אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרואטיה: מחיקת חובות לכ-60 אלף תושבים הכי עניים צילום: cc by Lawrence OP

קרואטיה: מחיקת חובות לכ-60 אלף תושבים הכי עניים

קרואטיה מונה 4.4 מיליון תושבים, ומספר האזרחים שחשבונות הבנק שלהם נחסמו בשל חובות כבדים הוא כ-370 אלף, מספר משמעותי מאד למדינה שבמיתון

01.02.2015, 10:36 | שירות כלכליסט
ממחר (ב'), אלפי העניים ביותר מתושבי קרואטיה ייהנו ממתנה לא שגרתית: המדינה תמחק את החובות שלהם. התוכנית הממשלתית, שנקראת "התחלה חדשה", נועדה לסייע לחלק מ-317 אלף אזרחים שחשבונות הבנק שלהם נחסמו בשל חובות.

בהתחשב בכך שקרואטיה היא מדינה קטנה יחסית המונה 4.4 מיליון תושבים, מספר האזרחים שנקלעו לחובות הוא משמעותי והפך לנטל כלכלי רציני על המדינה. לאחר 6 שנות מיתון, גם עכשיו תחזיות הצמיחה של המדינה נותרו נמוכות.

"לפי ההערכות שלנו, הצעד הזה יהיה רלוונטי ל-60 אלף אזרחים", מסרה לסוכנות רויטרס סגנית ראש הממשלה, מילנקה אופצ'יץ. "באמצעות התוכנית תוענק להם הזדמנות להתחלה חדשה בלי נטל חובות", אמרה מוקדם יותר החודש.

על מנת להיות זכאים למחיקת החובות, על המועמדים לעמוד במספר קריטריונים, ביניהם שהחוב שלהם הוא עד 35 אלף 'קונה' (5,100 דולר), בעוד שההכנסה החודשית שלהם צריכה להיות עד 1,250 'קונה' (138 דולר). כמו כן, הם אינם רשאים להחזיק בנכסים או בחסכונות. עם זאת, החוב הכולל של הקרואטים מסתכם ב-4.11 מיליארד דולר, כך שהחובות שימחקו מייצגים פחות מ-1% מהסכום.

נוף פסטורלי בקרואטיה, צילום: shutterstock נוף פסטורלי בקרואטיה | צילום: shutterstock נוף פסטורלי בקרואטיה, צילום: shutterstock

התוכנית אמנם אמורה לעלות לממשלה 210 מיליון 'קונה' (31 מיליון דולר), אך הממשלה מצפה כי ההטבות הכלכליות ארוכות הטווח יפצו על העלות. בנוסף, ראש הממשלה זוראן מילנוביץ', שכנע כמה עיריות וחוברות ציבוריות ופרטיות, ביניהן ספקיות הטלקומוניקציה המרכזיות במדינה, וכן 9 בנקים, למחוק את החובות של חלק מהלקוחות. הממשלה אינה מתכוונת לכסות את ההפסדים של החברות כתוצאה מהמהלך הזה.

כלכלנים טוענים כי מדובר בתוכנית חסרת תקדים ויוצאת מהכלל. "איני יכול לחשוב על שום דבר דומה לזה", הגיב בפני ה"וושינגטון פוסט" דין בייקר, מנהל המרכז לחקר כלכלי ומדיניות בוושינגטון. אולם הוא מודה כי להערכתו סיכויי ההצלחה נמוכים. "איני בטוח אם זו הדרך הטובה ביותר לסייע לאנשים עם הכנסות נמוכות. אם המלווים יחשבו שהם עלולים לחזור לחובות, הם יגבו מהם ריבית גבוהה", הוסיף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
6. האם זה רק כלפי העניים ?
"למחוק חובות ולא לשנות כלום בשיטה הקיימת לא מסייע לאף אחד. " וכשמחוקים חובות לטייקונים כמו תשובה ? עופר ? למרות שמשאירים אותם עם הרווחים בחברות האחרות ... ??? כלומר הם נשארים עם כל הונם לאחר ששרפו כספים שקיבלו כהלוואות מהמיסים שלך ושלי ... מה דעתך על זה ?
יעל ר.  |  03.02.15
14.
ל-12, התועלת היא ממש לא רק פסיקולוגית!
המעלך גם משחרר עניים מחובות, שהייה להם התחלה חדשה, שזה מאוד חשוב, המעלך גם מזרים כסף למשק וזה חשוב, ןלפחות הם לא סתם נותנים מתנות לעשירים כמו פה, מהמעלך הזה נענים גם עניים וגם עשירים, ולא רק טייקונים כמו בשער העולם! חבל שפה אוהבים סתם לתת מתנות לטייקונים מבלי שזה מעיל לאף אחד חוץ מלכיס שלהם...
ניקולס  |  02.02.15
13.
12, הממשלה אינה מתכוונת לכסות את ההפסדים של החברות כתוצאה מהמהלך הזה.
תקרא שוב את הכתבה, הממשלה אינה מתכוונת לכסות את ההפסדים של החברות כתוצאה מהמהלך הזה. חוץ מזה, לתמוך באוכלוסיית סעד עולה אפילו יותר מחיסול החוב ואפשרות לדרך חדשה, גם אם רק חלק מאותם חייבים יתיישרו ויחזרו לעמוד על הרגליים.
שמעון  |  02.02.15
12.
אף אחד מהמגיבים כאן לא ממש הבין על מה מדובר...
זה בעצם תשלום (חלקי מאד) דווקא לטייקונים בגין חובות של לקוחות שעל פי הפרמטרים כאן (שכר מקסימלי של 138 דולר, ושאין לא נכסים כלל) גם מעולם לא יחיזירו את החובות. כלומר - הטייקונים יקבלו מהמדינה סכומי כסף שממילא לא היו מקבלים אותם כלל....לבעלי החוב התועלת היא רק פסיכולוגית. אז...קצת הבנת הנקרא וכלכלה של כתה י' - לפני שמגיבים
01.02.15
לכל התגובות