אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הון אנושי: אל תיתנו להם רובים

הון אנושי: אל תיתנו להם רובים

התעשיין וסופר המתח אוריאל לין מציג את חזונו החברתי: כולנו חסמבה

29.01.2015, 08:19 | ארי ליבסקר
כשנשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין הזמין אותי להשקת ספרו העלילתי לבני נוער "הגנה עצמית" לא ציפיתי שיחכה לי שם כנס שמוקדש לאג'נדה חד משמעית: הטפה להתיר נשיאת נשק לכל דורש. גם לין עצמו החליט לאפסן את האגו כדי להשאיר את קדמת הבמה למסר, שלפיו על כל ילד ישראלי להיערך להתגוננות מפני "גל האלימות השוטף את המדינה הן במישור הלאומי והן במישור החברתי", כמילות עטיפת הספר. מי היה מאמין.

אחד הנואמים באירוע היה שלמה אהרונישקי, שהיה מפכ"ל המשטרה בימים הקשים של האינתיפאדה השנייה וכיום הוא בעלי המרכז ללימודי ביטחון בשותפות עם אוניברסיטת אריאל. בנאומו אמר אהרונישקי שצריך לבטוח במשטרה, אך כל אחד גם צריך לבטוח בעיקר בעצמו, וטוב וחשוב שהאזרחים יישאו נשק להגנה עצמית.

אוריאל לין, זאב וייס, עוזי לנדאו וגד פרופר אוריאל לין, זאב וייס, עוזי לנדאו וגד פרופר אוריאל לין, זאב וייס, עוזי לנדאו וגד פרופר

אחר כך שאלתי אותו אם מוטב יהיה שהמשטרה תעסוק בהגנה על האזרחים במקום בכל מיני ריגושים מיניים של קצינים בכירים, ואז אולי האזרחים יוכלו לעסוק פחות באיך להשיג אקדח וללמוד הגנה עצמית, ואהרונישקי השיב: "אני לא הייתי מספיד את המשטרה. היא גוף הרבה יותר חזק מסך כל האנשים הנמצאים בתוכה עכשיו".

האמירה הפילוסופית גרמה לי להרהר באירוע, ובכך שאיש מהמוזמנים לא העז להשמיע דעה אחרת מזו של מארגניו. האם כולם סביבי חושבים שמה שחסר במדינה זה יותר אנשים חמושים? לדוגמה שר התיירות עוזי לנדאו, בעברו השר לביטחון פנים, לא הביע כל הסתייגות מהאג'נדה של לין. בפגישתנו ליד המזנון שאלתי אותו אם נכונה השמועה שהוא עזב את ישראל ביתנו בגלל החקירות של פרשת השחיתות. "לעזיבה שלי אין כל קשר לחקירות ולפרשיות בישראל ביתנו", אמר לי לנדאו. "פרשתי כי הגעתי למסקנה שאני רוצה להתחיל בדרך חדשה. על הפרשות עצמן אני מנוע מלדבר כי אני עדיין שר התיירות".

שלמה אהרונישקי שלמה אהרונישקי שלמה אהרונישקי

אחר כך פגשתי את איל הספנות רמי אונגר, שכיכב באחרונה בהקלטות של שולה זקן, שם נשמע אהוד אולמרט מבטיח שידידו אונגר הוא שישלם לזקן פיצוי בגובה עשרת אלפים דולר על כל חודש שבו תשהה בכלא.

אונגר אמר: "כן, הייתי בכותרות לאחרונה, אבל חשוב לי שתכתוב הפעם שכיוון שרמי אונגר היה קצת מצונן, הוא החליט לא לעשן את הסיגרים ולשתות את הוויסקי". בפגישתנו הקודמת הוא הכחיש כל קשר לדבריו של אולמרט".

פגשתי גם את עו"ד גדעון פישר. שאלתי אותו לשלום אחיו רונאל פישר, שנתפס עם מזוודת מזומנים שקיבל מאלון חסן כדי לשחד שוטרים. "זה ידוע שאחי ואני לא מדברים כבר קרוב לשבע שנים, אבל כשדבר כזה קורה אתה עדיין מרחם עליו כי הוא אח שלך, וקשה לי מאוד כל מה שקרה. ביקשו שאדבר נגדו באמצעי התקשורת, אבל לא הסכמתי. אמרתי להם שאף על פי שאנחנו לא מדברים, אנחנו עדיין אחים".

דליה ואייבי נאמן דליה ואייבי נאמן דליה ואייבי נאמן

עלילת "הגנה עצמית" מספרת על חבורת מתבגרים שמונעת פיגוע שפועלי בניין פלסטינים תכננו לבצע בקניון רמת אביב. ברגע המכריע בעלילה גיבור הספר מונע את הפיגוע בעזרת אקדח שגנב מאביו, קצין בכיר בצה"ל. לין, בדברים החגיגיים שנשא, סיפר שהמניע שלו לכתיבה הוא רצונו להשפיע. הוא חשב תחילה לפרסם בעיתונות מאמר על הצורך בהגנה עצמית, ואז הבין שכספר לבני נוער הרעיון יזכה לחיי נצח. אחר כך הוא הצביע על אחד מאורחי הכבוד, רס"ן דוד שפירא, שב־2008 הרג את המחבל שרצח שמונה תלמידי ישיבה במרכז הרב בירושלים. "זו דוגמה להגנה עצמית, כולנו צריכים להיות דוד שפירא".

בדרך החוצה פגשתי את הדיפלומט האגדי זלמן שובל, כיום בעלי בנק ירושלים, שהיה היחיד באולם שאמר לי שהוא מסויג מהשקפת עולמו של לין. "מה זאת אומרת לתת לאנשים בקלות כזאת נשק? אנחנו רוצים להפוך לארצות הברית, עם כל תופעות הרציחות שאי אפשר להתמודד איתן?". הלכתי והשארתי את זלמן שובל לבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות