אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מריל לינץ': בזק לא תיפגע מתחרות ב-2015 צילום: אוראל כהן

מריל לינץ': בזק לא תיפגע מתחרות ב-2015

למרות ניסיונות משרד התקשורת לקדם את הרפורמה בשוק התקשורת הקווית, בנק ההשקעות עדכן את ההמלצה שלו ביחס למניית בזק מניטרלית לקנייה והעריך שהרפורמה לא תיושם ב-2015

27.01.2015, 18:54 | אופיר דור

משרד התקשורת מפרסם היום (ג') החלטה נוספת במסגרת הרפורמה המכונה "השוק הסיטונאי", שמטרתה לחייב את בזק ו-HOT להחכיר את התשתית הקווית שלהן לחברות מתחרות. לפי החלטה זו, בתוך חצי שנה יידרשו בזק ו-HOT לאפשר למתחרות להשתמש במקטעים מהתשתיות שלהן כמו ארונות תקשורת, חיבורים תת קרקעיים וקופסאות חיבורים לצורך אספקת שירות ללקוחות.

קראו עוד בכלכליסט

סטלה הנדלר, מנכ"ל בזק סטלה הנדלר, מנכ"ל בזק סטלה הנדלר, מנכ"ל בזק

החלטה זו תסייע בעיקר לסלקום ופרטנר, שלהן רשת תקשורת קווית בפריסה חלקית, והן יוכלו להשתמש בתשתיות של בזק ו-HOT כדי להרחיב את הפריסה ולהגיע ליותר לקוחות בעלות זולה. בנוסף אמורה ההחלטה לסייע לחברת IBC, המקימה את מיזם הסיבים על גבי תשתיות חברת החשמל, כך שיחסכו לה עבודות חפירה יקרות להנחת תשתית.

כמו כן לפי החלטת משרד התקשורת תחויב בזק לאפשר לחברות המתחרות להשתמש בזוגות חוטי הנחושת שמחברים את ארונות התקשורת של בזק ברחוב לבתים כדי לספק שירותים ללקוח הסופי. מדובר במקטע היקר ביותר להקמה בתוך תשתית עצמאית. במשרד התקשורת תכננו לחייב גם את סלקום ופרטנר להחכיר את התשתית החלקית שלהן לשימוש חברות אחרות, אך בשל תקופת הבחירות החליטו שלא להתקדם בנושא זה בשלב הנוכחי.

ההחלטה היום אמורה להיות השלב השני ברפורמה בשוק הקווי. ביום האחרון שלו בתפקיד, באמצע נובמבר, חתם שר התקשורת היוצא גלעד ארדן על התקנות המחייבות את בזק ו-HOT למכור חבילות של תשתית אינטרנט וטלפוניה קווית באופן סיטונאי לחברות המתחרות, כדי שאלו יוכלו למכור לשווק לצרכן הסופי. תאריך היעד ליישום צעד זה הוא אמצע פברואר, אך לפי מרבית ההערכות בשל הבחירות המתקרבות והיעדר שר תקשורת, הדד ליין בנושא זה צפוי להידחות. בנוסף בזק עתרה רק לפני שבועיים לבג"ץ בדרישה לשנות חלקים מהותיים ברפורמה, צעד שעשוי להוביל לדחיית התהליך.

היום עדכן בנק ההשקעות מריל לינץ' את ההמלצה שלו ביחס למניית בזק מהמלצה ניטרלית להמלצת קנייה. הנימוק של מריל לינץ' הוא שלתפיסתם הרפורמה בשוק הקווי וכניסת מתחרים חדשים לא צפויה לצאת לדרך ב-2015, לאור המצב הפוליטי הנוכחי בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות