשי לישראל ביתנו, עיכבו חוקרי יאח"ה שבלהב 443 ארבעה חשודים נוספים במסגרת הסתעפות הפרשה לשתי פרשיות נוספות. החשד המרכזי, המשותף לשתי פרשיות אלו הן קבלת שוחד בתמורה לקבלת תקציבים.

במסגרת פרשת השחיתות הגדולה שעוסקת בחשדות לביצוע עבירות שוחד, מרמה, הלבנת הון ועבירות נוספות על ידי שורת בכירים בשירות הציבורי ואחרים, ולאחר שנאספו חומרים נוספים במהלך החקירה, עלו חשדות למקרי שוחד נוספים במסגרתם עיכבה הבוקר ארבעה חשודים וערכה חיפושים בבתיהם ובמשרדיהם.

על פי החשד במשטרה, הועברו דמי שוחד לגורמים בשירות הציבורי על ידי רונן, בעל משרד יעוץ התקשורת together (חברה בת של משרד אדלר חומסקי שאינו חשוד במסגרת הפרשה), זאת בתמורה להעברת תקציבים למשרד הפרסום ולבחירתו לביצוע פרויקטים עבור משרדי ממשלה שונים. במסגרת פרשה זו מיוחס חשד לביצוע עבירות שוחד וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות לבכיר במשרד הפרסום ולחשודים נוספים, בהם שתי חשודות הנושאות במשרות בשירות הציבורי, להן מיוחס גם חשד לביצוע עבירת מרמה והפרת אמונים.

בנוסף, על פי החשד, קיבל בעל חברה פרטית לייעוץ אסטרטגי, כספים מתוך תקציבים שהוקצו לפרוייקט משותף של מספר עמותות, בתמורה להעסקת חברת יח״צ ספציפית לטובת הפרוייקט, זאת מבלי שהעמותות מודעות ל״גזירת הקופון״ על ידו. לבעל החברה מיוחס חשד לביצוע עבירות שוחד וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

פרקליטו של רונן משה, ירון לונדון, ממשרד כהן, סטרשנוב, לונדון ושות׳ אמר: "כנותן שירותים ויועץ, שמו של רונן השתרבב לנושא. לנו יש אמון מלא ברשויות החוק, ואין לנו ספק שבתום החקירה הדברים יתבהרו, האמת תצא לאור וכולם ידעו כי הוא נקי כפיים ולא נפל רבב בהתנהלותו".

מעצרה של טלי קידר הוארך בארבעה ימים

בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום בארבעה ימים גם את מעצרה של טלי קידר, שחשודה בעבירות שוחד במסגרת אותה פרשת. קידר, שימשה בעבר כרלש"ית של מנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהן, ושימשה בתפקיד ייעוץ גם אצל שר התיירות לשעבר, סטס מיסז'ניקוב, ששניהם נחשדו ואף נעצרו לפני מספר שבועות במסגרת הפרשה. לדברי השופט מנחם מזרחי קיים "חשד סביר לביצוע העבירות המיוחסות לה".

לפי החשד במשטרה קידר חשודה כי ביחד עם רונן משה היא "קשרה קשר לקידום תקציבים כספיים למשרדי ממשלה בתמורה למתן וקבלת שוחד". היא חשודה בעבירות של לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה.

בדיון בהארכת מעצרה, בבית משפט השלום בראשון לציון, ציין סנגורה, עו"ד עמית חדד ממשרד יעקב ויינרוט, שחשודים נוספים בפרשייה זו, חלקם גם נחקרו היום, שוחררו לביתם ולכן יש מקום גם לשחרר את קידר. ויינרוט ביקש לדעת אם במסגרת הפרשיה החדשה נחקר שוב מנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהן, אך נציג המשטרה סירב להשיב לשאלה זו.

"מדובר בסניף נוסף של פרשה שמוכרת לכולם", אמר עו"ד חדד בדיון. "כל מי שיש לו עיניים יודע שיש חקירה. מי שרצה לשבש כבר יכול היה לעשות זאת. חבל שמביאים את הלקוחה שלי להארכת מעצר בחשד לשיבוש חקירה בשעה שעדיין לא עימתו אותה עם מה שמייחסים לה. היא לא שיבשה את החקירה ולא מתכוונת לשבש את החקירה בעניינה. התחושה שלנו היא קשה, כשחלק מהנחקרים מסיימים את יומם במיטתם בבית וחלק בתא המעצר". לדברי עו"ד חדד יש לשחרר את את קידר לביתה.

יועץ התקשורת ששימש בעבר כמזכיר ממשלה שוחרר למעצר בית בן 5 ימים בתחנת המשטרה ובתנאים מגבילים. כך גם הרל"שית הנוספת שחשודה בעבירות שוחד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות