אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלחמה בסוריה תעצור את ההסלמה צילום: רויטרס

המלחמה בסוריה תעצור את ההסלמה

ירידת מחירי הנפט והחזיתות הנוספות של איראן מקטינות את הסיכוי להתלקחות אזורית

29.01.2015, 08:10 | דני רובינשטיין
חצי שנה אחרי "צוק איתן" צ'ק פתוח לביטחון: רכבים בלי מיגון וחיפושי מנהרות האירוע הקשה אתמול בהר דב החזיר מדינה שלמה שישה חודשים לאחור: לשאלות על מיגון לא מספק, לתהייה אם ההיערכות מול האיומים נכונה ולדיבורים על רעשים מתחת לאדמה ואיתור מנהרות. המערכה עולה צפונה אורי תובל, מאיר אורבך ומיקי פלד, 7 תגובותלכתבה המלאה
לחיזבאללה אין כוונה ויכולת לפתוח עכשיו בעימות צבאי ממושך. לארגון יש סדר עדיפויות ברור, שבראשו ההגנה על משטרו של בשאר אל־אסד בסוריה. לצורך זה מקבל החיזבאללה סיוע כספי וצבאי מאיראן, אבל הקופה האיראנית מתרוקנת במהירות נוכח הירידה הדרמטית במחירי הנפט. ולאיראן יש חזיתות נוספות – בתימן ובגבול סוריה־עיראק.

הסעיף השני בעדיפויות של החיזבאללה הוא מלחמה בדאעש, ששלח שלוחות ללבנון, וביתר המיליציות של קנאי האיסלאם הנלחמים באסד.

האמריקאים כבר מעדיפים שאסד יישאר

 

בנוסף, צריך לקחת בחשבון עוד גורם צבאי וכלכלי נכבד והוא השינוי המסתמן במדיניות אמריקה והמערב בכלל בנוגע למשטרו של אסד. אם בכל השנים האחרונות היה ברור שהאמריקאים מסייעים כספית וצבאית למורדים שנלחמים במטרה להפיל את משטרו של אסד, הרי שבשבועות האחרונים זה כבר לא כל־כך ברור. את השינוי גרמו זוועות ההוצאות להורג של עורף הראשים שמכונה ג'ון הג'יהאדיסט, ואם הברירה היא בין דאעש ובין בשאר אל־אסד, אין ספק שכולם תומכים באסד, ולא רק רוסיה, שמסייעת לו מהיום הראשון.

במילים אחרות, ההידרדרות בגבול הצפון היא קרוב לוודאי עניין של ימים אחדים. לא יותר. כבר עכשיו מזהירים יריבי העדה השיעית בלבנון (שממנה יוצאת הנהגת החיזבאללה), ובראשם הנוצרים והדרוזים, שלא יאפשרו לשיעים לגרור את לבנון למלחמות ולהרס כלכלי כפי שהיה בשנים קודמות. סביר להניח שגם ארצות הברית תרסן את ממשלת ישראל לבל תפגע יותר מדי בחיזבאללה, המגינים הנלהבים ביותר על משטר אסד.

נסראללה נואם. הנוצרים והדרוזים בלבנון כבר מזהירים שלא יאפשרו לשיעים ולחיזבאללה לגרור את לבנון למלחמה והרס כלכלי, צילום: רויטרס נסראללה נואם. הנוצרים והדרוזים בלבנון כבר מזהירים שלא יאפשרו לשיעים ולחיזבאללה לגרור את לבנון למלחמה והרס כלכלי | צילום: רויטרס נסראללה נואם. הנוצרים והדרוזים בלבנון כבר מזהירים שלא יאפשרו לשיעים ולחיזבאללה לגרור את לבנון למלחמה והרס כלכלי, צילום: רויטרס

 

חמאס איבד את מקורות המימון

 

גם בגבול עזה לא צפויה, קרוב לוודאי הסלמה ביטחונית, וגם בעזה הסיבה היא אובדן התמיכה הפוליטית והכלכלית למשטר חמאס. בעבר היו לחמאס שורה ארוכה של תומכים שנתנו למשטר המוסלמי ברצועה כסף ונשק. היו אלה איראן וסוריה, מצרים של האחים המוסלמים, ועד לאחרונה נסיכות קטאר. כל אלה הפסיקו את התמיכה כמעט לחלוטין, וחמאס נשאר עם טורקיה, שנותנת לעזה סיוע בהיקף מוגבל.

שיקום עזה מתנהל באיטיות, בגלל שהכסף לא מגיע וחסמים בירוקרטיים מקשים על העבודות. בפרסום של הארגון הישראלי גישה לחופש תנועה משבוע שעבר נאמר כי רק 4% מכלל חומרי הבניין שהיו אמורים להיכנס לעזה בארבעת החודשים האחרונים אכן נכנסו אליה. מדובר בפחות מ־200 אלף טון של חומרי בניין, מתוך צורך של כ־5 מיליון. התוצאה היא שהשיקום נעצר, כפי שהודיעה אתמול סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם. התקדמות קטנטנה נרשמה ביצוא מעזה, שנעצר לגמרי בשנות שלטון החמאס ברצועה.

גורם נוסף שמכביד על כלכלת עזה הוא המשך היריבות בין הרשות ברמאללה ובין הנהגת חמאס בעזה, כיוון שרוב 40 אלף פקידי ממשלת חמאס לא מקבלים שכר כבר קרוב לעשרה חודשים. חמאס דורש מאבו־מאזן שישלם להם, ואבו־מאזן אומר שגם אם היה רוצה אין לו כסף, מפני שישראל הקפיאה את העברת כספי המסים שנגבים מהפלסטינים.

כמו בגבול הצפון, גם חמאס לא יכול להרשות לעצמו לפתוח מחדש חזית צבאית מול ישראל. אין לכך לא כסף ולא תמיכה פוליטית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות