אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מפעיל אתר "פורנו נקמה" חמק מעונש

מפעיל אתר "פורנו נקמה" חמק מעונש

מדובר בז'אנר בזוי במיוחד, שמתבסס על גברים שמעלים לרשת תמונות של אינטימיות של בנות זוג לאחר שנפרדו מהם. הנאשם, קרייג בריטיין, אף סחט את המצולמות ועודד את המצלמים - אך לא ייקנס או ישלם פיצויים לקורבנות

01.02.2015, 12:15 | עומר כביר
מפעיל אתר "פורנו נקמה" חויב להפסיק לפרסם בפומבי תמונות וסרטוני עירום של אנשים ללא הסכמתם, ונדרש להשמיד את כל התמונות האינטימיות והפרטים האישיים שאסף בעת שהפעיל את האתר - זאת, לפי הסכם פשרה עליו חתם מפעיל האתר, קרייג בריטיין, עם נציבות הסחר הפדרלית של ארה"ב (FTC), במטרה להביא לסיומה של חקירה שנפתחה נגדו.

קראו עוד בכלכליסט

למרבה הצער, ההסכם לא כולל סנקציות אישיות ישירות כקנסות חמורים או תשלום פיצויים; בריטיין יצא מהסיפור במצב טוב בהרבה מקורבנותיו ואף לא נאלץ להודות בנכונות הממצאים נגדו. בניגוד לפרסומים ברשת, ההסכם של בריטיין עם ה-FTC לא כרוך בסגירת האתר שהפעיל, שכן זה אינו פעיל כבר מאפריל 2013.

המצולמות נפגעו, המצלמים הרוויחו כסף המצולמות נפגעו, המצלמים הרוויחו כסף המצולמות נפגעו, המצלמים הרוויחו כסף

"פורנו נקמה" הוא מסוגי הפורנוגרפיה הדוחים ביותר שניתן למצוא ברשת. מדובר בז'אנר שניזון מאנשים (לרוב גברים) שלאחר שבנות או בני זוגם נפרדו מהם בוחרים להפיץ בצורה המונית ככל האפשר תמונות אינטימיות שצילמו ושיתפו איתם בני זוגם טרם הפרידה. בריטיין הקים ותפעל את אחד האתרים הבולטים שנועדו לשתף ולהפיץ תמונות אלו לציבור הרחב.

לפי התלונה נגדו שגובשה ב-FTC, בריטיין השיג תמונות באמצעות פנייה לגולשי האתר ועידודם לשלוח תמונות עירום של אנשים, ובעיקר נשים, שהכירו. המעלים עצמם יכלו לשלוח את התמונות באופן אנונימי, אבל נדרשו לצרף לתמונות פרטים אישיים רגישים של המצולמות, כולל שמן המלא, יישוב מגוריהן, מספר הטלפון שלהן וחשבון הפייסבוק שלהן. 

בריטיין אף אפשר למשתמשים להציע למשתמשים אחרים פרס של מאה דולר ויותר בתמורה לאיתור תמונה או פרטי קשר של אדם ספיציפי. הוא עצמו, לפי תלונת ה-FTC, נהג למצוא תמונות עירום באמצעות התחזות לאישה באתרים דוגמת קרייגסליסט ולהציע לנשים אחרות באתר להחליף תמונות עירום, אותן פרסם ללא הסכמתן או ידיעתן.

בסך הכול, בריטיין פרסם באתר שהפעיל תמונות עירום של יותר מאלף איש, רובם ככולם נשים. קרבנותיו של בריטיין סבלו, כתוצאה, מהטרדות בלתי פוסקות מצד זרים, ולעתים מפגיעה בקריירה ובמוניטין שלהן. בריטיין גם הפעיל מדיניות דוחה במיוחד במסגרתה הפנה נשים שביקשו ממנו להסיר את התמונות לאתר אחר, שהופעל גם על ידו, שם הן יכלו לשלם בין 200 ל-500 דולר בתמורה להורדת התמונות.

המצולמות ייפגעו עוד שנים קדימה

"התנהגות זו אינה רק לא חוקית אלא גם מעוררות דחייה", אמרה מנהלת המשרד להגנת הצרכן ב-FTC, ג'סיקה ריץ', בהודעה לעיתונות. “אני מרוצה מתוצאות ההסכם. התמונות המידע שנאספו בניגוד לחוק יימחוק, ואדם זה לא יוכל עוד לחזור לעסקי ה'פורנו נקמה'”.

פורנו בזוי במיוחד, בתוספת בצע כסף פורנו בזוי במיוחד, בתוספת בצע כסף פורנו בזוי במיוחד, בתוספת בצע כסף

עם זאת, בריטיין עצמו יוצא די נקי מההסכם, כשההתחייבות העיקרית שנתן במסגרתו הייתה לא לעשות מעשה שגם כך עומד בניגוד לחוק. הוא לא נקנס ולא הושת עליו שום עונש ראוי לציון. חמור לא פחות, במסגרת ההסכם איתו בריטיין לא נאלץ להודות במעשים שיוחסו לו, ולכן מסיים את הפרשה גם ללא כתם סמלי על שמו.

בנוסף, בריטיין אולי ישמיד את המידע שהציג באתר, אבל מדובר בסגירת הדלתות אחרי שהסוסים כבר ברחו מהאורווה: התכנים שהציג כבר הורדו על ידי מספר לא ידוע של גולשים, וסביר שהם מופיעים באתרים רבים אחרים ברשת.

בעוד חמש שנים הפרשה הזו תהיה כבר בעברו הרחוק של בריטיין, אבל התמונות ופרטי הקרבנות עדיין יצוצו מפעם לפעם וימררו מחדש את חיי המצולמות.

"מה שעשיתי היה לא בסדר"

בהודעה שפרסם באתרו בעקבות חתימת הסכם הפשרה כתב בריטיין שהוא מתנצל על מעשיו. “קיבלתי שורה של החלטות אומללות, ואז ניסיתי להצדיק אותן והחמרתי את המצב", אמר. “אני מצטער על הנזק שגרמתי לכל מי שהופיע באתר שלי. אני מכפר על מעשיי בכל הזדמנות. אני מתנדב ותורם בקביעות לארגוני צדקה. אני מבקש מחילה, מה שעשיתי היה לא בסדר".

אחרי התנצלות זו יוצא בריטיין במניפסט מקושקש, שבו הוא מכחיש חלק גדול מהמעשים שיוחסו לו בתלונה, משווה את האתר שהפעיל לפייסבוק או לטוויטר וטוען שלא היה אחראי למרבית התוכן שהתפרסם באתר ושבכל מקרה פעילות האתר לא הייתה בניגוד לחוק.

עוד טוען בריטיין שההסכם עם ה-FTC לא כולל מרכיב עונשין כספי מכיוון שהוא הצליח להוכיח שלא רשם רווחים מהפעלת האתר, ושכעת הוא נמצא בחובות גדולים. אפשר לקוות שהקרבנות של פעילותו לא ישתכנעו מטענה זו, שבריטיין לא עושה דבר כדי לבססה - ויפנו לנקמה משלהם בדמות תביעה אזרחית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות