אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הבטיחו דיור מוזל, אישרו במקומו וילות" צילום: אלעד גרשגורן

"הבטיחו דיור מוזל, אישרו במקומו וילות"

תושבים בזכרון יעקב טוענים בתביעה שהגישו כי המועצה המקומית קידמה שינוי ייעוד קרקע מתיירות לדיור בר־השגה, אף שבפועל מתוכננת במקום בניית וילות. לטענתם, היזם הוא אף מקורבו של ראש המועצה. משרד הפנים: "נגיב בביהמ"ש"

27.01.2015, 09:47 | דותן לוי

עשרות תושבים בזכרון יעקב הגישו לאחרונה תביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה, ובה טענו להתנהלות לא ראויה ונגועה באינטרסים פסולים לכאורה של המועצה המקומית זכרון יעקב.

קראו עוד בכלכליסט

התביעה מתייחסת לקרקע שבבעלות קיבוץ מעיין צבי, המשתרעת על 13 דונם בשולי שכונת השמורה בקצה המערבי של זכרון יעקב. לפי התביעה, הקרקע עברה תהליך של שינוי ייעוד מתיירות, ומדובר בחלק משמורת טבע בעלת ערכים סביבתיים ארכיאולוגים והיסטוריים. הם טוענים בתביעה כי הרשות המקומית הטעתה את מקבלי ההחלטות בהצגת מצגי שווא למשרד התיירות ולמועצה הארצית לתכנון ולבנייה שלפיהם בכוונתה לקדם במקום דיור בר־השגה, אף שבפועל מקודמת בו בנייתן של 32 וילות.

התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי כבית משפט לעניינים מינהליים, והנתבעים הם הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הולנת"ע) במועצה הארצית לתכנון ולבנייה וקיבוץ מעיין צבי. לפי התביעה, התב"ע המקורית של הקרקע היא לתיירות ומלונאות, אך הקיבוץ ביקש לשנות את ייעודה למגורים ולמכור אותה ליזם עודד תורג'מן, אשר לטענת התושבים מקורב לראש מועצת זכרון יעקב. תורג'מן בנה בעבר שכונת מגורים פרטית בתוך קיבוץ מעיין צבי ובעצמו מתגורר שם; כמו כן הוא שותף לפרויקט הגדול ביותר שנבנה בשנים האחרונות בזכרון יעקב - חלומות זכרון יעקב - פרויקט משותף לו ולחברת שיכון ובינוי.

ראש מועצת זכרון יעקב אלי אבוטבול ראש מועצת זכרון יעקב אלי אבוטבול ראש מועצת זכרון יעקב אלי אבוטבול

התוכנית למקום אושרה לראשונה ב־2009 בוועדה המרחבית של זכרון יעקב, וב־2011 נידונה בוועדה המחוזית חיפה. באותה העת עמדת משרד התיירות בנושא היתה כי למקום ערך תיירותי. בעלי הקרקע טענו כי אין מקום למלונאות בלב שכונת מגורים, אולם במשרד התיירות הגיבו בביטול וציינו כי החלטה כזו יכולה לשמש תקדים מסוכן למלונות רבים בארץ הנמצאים בסמיכות ואף בתוך שכונות מגורים. הוועדה סברה כי למגרש פוטנציאל תיירותי בשל הנוף הנשקף ממנו וקרבתו היחסית למרכז התיירות של זכרון.

עוד נכתב בנייר העמדה כי לאור הפוטנציאל של המגרש ומיקומו בצדו המערבי של היישוב, כשהוא משקיף לים, מגרשים אחרים אינם יכולים להוות לו תחליף. כמו כן נכתב כי "ביישוב זכרון אין היצע אכסוני מספק המצדיק את הגריעה". אלא שבהמשך, בעת אישור התוכנית בספטמבר 2014 בולנת"ע, נכתבו דברים הפוכים לגמרי, שלפיהם מדובר "באזור מרוחק מהמושבה, מנותק מהנוף ורחוק ממשאבי הטבע שבמזרח". לטענת התביעה, אישור התוכנית עם חוות דעת מנוגדת לזו המקורית נעשה מבלי לחקור את נציגי משרד התיירות בנוגע לשינוי העמדה הקיצוני על ייעוד הקרקע לתיירות.

שטח המריבה, 13 דונם, בקצה המערבי של זכרון יעקב, צילום: אלעד גרשגורן שטח המריבה, 13 דונם, בקצה המערבי של זכרון יעקב | צילום: אלעד גרשגורן שטח המריבה, 13 דונם, בקצה המערבי של זכרון יעקב, צילום: אלעד גרשגורן

התושבים, אשר ייצגו עורכי הדין שחר לוינזון ואורן כ"ץ, שותפים במשרד יוסף ישורון ושות', טוענים כי לאחר שמשרד התיירות סירב להיעתר לבקשת המועצה לשנות את ייעוד הקרקע הכינה המועצה תוכנית־אב לתיירות, אשר גרעה את הקרקע ממצבת הקרקעות המיועדות לתיירות, והציגה מצגי שווא למשרד התיירות ולפיהם בכוונת המועצה לקדם במקום דיור בר־השגה. על כן טוענים התושבים כי החלטת הולנת"ע לוקה בפגמים מהותיים ומבקשים כי בית המשפט יבטלה.

ממשרד הפנים נמסר: "תגובתנו תתקבל בבית המשפט". ממועצת זכרון יעקב לא התקבלה תגובה. מחברת אמירי גן בבעלות עודד תורג'מן נמסר: "אמירי גן רכשה את הקרקע מקיבוץ מעיין צבי לפני כשלוש שנים. במועד זה הקרקע כבר היתה מסומנת בייעוד למגורים ובתנאי שיושלם ההליך הסטטוטורי ומאז החברה פעלה לקידום ההליך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות