אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התחרות יוצאת לדרך: דיויד גילה נתן אור ירוק להוזלת גבינות צהובות צילום: shutterstock

התחרות יוצאת לדרך: דיויד גילה נתן אור ירוק להוזלת גבינות צהובות

הממונה על הגבלים העניק פטור מהסדר כובל לנטו שזכתה במכרז ליבוא גבינות צהובות בפטור ממכס עבור שופרסל. בעוד שבועיים תתחיל נטו למכור גבינות מיובאות בהוזלה משמעותית

27.01.2015, 07:24 | נורית קדוש
הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה נתן בימים האחרונים פטור מהסדר כובל ליבואנית המזון נטו ולרשתות שופרסלוויקטורי, שניגשו איתה למכרז של משרד הכלכלה ליבוא גבינות צהובות תוך קבלת פטור ממכס. במקביל נתן גילה פטור מהסדר כובל גם לשורה של יבואני מזון קטנים, ובהם נני סיימן ומחלבות גד, שחתמו על הסכמים מקבילים עם רשתות יינות ביתן, מגה וספיר.

קראו עוד בכלכליסט

חשש שמחירי הגבינות יהפכו בסוף לקבועים

 

ברקע הדברים עומד מכרז שפרסם משרד הכלכלה בחודש אוקטובר האחרון להקצאה של פטור ממכס על יבוא גבינות צהובות בהיקף של כ־20% מהיקף שוק הגבינות הקשות בישראל. במסגרת המכרז הזמין המשרד גורמים שונים בשוק המזון להגיש בקשות לקבלת הקצאות מן המכסה העומדת לחלוקה בפטור ממכס, בהיקף של 4,800 טונות. המחיר לצרכן נקבע כקריטריון המרכזי שעל פיו תתקבל ההחלטה על הקצאות. לשם כך, נדרשו המציעים להציג הסכם עם קמעונאי שבו ישנה התחייבות מצדו לרכוש מהם גבינה בכמות מוגדרת ותוך התחייבות למחיר נמוך ספציפי לצרכן.

תנאי זה שהציב משרד הכלכלה במכרז הוביל להסדרים כובלים בין יבואני הגבינות לרשתות השיווק, שכן בהסכמים שנחתמו נדרשו הצדדים לציין את המחיר המרבי שבו ימכרו את הגבינות לצרכן. מדובר בדרישה בעייתית על פי חוק ההגבלים העסקיים, ומבחינת שופרסל, ויקטורי ונטו היא יוצרת בעיה גם על פי חוק המזון החדש, שאוסר על "ספקים גדולים" להתערב בקביעת מחיר לצרכן אצל "קמעונאים גדולים".

גבינה צהובה, צילום: shutterstock גבינה צהובה | צילום: shutterstock גבינה צהובה, צילום: shutterstock

ברשות ההגבלים מסבירים כי ככלל, הכתבת מחיר נתפסת כבעלת פוטנציאל גבוה לפגיעה בתחרות, שכן כתוצאה ממנה נפגעת אפשרות להתפתחות תחרות מחירים בין המפיצים, והיא אף עשויה להביא לעליית המחיר לצרכן. במקרה המדובר, קיימת הכתבת מחיר מירבי, שלכאורה עשויה לשרת את הצרכן, אולם מעוררת חשש שלפיו המחיר יהפוך לקבוע והקמעונאי לא יפעל להפחתתו אם יוכל.

תנובה שולטת בשוק כמעט ללא תחרות

 

לפני כחודש נחשף ב"כלכליסט" כי נטו, יצרנית המזון החמישית בגודלה, תייבא עבור שופרסל את הגבינות הצהובות במסגרת המכרז ליבוא גבינות צהובות ללא מכס של משרד הכלכלה. לצד ההסכם עם שופרסל שתרכוש את חלק הארי של הגבינה שתייבא נטו, חתמה החברה על הסכמים גם עם רשתות ויקטורי, ספיר וקוסט 365 שנמכרה לקבוצת משקיעים בראשות יאיר פיליפ ונקראת כעת קוסט.

מנכ"ל תנובה אריק שור. ייאלץ להתמודד עם התחרות הגוברת, צילום: אוראל כהן מנכ"ל תנובה אריק שור. ייאלץ להתמודד עם התחרות הגוברת | צילום: אוראל כהן מנכ"ל תנובה אריק שור. ייאלץ להתמודד עם התחרות הגוברת, צילום: אוראל כהן

נוסף על כך, נטו תרחיב את סל המוצריה שאותו היא משווקת לרשתות נוספות וכן לשוק המוסדי, כך שיכלול גם גבינות קשות. כעת נודע ל"כלכליסט" כי בתוך כשבועיים צפויה נטו להתחיל לשווק ברשתות את הגבינה המיובאת במחיר 39 שקל לצרכן. זאת בעוד מחירה של גבינת עמק במעדנייה, המצויה תחת צו הפיקוח על המחירים, עומד על 45.45 שקל לק"ג.

המהלך שעליו הכריז משרד הכלכלה צפוי להעמיק את התחרות בשוק הגבינות הצהובות, שרשם בשנה החולפת התעוררות עם השקת הגבינה הצהובה של טרה. שוק הגבינות הצהובות מגלגל כ־800 מיליון שקל בשנה ונשלט על ידי תנובה המחזיקה כ־83% ממנו. טרה מחזיקה בכ־14% מהמכירות וביתר השוק מחזיקים שחקנים קטנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

47 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות