אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
2 רקטות נפלו בגולן, אלף מבקרים פונו מהחרמון

2 רקטות נפלו בגולן, אלף מבקרים פונו מהחרמון

שתי רקטות נורו בצהריים אל צפון הרמה. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. כוחות צה"ל השיבו בירי ארטילריה כבדה שכלל 20 פגזים. התושבים הונחו להישאר במרחבים המוגנים. צה"ל דרוך בצפון מאז החיסול באזור קוניטרה

27.01.2015, 13:21 | כתבי ynet

שתי רקטות מסוריה נורו היום (ג') לכיוון רמת הגולן והתפוצצו בשטח ישראל, כנראה בשטחים פתוחים. לא ידוע בשלב זה על נפגעים או על נזק. כוחות ארטילריה של צה"ל השיבו אש לסוריה ומדובר צה"ל נמסר כי זוהתה פגיעה. כוחות הצבא עורכים סריקות לאיתור מיקום הנפילות המדויק בצפון הרמה, ונבדק גם אם נפלו רקטות נוספות במטח. בהנחיית הצבא, הוחלט לפנות את אתר החרמון שם שהו כ-1,000 מבקרים.

תותחי צה"ל ירו 20 פגזים לשטח הסורי בתגובה לירי הרקטי - אחת מתקיפות הארטילריה הכבדות לעבר סוריה זה שנים. במקביל, דיווחה רשת אל-מנאר הלבנונית כי מטוסי חיל האוויר הישראלי חגים באינטנסיביות באזור רמת הגולן, בצד הישראלי של הגבול. במסגרת הסריקות אחר הרקטות, חסמה המשטרה דרכים בצומת מפל סער, בצומת מחניים ובצומת ווסט כדי למנוע תנועת כלי רכב לכיוון צפונה.

  

חיילי צה"ל ברמת הגולן, על גבול סוריה (ארכיון), צילום: אי פי איי חיילי צה"ל ברמת הגולן, על גבול סוריה (ארכיון) | צילום: אי פי איי חיילי צה"ל ברמת הגולן, על גבול סוריה (ארכיון), צילום: אי פי איי

בנוסף, הנחתה המועצה האזורית גולן את תושבי היישובים שבהן נשמעה האזעקה - מג'דל שמס, בקעתא, מסעדה, עין קנייא, אלרום, נווה אטי"ב ונמרוד - להישאר בקרבת מרחבים מוגנים. ציר העלייה לחרמון נסגר לתנועה, וחקלאים שהיו בשטחים מזרחית לציר 98 בצפון הגולן הונחו לעזוב את האזור. "לא הופתענו, בעיקר לנוכח האירועים האחרונים", ציין ראש המועצה אלי מלכה בעקבות הירי, "מרכז ההפעלה נפתח וכל הכוחות מתפקדים, הן ביישובים והן בפינוי אתר החרמון".

לן, חבר משק בקיבוץ אלרום, סיפר כי "האזעקה של פיקוד העורף פעלה בכל האזור, היו כמה פיצוצים וזהו. הכנסנו לחדר המוגן את הילדים שבדיוק הגיעו באוטובוס והם עדיין שם". לדבריו, "זה תמיד יכול לקרות, אין לנו ידיעה מראש. אנחנו מתורגלים, אנחנו יודעים איפה אנחנו גרים ולוקחים את זה בחשבון".

"הילדים יישארו במקלטים עד סוף היום, עד שההורים יגיעו לקחת אותם", הוסיפה לי מקיבוץ אלרום. "את התינוקות לקחנו על הידיים למקלט וילדי הגן, שהיו באמצע ארוחת צהריים, ירדו לאכול למטה. הם עדיין לא מבינים מה קורה. היינו קצת שאננים, לא חשבנו שזה יקרה וזה הפתיע אותי מאוד אבל יש פחד שזה יתפתח למשהו הרבה יותר גדול".

עשן מעל קונייטרה, בימים האחרונים. 20 פגזים נורו לאזור, צילום: אי פי איי עשן מעל קונייטרה, בימים האחרונים. 20 פגזים נורו לאזור | צילום: אי פי איי עשן מעל קונייטרה, בימים האחרונים. 20 פגזים נורו לאזור, צילום: אי פי איי

"הייתי בעסק שלי כשנשמעה האזעקה בסביבות השעה 12:55", הוסיף סלמן, תושב מג'דל שמס. "האזעקה הייתה מהירה מאוד, 15 שניות, ולא הספקתי אפילו להיכנס לממ"ד. שמעתי שני פיצוצים מכיוון החרמון. התושבים אצלנו היו קצת אדישים, הם לא מיהרו להיכנס למקלטים ולממ"דים".

מיקי, בעלת צימר בנווה אטי"ב, סיפרה כי הוצפה בהודעות ברגע שנשמעה האזעקה. "אנחנו לא מתרגשים כבר משום דבר פה, אנחנו לא שאננים אבל גם לא נכנסים ללחץ. לא נכנסתי למרחב מוגן כי באותה המידה שיכול ליפול פה משהו, אני גם יכולה להיפגע ממחבל בתל אביב. אנחנו כן עם היד על הדופק, כמו כל אחד במדינה הזו, והמדינה היא לצערנו חזית אחת גדולה".

לדבריה, "למרות האירועים האחרונים באזור, אין שום ביטולים וההזמנות לצימרים הן לחלוטין כרגיל". אתר החרמון פונה לפי תוכנית שתורגלה לפני שנה. באתר הסבירו כי "צה"ל נתן הנחייה לפנות את המבקרים מאתר החרמון והפינוי מתבצע באופן מסודר ושקט, אין בהלה. המבקרים מועלים על רכביהם ועל אוטובוסים ועושים את דרכם מטה. אם הירי היה על החרמון, ניתן להסתתר בממ"דים, אבל לא היה בכך צורך".

סגן נסראללה: בישראל יבינו שהתקיפה - כישלון

כוחות הביטחון בצפון היו בתקופה האחרונה בכוננות מוגברת בעקבות המתקפה בסוריה, שיוחסה לישראל, שבה נהרגו כמה פעילי חיזבאללה וגנרל איראני. לקראת סוף השבוע תגבר צה"ל את כוחותיו ביישובי הצפון. סגנו של נסראללה, השייח נעים קאסם, התייחס היום לכך, והצהיר כי "בישראל יסיקו, ואני חושב שהם כבר התחילו להסיק, כי התקיפה בקוניטרה היא נטל וכישלון עבורם. לא מדובר בצעד קדימה, אלא בצעד אחורה".

גורם בכיר בלבנון המקורב לחיזבאללה הצהיר אז כי התקיפה שבה נהרגו הגנרל האיראני מוחמד עלי אללה דאדי, ג'יהאד מורנייה ואנשים נוספים בארגון הטרור הלבנוני "מראה כי ישראל חצתה קו אדום במלחמה הביטחונית מול חיזבאללה, דבר שמביא לשינוי כללי המשחק".

הגורם המקורב לחיזבאללה הוסיף בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס כי "יש הסכם בלתי כתוב. אתם מתעלמים מאתנו ואנחנו נתעלם מכם". לדבריו, "התקיפות לא צריכות להגיע לפרובוקציה נגד חיזבאללה. התקיפה הזו היא פרובוקציה ישירה מול חיזבאללה. אם הארגון לא יגיב לתקיפה, הדבר אומר שהארגון שקוע מדי בבוץ הסורי ואיבד את יכולת ההרתעה שלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות