אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קיצוצי ענק בהוצאות יצרניות הנפט שברון ושל לשנת 2015 צילום: בלומברג

קיצוצי ענק בהוצאות יצרניות הנפט שברון ושל לשנת 2015

חברות האנרגיה קיצצו במשכורות ובהשקעות בקידוחים חדשים בעקבות צניחה בהכנסות ברבעון האחרון של 2014, על רקע הצניחה במחיר הנפט. אתמול עלה מחיר החבית ב-8% ל־53 דולר

31.01.2015, 19:43 | שירות כלכליסט

מיכלית נפט, צילום: בלומברג מיכלית נפט | צילום: בלומברג מיכלית נפט, צילום: בלומברג

קראו עוד בכלכליסט

נמשכת מגמת הצמצומים בתעשיית האנרגיה העולמית על רקע הצניחה במחיר הנפט. ענקיות הנפט של (Shell) ההולנדית ושברון האמריקאית קיצצו בשבוע שעבר את הוצאותיהן ל־2015 ב־15 מיליארד דולר וב־5 מיליארד דולר, בהתאמה - כך לפי אתר CNN.

בסוף השבוע דיווחה של על ביטול תוכניתה להשקעות בהיקף של 15 מיליארד דולר בשלוש השנים הבאות בחיפוש אחר מקורות נפט חדשים ובפיתוח אסדות ובארות קיימות. החודש ירדה מניית של בכ־5% ל־2,123 דולר למניה אחת, לאחר שדיווחה על צניחה של 57% ברווח הנקי שלה ברבעון הרביעי של 2014 לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

"לשל יש עוד ממה לקצץ בכל הנוגע להוצאותיה, אך אנחנו לא רוצים להגזים בתגובתנו", סיפר דובר החברה ל־CNN.

"מדובר בקיצוצים בהיקף עצום", אמר דיוויד מאדן, אנליסט שוק של חברת IG בלונדון בראיון ל־CNN. "זה סימן לכך שהתקופה הבאה תתאפיין בזהירות יתרה", הוא הוסיף.

ענקית הנפט האמריקאית שברון הודיעה אף היא בסוף השבוע על קיצוצים בהיקף של 5 מיליארד דולר, שהם כ־13% מההוצאה המתוכננת ל־2015. שברון, יצרנית הנפט השנייה בגודלה בארה"ב אחרי אקסון מוביל, דיווחה כי הרווח הנקי שלה ברבעון הרביעי של 2014 הסתכם ב־3.74 מיליארד דולר, צניחה של 30% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

ענף בקיצוצים

מדובר בחוליה נוספת בשרשרת של קיצוצים שמבצעות יצרניות נפט ברחבי העולם בחודשים האחרונים. כך למשל, BHP ביליטון הבריטית הקטינה את היקף השאיבה שלה בים ב-40%, טוטאל הצרפתית קיצצה 10% מהוצאותיה על מחקר, ו־BP הבריטית הקפיאה את שכרם של 84 אלף עובדים.

ההפסדים של יצרניות הנפט נובעים ממחיר הנפט הנמוך, שצנח בכ־60% מאז יוני 2014 מרמה של יותר מ־110 דולר לחבית לרמה של כ־45 דולר לחבית בחודש האחרון.

בתוך כך, אתמול זינק מחירה של חבית נפט מסוג ברנט בכ-8% לרמה של 53 דולר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות