אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"נציג של אלביט מערכות ניסה למכור טילים בסעודיה ונרצח" צילום: Fox news

"נציג של אלביט מערכות ניסה למכור טילים בסעודיה ונרצח"

לפי דיווח בפוקס ניוז, כריסטופר קרמר מחברת קולסמן מת לאחר שנפל מקומה שלישית ממלון בעיר טאבוק. קרוביו טוענים שנרצח לאחר ששהה בממלכה כדי להדגים ולמכור את מערכת טילי הנ"ט מסוג טאו של אלביט. אלביט: "האמריקאים בודקים"

01.02.2015, 07:02 | גולן חזני ושירות כלכליסט

סוחר נשק מטעם החברה־הבת של אלביט מערכות ארה"ב מת החודש בסעודיה בנסיבות מסתוריות, כך עולה מדיווח בפוקס ניוז. לפי הדיווח, הוא שהה בסעודיה כדי להדגים ולמכור את מערכת טילי הנ"ט מסוג טאו (TOW) של אלביט.

קראו עוד בכלכליסט

בפוקס ניוז דיווחו כי סוחר הנשק כריסטופר קרמר (50) מחברת קולסמן, החברה־הבת של אלביט ארה"ב, שבסיסה בניו המפשייר, מת ב־15 בינואר בעקבות נפילה מקומה שלישית ממלון סהרה מכרים בעיר טאבוק.

מהחברה מסרו למשפחתו של קרמר כי הוא התאבד, אולם במשפחה שוללים את האפשרות הזו בטענה ששלח הודעות לחוצות בשעות לפני מותו. "אני חושב שמשהו רע עומד לקרות לי הלילה. בבקשה צור קשר עם משרד החוץ בדחיפות. דברים רעים נאמרו", כתב באחת ההודעות ששלח לחבר מהעבודה.

לאור טענות המשפחה, בקולסמן שינו את גרסתם ובהצהרה רשמית מסרו: "בדומה למשפחה, גם אנחנו רוצים ללמוד עוד על הנסיבות סביב מותו ונמצאים בקשר רציף עם מחלקת המדינה במטרה שיעזרו להשיג את הדו"ח הרשמי של המשטרה המקומית". אולם המשטרה בטאבוק, השוכנת בצפון־מערב סעודיה, לא חשפה שום מידע לגבי מותו של קרמר, וההודעות ששלח לא מצביעות על מניע ספציפי שיכול להסביר את מותו.

נציג אלביט האמריקאי שנרצח, כריסטופר קרמר, צילום: Fox news נציג אלביט האמריקאי שנרצח, כריסטופר קרמר | צילום: Fox news נציג אלביט האמריקאי שנרצח, כריסטופר קרמר, צילום: Fox news

לפי החשדות שהעלה אחיינו של קרמר, כריס ארסנו, הוא נרצח לאחר שהסתבך עם קבלן נשק סעודי מושחת, שעבד עבור Global Defense Systems - קבלנית נשק שפועלת במדינת המפרץ הפרסי. "הוא היה בסכנה ואני מאמין שנרצח", סיפר לפוקס ניוז עורך דינו של קרמר, נוח מנדל.

לפי התיאוריה של מנדל וארנו, הקבלן הסעודי ניסה לחבל במערכות הנשק שמכר קרמר כדי לסכל את העסקה. אולם הם טוענים כי קרמר תיקן את התקלה המכוונת בתוך שעתיים בלבד ובכך סיכל את תוכניתו של הסעודי למכור ללקוחות שלו מערכת חדשה. ב"דיילי ביסט" מדווחים כי כריס פפר, סגן נשיא באלביט ארה"ב, אישר כי אותו סעודי היה איש הקשר שאיתו עבד קרמר בעת ביקורו בסעודיה.

חיילים נושאים טילי טאו של אלביט, כמו אלה שהדגים קרמר בסעודיה , צילום: אפי שריר חיילים נושאים טילי טאו של אלביט, כמו אלה שהדגים קרמר בסעודיה | צילום: אפי שריר חיילים נושאים טילי טאו של אלביט, כמו אלה שהדגים קרמר בסעודיה , צילום: אפי שריר

בפוקס מציינים כי התקרית מעלה שאלות לגבי הפעילות של חברות נשק ישראליות בסעודיה, שכן אין בין שתי המדינות קשרים דיפלומטיים או כלכליים. עוד מציינים ברשת כי זו אינה הפעם הראשונה שישראל מוכרת טילים מסוג טאו למדינות שאיתן אין לה קשרים. המקרה הידוע הוא מ־1985, אז מכרה ישראל לאיראן כמה מערכות טילים מסוג זה, במסגרת פרשת "איראנגייט".

הצהרות שפרסמה אלביט לא מתייחסות לעסקת נשק בין ישראל לסעודיה, ואילו הממשלה הסעודית לא פרסמה שום מידע ציבורי הנוגע למותו של קרמר או לעסקת נשק אפשרית עם ישראל.

באלביט מערכות טענו כי קרמר היה איש תחזוקה ולא סוחר נשק ומסרו כי "קיבלנו הודעה מחברת קולסמן, חברה־בת של אלביט ארה"ב, על כך שעובד החברה נהרג במהלך נסיעת עבודה ונסיבות מותו נבדקות על ידי מחלקת המדינה. אין לנו פרטים נוספים בשלב זה וממתינים לעדכון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות