אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סופר-פארם: ירידה של עד 34% במימוש מרשמים כפרטיים בגלל המרשם הדיגיטלי צילום: shutterstock

סופר-פארם: ירידה של עד 34% במימוש מרשמים כפרטיים בגלל המרשם הדיגיטלי

בג"ץ ידון מחר בעתירה של הרשת נגד משרד הבריאות וקופות החולים. לטענת הרשת, מרשם זה מגביל את המטופלים לרכוש את התרופות רק בבתי המרקחת של הקופה ומונע מהם לרכוש אותו באופן פרטי

01.02.2015, 12:18 | אורנה יפת

מחר (ב') ידון בג"ץ בעתירה של סופר-פארם, ניו פארם והסתדרות הרוקחים נגד משרד הבריאות וקופות החולים בנושא המרשם הדיגיטלי, המגביל את המטופל לרכוש את התרופות בבתי מרקחת מסוימים בלבד, בעיקר בבתי מרקחת של הקופה.

קראו עוד בכלכליסט

העתירה הוגשה באפריל 2014 ותידון מחר לראשונה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", רשות ההגבלים בודקת אם הנוהל של משרד הבריאות, שמאפשר גישה למרשמים אלקטרוניים רק לבתי מרקחת שלהם הסדר עם קופות החולים, מנוצל לפגיעה בבתי המרקחת הפרטיים. ל"כלכליסט" נודע כי הרשות סיימה את בדיקתה, אך חוות הדעת של הממונה נותרה חסויה, עברה אך ורק למשרד הבריאות ולא תוצג מחר בדיון בבג"צ.  

לטענת סופר פארם, המרשם הדיגיטלי אף לא מאפשר למטופלים לרכוש את התרופות באופן פרטי, במקרים בהם ההבדל במחיר הוא שולי, למשל. בדיון מתכוונת סופר-פארם להציג נתונים המראים ירידה במימוש מרשמים כמרשמים פרטיים בבתי מרקחת שאינם משתייכים לקופות החולים. על פי נתוני רשת הפארם, בשנת 2014 חלה ירידה של עד 34% במימוש מרשמים כמרשמים פרטיים וזאת בשל המעבר למרשמים דיגיטליים. מה שלטענתה, פוגע בצרכנים.

נושא המרשם החתום דיגיטלית צובר תאוצה בשנה האחרונה במיוחד בשירותי בריאות כללית. הטענה היא כי מרשם זה מחייב את המטופל לקנות את התרופה בבתי המרקחת של הקופה ובכך פוגע למעשה ביכולת הבחירה של הלקוחות וכן בבתי המרקחת הפרטיים, שבמידה שאינם מחוברים למערכת המחשוב של קופות החולים, אינם יכולים לנפק את התרופות שבמרשם, למרות שיש הסכם בינם לבין קופת החולים.

תרופות. "משרד הבריאות מרשה לעצמו להגן על האינטרסים הכלכליים של קופות החולים", צילום: shutterstock תרופות. "משרד הבריאות מרשה לעצמו להגן על האינטרסים הכלכליים של קופות החולים" | צילום: shutterstock תרופות. "משרד הבריאות מרשה לעצמו להגן על האינטרסים הכלכליים של קופות החולים", צילום: shutterstock

לקוחות מעדיפים לקנות באופן פרטי כדי לחסוך את התור

מרשם דיגיטלי מצוי במאגר הממוחשב של קופת החולים המנפקת אותו בלבד ולכן יכול להיות מנופק אך ורק אם קיים ממשק מסרים ממוחשב, בין קופת החולים לבין בית המרקחת אליו מגיע הלקוח בכדי לרכוש את התרופה. נוהל של משרד הבריאות מסדיר אפשרות של רופא להעביר מרשם חתום דיגיטלית למאגר מרשמים ממוחשב. היתרון של המרשם מסוג זה הוא בכך שהוא מאפשר לחולים כרונים לקבל מרשם של תרופה קבועה מדי חודש, מבלי להגיע לרופא. מאידך, הוא מונע מהחולה את חופש הבחירה והאפשרות לרכוש את התרופה בבית מרקחת שנוח לו, ומחייב אותו לפנות רק לבתי מרקחת ההמחוברים למערכת הממוחשבת של קופת החולים.

פעמים רבות לקוחות מעדיפים לרכוש מרשם של קופת חולים באופן פרטי ולוותר על השתתפות הקופה. זאת במקרים שמדובר בהפרש קטן יחסית במחיר, כשהם מבקשים לרכוש את תרופת המקור ולא את התרופה הגנרית, או כאשר הם מעדיפים את הנוחות והמהירות במקום לחכות בתורים הארוכים, בדרך כלל, בבתי מרקחת של הקופה.

בדיון מתכוונת סופר פארם להשתמש בבקשה לאישור תביעה כייצוגית שהוגשה נגדה ונגד קופת חולים כללית באוקטובר 2013 על ידי שני לקוחות שביקשו לרכוש בסניף הרשת תרופה שנקראת גלובן, להפחתת רמת הגלוקוז בדם, ולטענתם גילו כי הם נדרשים לשלם סכום גבוה יותר כאשר הם מבקשים לרכוש את התרופה בהשתתפות עצמית של קופת חולים כללית מאשר הסכום אותו היו משלמים אם היו רוכשים אותה באופן פרטי. לטענתם, סופר פארם וקופת החולים לא ייידעו אותם בדבר האפשרות לרכוש את התקופה במחיר נמוך יותר, באופן פרטי.

נתונים שהציגה סופר-פארם מראים ירידה במימוש מרשמים פרטיים בעיקר בתרופות בהן אין הבדלים במחיר בין רכישה באופן פרטי או דרך הקופה. לדוגמה בתרופה סימבסטטין לטיפול בכולסטרול שמחירה 15.80 שקלים – מימוש המרשמים כפרטיים ירד ב-20%. מימוש תרופת נורמיטן לטיפול בלחץ דם שמחירה 16.10 שקלים ירד ב-34% וגלולות למניעת הריון שמחירן נע בין 25 שקלים ל-43 שקלים ירדו ב-20%.

העותרים מבקשים מבג"צ לאפשר חיבור של כל בתי המרקחת שלהם למאגר המרשמים האלקטרוני.

לדברי ניצן לביא, מנכ"ל סופר-פארם: "כיוון שלא מדובר בנושא של חיים או מוות אלא בחוסר נוחות לצרכן ובפגיעה בשוק בתי המרקחת, משרד הבריאות מרשה לעצמו להגן על האינטרסים הכלכליים של קופות החולים ולאפשר אפלייה זו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
מענה לשלמה ולכלל הלקוחות שלא ממש מודעים לעניין
לידיעת הצרכנים, ללא ספק זו דרך של סופרפארם להגדיל את מכירותיה אבל מה גם שזה משפר בהרבה את האיכות והשירות שהצרכנים מקבלים... רוב התרופות שרופאי הקופה כותבים נמכרים באותו מחיר הן בבתי מרקחת פרטיים והן בבתי מרקחת ציבוריים כך שההגבלה הזו רק לבתי מרקחת של הקופה בעצם משעבדת את הלקוחות לתור של שעות, לא לכולם יש זמן, צריך להוציא את הילדים מהגן/בית ספר... בקיצור זה רק לטובתכם, אף אחד לא מכריח אתכם, רק רוצים לתת לכם את האופציה לבחור. הבחירה הסופית היא בידיכם... אין לי שום אינטרס פה... אני מקבלת משכורת בין אם אתם באים לקנות ובין אם לאו...זה נטו לידיעתכם והשכלתכם
רוקחת , חולון  |  02.02.15
1.
ותפסיקו לסבסד את המתעשרים על חשבון הנזקקים
אני נזקק לתרופות קבועות מידי חודש ובדרך כלל אני משתמש בבית המרקחת במרפאה אליה אני הולך כי אז אני יכול לשלם באמצעות כרטיס אשראי של המושלם.במספר פעמים ניסיתי לקנות בסופר פארם וכן בניו פארם את התרופות עם המרשם ולא בהסדר עם הקופה ושלמתי פי 3 לפחות מעל המחיר אילו קניתי במרפאה. בסופר פארם או ניו פארם עם הסדר קופת חולים קניתי באותו המחיר כמו בבית מרקחת של הקופה. עם מרשם ללא הסדר המחיר הרבה ואני חוזר ואומר הרבה יותר יקר מהמחיר במרפאה או עם הסדר ושיפסיקו לרמות את האנשים. אם בג"ץ יכשיר את השרץ ויתיר מכירה במרשם באופן חופשי וללא הסדר הוא יפרוץ את הגדר למחירים שהציבור הנזקק לא יכול לעמוד בו. כיום עם מרשם אתה מקבל את התרופה ללא הסדר במחיר מופקע. ותפסיקו לסבסד את המתעשרים על חשבון הנזקקים.
שלמה , חולון  |  01.02.15